• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Québec - miasto  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Pokój paryski – traktat pokojowy podpisany w Paryżu 10 lutego 1763 przez Wielka Brytanię, Francję i Hiszpanię. Traktat ten, razem z traktatem podpisanym 15 lutego w Hubertusburgu przez Prusy, Austrię i Saksonię, zakończył wojnę siedmioletnią (1756-1763).

  Québec (wymowa: /keˈbɛk/; również fr. Ville de Québec, ang. Quebec City) – miasto w Kanadzie, stolica prowincji Quebec. W 2011 zamieszkane przez 516 622 osób (w obrębie aglomeracji: 765 706 osób). Drugie najludniejsze miasto prowincji Quebec po Montrealu położonym 233 kilometry na południowy-zachód.

  National Hockey Association (1909 – 1917) organizacja, zreszająca profesjonalne kluby hokeja na lodzie w Ontario i Quebecu.Port lotniczy Quebéc-Jean Lesage (IATA: YQB, ICAO: CYQB) - międzynarodowy port lotniczy położony 11,1 km na południowy zachód od centrum Quebecu, w prowincji Quebec, w Kanadzie.

  Znajduje się w końcowym fragmencie estuarium rzeki Świętego Wawrzyńca, na północnym brzegu. Nazwa miasta pochodzi od algonkińskiego słowa Kébec oznaczającego gdzie rzeka zwęża. Założone w 1608 przez Samuela de Champlaina, jest jednym z najstarszych miast Ameryki Północnej. Wały otaczające Stare Miasto Quebecu (Vieux-Québec) to jedyne mury miejskie, które nadal istnieją na tym kontynencie na północ od Meksyku. W 1985 UNESCO postanowiło wpisać mury miejskie oraz obszar wewnątrz nich na listę światowego Dziedzictwa Kultury jako Historic District of Old Québec.

  Sainte-Anne-de-Beaupré - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Capitale-Nationale i MRC La Côte-de-Beaupré. Miasto położone jest nad Rzeką Świętego Wawrzyńca. Znane jest na całym świecie ze względu na swoją sanktuarium katolickie, Bazylikę Sainte-Anne-de-Beaupré.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.

  Według władz federalnych i prowincjonalnych Québec jest oficjalną nazwą miasta, jednak Ville de Québec (lub w języku angielskim Quebec City) jest również powszechnie stosowane, szczególnie aby odróżnić miasto od prowincji. Najbardziej znaną budowlą miasta jest Château Frontenac, hotel dominujący nad panoramą miasta od strony rzeki Świętego Wawrzyńca. Siedziba Zgromadzenia Narodowego Quebecu, czyli ustawodawcy w prowincji Quebec, Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych w Quebecu oraz Muzeum Cywilizacji znajdują się w obrębie lub w pobliżu Vieux-Québec.

  Klimat kontynentalny – jeden z podstawowych rodzajów klimatu. Kształtuje się w głębi lądu. Wyróżnia się największą dobową oraz roczną amplitudą temperatury powietrza. Lata są upalne, a zimy surowe, mroźne. Wraz ze zwiększaniem się odległości od morza maleje wilgotność powietrza, przeciętne zachmurzenie nieba oraz ilość opadów. Zwiększone jest za to zapylenie powietrza.Język algonkiński a. algonkin (nazwa własna: Anicinâbemowin; ang., fr. Algonquin) – język z rodziny algonkińskiej używany przez około 2430 rdzennych mieszkańców Kanady w prowincji Quebec i Ontario. Rozkłada się na kilka dialektów, niektóre są bardzo od siebie odległe. Blisko spokrewniony z językiem odżibwe, niekiedy uważany nawet za jego dialekt.

