• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Queensland University of Technology

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Wejście na główny kampus (budynek widoczny po prawej to gmach Parlamentu Queensland

  Queensland University of Technologyaustralijska państwowa uczelnia z siedzibą w Brisbane. Kształci ok. 50 tysięcy studentów, co daje jej pozycję największej pod względem liczebnym instytucji szkolnictwa wyższego w stanie Queensland. Uczelnia powstała w 1908 roku pod nazwą Central Technical College. W obecnym kształcie funkcjonuje od 1989, kiedy to uzyskała status uniwersytetu i obecną nazwę. Zatrudnia ok. 2200 pracowników naukowych. Zasadniczo priorytetem jej działalności naukowo-dydaktycznej są nauki techniczne i ścisłe, jednak oferuje również kierunki studiów spoza tych dziedzin.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Struktura[ | edytuj kod]

  Uczelnia składa się z następujących wydziałów:

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu.
 • Wydział Budownictwa i Inżynierii
 • Wydział Biznesu
 • Wydział Kreatywnego Przemysłu
 • Wydział Edukacji
 • Wydział Zdrowia
 • Wydział Prawa
 • Wydział Nauk Ścisłych i Technologii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Our university. qut.edu.au. [dostęp 2017-06-24].
  2. History. qut.edu.au. [dostęp 2017-06-24].
  3. Organisational structure. qut.edu.au. [dostęp 2017-06-24].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.
  Warto wiedzieć że... beta

  Parlament Queensland (Parliament of Queensland) - główny organ władzy ustawodawczej w australijskim stanie Queensland. Od 1922 jest jedynym faktycznie jednoizbowym parlamentem stanowym w Australii (formalnie drugą izbą jest królowa Australii reprezentowana przez gubernatora, ale przepis ten nie ma żadnego znaczenia praktycznego).
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.773 sek.