• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quanzhou

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.
  Klasztor buddyjski (chiń. si 寺; kor. sa 사; jap. 寺 ji lub tera; wiet. tự lub chùa) – budynek lub kompleks budynków, w którym przebywają i praktykują mnisi buddyjscy lub mniszki buddyjskie. Jest to centrum religijnego, duchowego i nieraz naukowego życia w buddyzmie.

  Quanzhou /tɕʰɥɛ̌nʈʂóu/ (chiń. 泉州; pinyin Quánzhōu) – miasto na prawach prefektury w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Fujian, nad Cieśniną Tajwańską, na północny wschód od miasta Xiamen. Prefektura miejska w 2010 roku liczyła 8 128 533 mieszkańców, z czego samo miasto Quanzhou zamieszkiwało 1 154 731 osób. Ośrodek rzemiosła artystycznego oraz przemysłu spożywczego, włókienniczego i chemicznego; port żeglugi kabotażowej.

  Dynastia Song (chiń.: 宋朝; pinyin: Sòng Cháo; Wade-Giles: Sung Ch’ao) – dynastia panująca w Chinach od 960 do 1279 roku, po okresie Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw, a przed panowaniem dynastii Yuan. Był to pierwszy rząd na świecie, który emitował pieniądz papierowy i pierwszy rząd chiński, który ustanowił stałą marynarkę wojenną. Za czasów tej dynastii po raz pierwszy użyto prochu strzelniczego, jak również odróżniono północ prawdziwą od magnetycznej.Abu Abdallah Muhammad Ibn Battuta, zwany również Ibn Battuta, Ibin Batuta, arab.:أبو عبد الله محمد ابن بطوطة (ur. 1304, zm. 1377) – pochodzący z Tangeru podróżnik, uważany za ostatniego z wybitniejszych geografów arabskich późnego średniowiecza.

  Historia[ | edytuj kod]

  Od czasów dynastii Tang miasto było jednym z najważniejszych chińskich portów. W Europie znany był pod arabską nazwą Zaiton, która dała początek nazwie satyna. Gościł tu m.in. Ibn Battuta, a Marco Polo na początku 1292 r. stąd wyruszył z flotą 14 statków w drogę powrotną do Europy. Swoją świetność Quanzhou osiągnęło za czasów dynastii Song; mieszkało tu wówczas ponad 500 tysięcy ludzi, w tym kilka tysięcy cudzoziemców.

  Tajwan, hist. Formoza (chiń. upr.: 台湾; chiń. trad.: 臺灣 lub 台灣; pinyin: Táiwān; pe̍h-ōe-jī: Tâi-oân) – wyspa na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin kontynentalnych Cieśniną Tajwańską. Jest wyspą w większości wyżynną, obrzeża Tajwanu są nizinne.Kinmen (chiń. upr.: 金门; chiń. trad.: 金門; pinyin: Jīnmén; pe̍h-ōe-jī: Kim-mn̂g, znany też jako Quemoy) – mały archipelag obejmujący kilkanaście wysp, należący do Republiki Chińskiej. Wyspy archipelagu tworzą powiat Kinmen (chiń.: 金門縣; pinyin: Jīnmén Xiàn; pe̍h-ōe-jī: Kim-mn̂g-kōan), który w 2010 roku liczył 97 364 mieszkańców. Siedzibą powiatu jest gmina miejska Jincheng.

  Po 1949 roku nastąpił upadek miasta. Najpierw, z powodu strategicznego położenia w pobliżu Tajwanu, Quanzhou znalazło się na obszarze strefy wojskowej, co zahamowało jego rozwój. Po rozpoczęciu reform gospodarczych w latach 80. XX wieku Quanzhou straciło na znaczeniu na rzecz pobliskiego Xiamen, gdzie utworzono specjalną strefę ekonomiczną.