  Dla większości mieszkańców Québecu, tak jak i prowincji Quebec, pierwszym językiem jest francuski.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Geografia
 • 2.1 Podział administracyjny
 • 2.2 Klimat
 • 3 Demografia
 • 3.1 Rozwój demograficzny miasta
 • 4 Transport
 • 5 Sport
 • 6 Miasta partnerskie
 • 7 Przypisy
 • Historia[]

  Québec został założony 3 lipca 1608 przez Samuela de Champlaina na obszarze, na którym wcześniej znajdowała się indiańska wioska Stadocona. Osada znajdowała się przy estuarium Rzeki Św. Wawrzyńca, więc szybko zaczęła nabierać znaczenia jako śródlądowy przyczółek handlowy. W latach 1629-1632 miasto było okupowane przez Anglików. Od 1663 Québec był stolicą Nowej Francji. W latach 1690 i 1711 miasto oparło się kolejnym inwazjom wojsk brytyjskich, jednak w 1759 ponownie zostało przez nie zdobyte. Na mocy traktatu paryskiego (1763) Québec przekazano Anglikom.

  Rivière-du-Loup – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Bas-Saint-Laurent i MRC Rivière-du-Loup. Miasto położone jest nad brzegiem Rzeki Świętego Wawrzyńca. W latach 1845-1919 znane było pod nazwą Fraserville.Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.

  W 1791 miasto zostało stolicą prowincji Dolna Kanada (obecnie Quebec). Podczas II wojny światowej odbyły się tu dwie konferencje z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

  W 1985 zabytkowa dzielnica Québecu (Vieux-Québec) została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sainte-Foy–Sillery–Cap-Rouge - jedna z sześciu dzielnic miasta Québec. Została utworzona 1 listopada 2009 roku poprzez włączenie do dawnej dzielnicy Sainte-Foy–Sillery poddzielnic Cap-Rouge i Aéroport (stanowiących dotychczas część rozwiązanej dzielnicy Laurentien).
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Vieux-Québec – historyczna dzielnica w kanadyjskim mieście Québec. W 1985 roku obszar ten wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Termin ten odnosi się do części miasta położonej w obrębie murów miejskich. W 1750 roku Quebec stał się największym miastem w Nowej Francji, jego populacja wynosiła wówczas około 8000 mieszkańców. Był to ośrodek władzy we francuskiej Ameryce Północnej. Górne miasto było ufortyfikowanym ośrodkiem położonym na stronym wzgórzu ponad rzeką. Znajdowały się w nim urzędy władz prowincji i miasta, m.in siedziba gubernatora. W dolnym mieście usytuowanym nad rzeką znajdował się port oraz skromniejsze domy.
  Zgromadzenie Narodowe Quebecu – składa się współcześnie ze 130 deputowanych. Deputowani wybierani są w 125 jednomandatowych okręgach.
  Huroni (po przeniesieniu się do Wisconsin znani pod nazwą własną Wyandotte, Wyandot) - plemię Indian Ameryki Północnej; w przeszłości główne zajęcie: rolnictwo; w XVI/XVII wieku stworzyli silną federację przeciw Algonkinom; w poł. XVII wieku rozbici przez Irokezów, przenieśli się z terenów między jeziorami Huron i Erie a Rzeką Świętego Wawrzyńca na tereny późniejszych stanów Michigan i Ohio; obecnie główne skupiska w Oklahomie (USA) i Ontario (Kanada).
  Quebec Bulldogs − była zawodowa drużyna hokejowa z miasta Québec w Kanadzie założona w 1888 roku. Była jednym z założycieli ligi NHL. Jednak nie mieli funduszy, aby wystartować w dwóch pierwszych sezonach, wystartowali dopiero w trzecim. Jednak ten jedyny sezon nie był dla nich dobry. Zajęli oni ostatnie miejsce i to spowodowało, że przeprowadzili się do miasta Hamilton i nazwali się Hamilton Tigers. Drużyna Quebec Bulldogs przez 32 lata istnienia grała w aż sześciu różnych ligach. Dwa razy sięgała po Puchar Stanleya: w 1912 i 1913 roku.
  W-League (Westfield W-League) – piłkarskie rozgrywki kobiet na najwyższym szczeblu w Australii. Liga została założona w 2008 roku i występuje w niej osiem drużyn. Mecze są transmitowane przez stacje ABC1.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.