• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quake

  Przeczytaj także...
  Howard Phillips Lovecraft (ur. 20 sierpnia 1890 w Providence, zm. 15 marca 1937 w Providence) – pisarz amerykański, autor fantasy i opowieści grozy (weird fiction), składających się na tzw. mitologię Cthulhu. Jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej, opowiadania utrzymane w tej konwencji wprowadzają znaczną część istot znanych z jego mitologii.Wired – amerykański magazyn publikowany w formie papierowej jako miesięcznik oraz internetowej. Siedziba wydawnictwa znajduje się w San Francisco w Kalifornii, czasopismo jest wydawane od marca 1993 roku przez Condé Nast Publications. Informuje on, jak technologia wpływa na kulturę, ekonomię i politykę.
  Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.

  Quakestrzelanka pierwszoosobowa stworzona przez id Software i wydana 22 czerwca 1996 roku przez GT Interactive. Jako jedna z pierwszych miała silnik graficzny wyświetlający trójwymiarowy, teksturowany obraz. Wywodzi się pośrednio z serii Doom, kontynuując jej niektóre rozwiązania. W tej grze po raz pierwszy pojawiła się konsola służąca do konfiguracji i automatyzacji ustawień oraz rozmów z pozostałymi graczami.

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Gra wieloosobowa (ang. multiplayer) – rodzaj (bądź tryb) gry pozwalający na jednoczesną rozgrywkę wielu graczy w tę samą grę komputerową lub wideo.

  W 1997 id Software wydało łatę do QuakeWorld, która zmieniała fizykę świata gry (m.in. dodała większą kontrolę lotu oraz zmieniła sposób obsługi skoków).

  Muzyka do gry została skomponowana przez Trenta Reznora z zespołu Nine Inch Nails.

  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Quake oferuje dwa podstawowe rodzaje rozgrywki: jednoosobowa oraz wieloosobowa.

  Gra jednoosobowa[ | edytuj kod]

  Gracz wciela się w postać „Rangera” – żołnierza, który podobnie jak wielu jego kompanów został wysłany przez dowództwo w celu zlikwidowania złowrogiej istoty zwanej „Shub-Niggurath” (postać nawiązuje do bóstwa z powieści H.P. Lovecrafta). Niestety wszyscy żołnierze oprócz głównego bohatera zginęli, przez co musi on zniszczyć potwory w pojedynkę.

  Wiersz poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), to jeden z najczęściej spotykanych sposobów interakcji człowieka z komputerem. Inne przykłady to interfejs tekstowy oraz interfejs graficzny.id Software - producent gier FPP. Znani są z serii Wolfenstein, Doom oraz Quake. Firma powstała w Mesquite w Teksasie w 1991 roku.

  Przed rozpoczęciem gracz ma do wyboru cztery ścieżki z łatwym, średnim i trudnym poziomem umiejętności, aby osiągnąć poziom umiejętności Nightmare (opisany w instrukcji gry jako „tak zły, że został ukryty, aby ludzie nie wchodzili tam przez przypadek”), gracz musi spaść w wodzie przed wejściem do 4 epizodu na zagiętą belkę, skręcić po belce w bok, i na końcu belki wejść do tajnego przejścia.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 1996 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Żołnierz to osoba pełniąca służbę w siłach zbrojnych danego kraju i zobowiązana do obrony jego granic. Żołnierzem jest również osoba wykonująca zadania bojowe poza granicami własnego kraju, zarówno wówczas, gdy kraj ten jest agresorem, jak i w przypadku uczestniczenia sił zbrojnych danego kraju w misjach pokojowych lub siłach szybkiego reagowania w sytuacjach zmuszających społeczność międzynarodową do natychmiastowego zbrojnego współdziałania.

  Po zakończeniu każdego epizodu gracz wraca do początkowego poziomu, gdzie może wybrać kolejny. Każdy epizod rozpoczyna się bez wcześniej zebranych broni i przedmiotów. Po ukończeniu wszystkich czterech epizodów i zdobyciu czterech magicznych run na początkowym poziomie otwiera się podłoga ukazując wejście do ostatniego poziomu End.

  Gra jednoosobowa (ang. singleplayer) – nazwa rodzaju rozgrywki w grach komputerowych i wideo przeznaczona wyłącznie dla jednego gracza.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Dodatki[ | edytuj kod]

  W 1997 roku zostały wydane dwa oficjalne dodatki do gry: Mission Pack 1: Scourge of Armagon oraz Mission Pack 2: Dissolution of Eternity. Oba wprowadzają nowe poziomy, jak również kilka nowych rodzajów broni i przeciwników.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Quake Review. GameSpot, 1998-03-05. [dostęp 2017-06-20].
  2. Kamil Mętrak. Quake. „Secret Service”, s. 50-51, wrzesień 1996. Warszawa: ProScript Sp. z o.o.. ISSN 1230-7726. 
  3. Quake for PC. GameRankings. [dostęp 2013-12-12].
  4. Quake (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-06-11].
  5. Geeta Dayal: Video Offers Glimpse of Trent Reznor's New Music for Black Ops II (ang.). Wired, 2012-07-19. [dostęp 2015-10-02].
  6. ID Software. Quake (instrukcja do gry), strona 3. ID Software, 1996.
  Łata, łatka (ang. patch) – jest to poprawka lub uaktualnienie do programu (rzadziej do danych), przeznaczona do usunięcia pewnych problemów, błędów, rozszerzenia funkcjonalności programu albo zwiększenia wydajności (ang. performance) wcześniejszej wersji programu.Nine Inch Nails (znany również pod skrótem NIN lub NIИ) – amerykański zespół muzyczny grający rock industrialny, założony w 1988 przez Trenta Reznora w Cleveland w stanie Ohio. Jako główny producent, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, Reznor jest jedynym stałym członkiem zespołu i jest odpowiedzialny za kierowanie nim.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.883 sek.