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Kaiyuan si (Klasztor Żelaznego Buddy, chiń. 開元寺) – chiński klasztor buddyjski, najstarszy klasztor Chaozhou. Znany także jako Chaozhou Kaiyuan si.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Quanzhou jest dużym ośrodkiem przemysłu odzieżowego. W mieście znajduje się także wielka cukrownia, fabryka owoców kandyzowanych, a także fabryka porcelany.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  Od 1960 roku w Quanzhou działa uczelnia wyższa.

  Zabytki[ | edytuj kod]

  Świadectwem bogatej historii miasta są liczne zabytki. Do najsłynniejszych należą pochodzący z VII wieku buddyjski klasztor Kaiyuan si, pięciometrowy posąg Laozi oraz liczne zabytki pozostałe po kupcach arabskich, w tym zbudowany w 1009 roku meczet Qingjing. W północnej części miasta znajduje się 1100-metrowy most Luoyang, zabytek techniki z XI w.

  Meczet Qingjing (chiń.: 清淨寺; pinyin: Qīngjìng Sì) – meczet znajdujący się w Quanzhou w prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach. Nazywany jest także meczetem Qilin (麒麟寺), meczetem Shengyou (圣友寺) lub Meczetem Towarzyszy Proroka (arab. مسجد الأصحاب masjid al-aṣḥāb, chin. 艾苏哈卜大寺 Àisūhābodà Sì).Marco Polo (ur. 15 września 1254 w Wenecji lub Korčuli, zm. 8 stycznia 1324 w Wenecji) – wenecki kupiec i podróżnik. Wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając Jedwabny Szlak. Byli oni jednymi z pierwszych przedstawicieli Zachodu, którzy dotarli do Państwa Środka. Jego podróże zostały spisane w książce znanej jako Opisanie świata przez Rustichella z Pizy w czasie, gdy Marco Polo przebywał w niewoli w Genui po przegranej bitwie morskiej pomiędzy Wenecją i Genuą. Obecnie Marco Polo jest uważany za jednego z największych podróżników, chociaż współcześni mu uznawali go raczej za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne. Pewne elementy jego relacji oraz brak bezpośrednich śladów jego obecności na dworze cesarskim w kronikach chińskich sprawiły jednak, że pojawiają się głosy powątpiewające w podróże Marco Polo.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Prefektura miejska Quanzhou podzielona jest na:

 • 4 dzielnice: Fengze, Licheng, Luojiang, Quangang,
 • 3 miasta: Shishi, Jinjiang, Nan’an,
 • 4 powiaty: Xianyou, Anxi, Yongchun, Dehua oraz powiat Jinmen kontrolowany przez Tajwan.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fujian (China): Municipal Province, Cities & Counties - Population Statistics, Maps, Charts, Weather and Web Information (ang.). City Population. [dostęp 2018-12-07].
  2. Quanzhou, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-12-12].
  3. Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 218-219. ISBN 83-05-13407-5.
  Specjalne strefy ekonomiczne (chin. trad. 經濟特區, chin. upr. 经济特区, pinyin jīngjì tèqū) są obszarami Chińskiej Republiki Ludowej, wydzielonymi administracyjnie i celnie z terytorium ChRL, celem ściągnięcia kapitału zagranicznego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Przydech (aspiracja) – zjawisko fonetyczne polegające na energicznym rozwarciu wcześniej zwartych narządów mowy, co daje słaby dźwięk h towarzyszący artykulacji danej spółgłoski zwartej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Jinjiang (chiń. upr. 晋江; chiń. trad. 晉江; pinyin: Jìnjiāng) – miasto w Chinach, w prowincji Fujian. W 2010 roku liczyło 1 172 827 mieszkańców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  Most Luoyang (chiń. upr. 洛阳桥; pinyin: Luòyáng Qiáo) – kamienny most konstrukcji megalitycznej nad rzeką Luoyang w mieście Quanzhou, w prowincji Fujian, ChRL, jeden z najstarszych i najsławniejszych mostów w Chinach.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.702 sek.