• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quandong

  Przeczytaj także...
  Kwas askorbinowy, witamina C (INN: Acidum ascorbicum, E300) – organiczny związek chemiczny z grupy witamin, pochodna glukozy o wzorze sumarycznym C6H8O6, przeciwutleniacz stosowany jako dodatek do żywności. W warunkach standardowych jest białym, krystalicznym ciałem stałym. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, roztwór ma odczyn kwasowy.Pestkowiec (ang. drupe, stone fruit, łac. drupa) – rodzaj owocu mięsistego. Podczas tworzenia się pestkowców zewnętrzna część owocni (egzokarp) tworzy skórkę, środkowa część (mezokarp) mięśnieje, a wewnętrzna część (endokarp) twardnieje i drewnieje. Twarda, wewnętrzna część owocni nazywana jest pestką i różni ten typ owocu od jagody, która jest zmięśniała w całości.
  Kora mózgu - struktura mózgu, w części kresomózgowia, zbudowana z istoty szarej, którą stanowią komórki neuronów. Jest największą częścią płaszcza, pokrywa obydwie półkule kresomózgowia. Tworzy ją około 10 mld komórek nerwowych ułożonych w sześciu warstwach o różnej grubości. Dominują w niej komórki piramidalne (najbardziej charakterystyczne dla kory), gwiaździste (głównie w czwartej warstwie) oraz wrzecionowate (w najgłębszej warstwie kory). Kora mózgu osiąga grubość do 4,5 mm. Jest bardzo silnie pofałdowana, dzięki czemu przy mniejszej objętości posiada większą powierzchnię czynną - 2 500 cm u człowieka , co odpowiada powierzchni kuli o średnicy 28 cm.

  Santalum acuminatumgatunek z rodziny sandałowcowatych. Zimozielone, półpasożytnicze drzewo występujące na suchych terenach w Australii. Owoce ma jadalne, stanowiące pożywienie Aborygenów. Współcześnie wykorzystywane także do wyrobu przetworów – z miąższu sporządza się dżemy, stanowią dodatek do ciast. Owoce wciąż są istotnym źródłem pożywienia w australijskim buszu, zwłaszcza, że obfitują w witaminę C. W niektórych obszarach (np. w Nowej Południowej Walii) gatunek jest uprawiany jako jedno z niewielu drzew owocowych odpornych na susze. Jadalne i pożywne są także nasiona zasobne w tłuszcze. Owoce po wysuszeniu mogą być przechowywane przez 8 lat. Gatunek uprawiany jest też jako drzewo cieniodajne i ozdobne.

  Dżem – przetwór owocowy sporządzany z całych owoców lub ich części. Dżem przygotowuje się gotując owoce z dużą ilością cukru. W zależności od rodzaju dżemu jak i rodzaju owoców, dżemy mogą zawierać dodatki zagęszczające; pektynę lub rzadziej żelatynę.Owoc (łac. fructus) − w znaczeniu botanicznym występujący u okrytozalążkowych organ powstający z zalążni słupka, zawierający w swym wnętrzu nasiona, osłaniający je i ułatwiający rozsiewanie.

  Morfologia[ | edytuj kod]

  Pokrój Wysoki krzew lub małe drzewo osiągające do 6 m wysokości i od 2 do 4 m szerokości. Ma ciemnoszarą, szorstką korę. Liście Naprzeciwległe, zwisające. Szarozielone, lancetowate lub jajowate ze spiczastym wierzchołkiem. Blaszka liściowa osiągająca od 4,5 do 11,5 cm długości osadzona jest na krótkim ogonku długości 0,5–1 cm. Kwiaty Koloru zielonego lub kremowo-białego od zewnątrz oraz czerwonawo lub żółtawo-brązowe od wewnątrz. Mają 2–3 mm średnicy i pachną. Owoce Czerwone lub żółte kuliste pestkowce, od 20 do 25 mm średnicy. 3-milimetrowa warstwa miąższu pokrywa pestkę, której twarda skorupa osłaniająca nasiono przypomina swoją strukturą korę mózgową.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2020-06-06].
  2. Santalum acuminatum (R. Br.) A. DC.. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2020-06-06].
  3. Santalum acuminatum, plantselector.botanicgardens.sa.gov.au [dostęp 2020-06-04].
  4. Geoffrey Burnie i inni, Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005, s. 819, ISBN 3-8331-1916-0, OCLC 271991134.
  5. The quandong — weird name but a very useful fruit, www.abc.net.au, 16 października 2017 [dostęp 2020-06-04] (ang.).
  6. Biodiversity and Conservation Science Western Australian Herbarium, FloraBase—the Western Australian Flora, florabase.dpaw.wa.gov.au [dostęp 2020-06-04] (ang.).
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Liść (łac. folium) – organ roślinny, element budowy części osiowej (pędowej) roślin telomowych. Wyrastające z węzłów końcowe elementy rozgałęzień pędu, wyodrębniające się ze względu na funkcję i budowę od łodygi (nie mają np. zdolności do nieprzerwanego wzrostu). Pełnią głównie funkcje odżywcze i z tego powodu mają zwykle dużą powierzchnię umożliwiającą ekspozycję na odpowiednią ilość promieniowania słonecznego. Poza tym liście biorą udział w transpiracji, gutacji i wymianie gazowej. Nierzadko liście pełnią także funkcje spichrzowe, czepne, ochronne, obronne i pułapkowe, w takich przypadkach ulegając daleko idącym przystosowaniom w zakresie funkcji i budowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:
  Kwiat – organ roślin nasiennych, w którym wykształcają się wyspecjalizowane elementy służące do rozmnażania. Stanowi fragment pędu o ograniczonym wzroście ze skupieniem liści płodnych i płonnych, służących odpowiednio, bezpośrednio i pośrednio do rozmnażania płciowego (generatywnego). Kwiat charakterystyczny dla roślin nasiennych (czyli kwiatowych) jest organem homologicznym do kłosa zarodnionośnego (sporofilostanu) roślin ewolucyjnie starszych.
  Aborygeni (z łac. ab origine - "od początku", czyli "ci, którzy byli tu od początku") - rdzenni mieszkańcy Australii.
  Sandałowcowate (Santalaceae R.Br.) – rodzina roślin z rzędu sandałowców (Santalales). Do niedawna do rodziny zaliczano 36 rodzajów, spośród których we florze Polski występują tylko 3 gatunki należące do rodzaju leniec (Thesium L.). W świetle badań z XXI wieku rodzina obejmuje około 44 rodzaje tworzące 8 linii rozwojowych o niejasnych powiązaniach filogenetycznych, wśród których znajduje się też klad Viscum, dawniej wyłączany w odrębną rodzinę jemiołowatych Viscaceae.
  Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.