• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quattro Pro

  Przeczytaj także...
  Lotus 1-2-3 – arkusz kalkulacyjny opracowany przez przedsiębiorstwo Lotus Development Corporation (obecnie część IBM).WordPerfect Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1979 roku przez Alana Ashtona, Bruce’a Bastiana i Dona Owensa, pod nazwą Satellite Software International, z siedzibą w Orem, w stanie Utah.
  Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.

  Quattro Proarkusz kalkulacyjny rozwijany obecnie przez firmę Corel. Nazwa, oznaczająca w języku włoskim "cztery", jest żartobliwym nawiązaniem do konkurencyjnego arkusza Lotus 1-2-3. Również kodowa nazwa rozwijanej wersji 1.0, Buddha, nawiązywała do nazwy Lotus. W 1990 roku nazwa została zmieniona z Quattro na Quattro Pro.

  Borland (w latach 1998-2001 pod nazwą Inprise) – amerykańskie przedsiębiorstwo dostarczające oprogramowanie i rozwiązania programistyczne do tworzenia aplikacji. Najbardziej znane z produktów Borland to kompilatory i zintegrowane środowiska programistyczne: Turbo Pascal, Delphi, C++ Builder, JBuilder; Kylix oraz C#Builder. W roku 2005 Borland zatrudniał ponad 1300 pracowników na całym świecie. W 2006 roku firma ogłosiła, że postanowiła się skupić na rynku zarządzania życiem produktu oraz projektowaniem oprogramowania i zarządzania projektami, w związku z tym oddział firmy odpowiedzialny za tworzenie i rozwijanie kompilatorów i środowisk oprogramowania został wydzielony jako zależna spółka - CodeGear, która później została sprzedana Embarcadero Technologies. Obecnie firma udostępnia głównie oprogramowanie oraz usługi związane z zarządzaniem cyklem życia aplikacji.Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.

  Twórcą arkusza w 1988 roku, jeszcze w okresie panowania znakowego środowiska DOS, była firma Borland, która następnie sprzedała program firmie WordPerfect Corporation, budującej pakiet biurowy. Razem z WP Corp. program został przejęty w 1994 roku przez Novella, a w 1996 roku odkupiony przez Corela.

  DOS (ang. Disk Operating System) – pierwszy przenośny (Disk) system operacyjny OS komputerów PC i mikrokomputerów lat 80. rezydujący nad BIOS-em, zawierający m.in. rozszerzenia programowe procedur sprzętowych BIOSu i interpreter komend. DOS zawiera niektóre doświadczenia systemu klasy CP/M.WordPerfect - procesor tekstu powstały w 1982 roku, w firmie WordPerfect Corporation, którego szczyt popularności przypada na lata 80. i początek lat 90. XX wieku, w okresie panowania systemu operacyjnego DOS. Później edytor ten został stopniowo wyparty z rynku przez Microsoft Word. WordPerfect przez długi czas był najpopularniejszym narzędziem do przetwarzania tekstu, detronizując inny znany standard z tamtej epoki - edytor WordStar.

  Trzema wyróżniającymi cechami Quattro Pro są:

 • bardzo silne funkcje analityczne, przewyższające nawet narzędzia arkusza Microsoft Excel
 • zaawansowana grafika
 • możliwość tworzenia bardzo dużych arkuszy, mających 1 milion rzędów i 18276 kolumn
 • Program jest integralną częścią pakietu biurowego WordPerfect Office.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna firmy Corel Corporation
 • Novell, Inc. NASDAQ: NOVL – amerykańska firma specjalizująca się w sieciowych systemach operacyjnych takich jak NetWare i SUSE Linux.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.597 sek.