• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Qaanaaq

  Przeczytaj także...
  Ładunek termojądrowy − (także: wodorowy) ładunek wybuchowy w którym głównym źródłem energii wybuchu jest niekontrolowana i samopodtrzymująca się reakcja łańcuchowa w podczas której izotopy wodoru (najczęściej deuteru i trytu) łączą się pod wpływem bardzo wysokiej temperatury tworząc hel w procesie fuzji nuklearnej. Niezbędna do zapoczątkowania fuzji temperatura uzyskiwana jest w drodze detonacji ładunku jądrowego. Ładunki tego typu z uwagi na swą niekontrolowaną naturę, znajdują jedynie wojskowe zastosowanie destrukcyjne.Jednostka osadnicza – wyodrębniony przestrzennie obszar zabudowy mieszkaniowej wraz z obiektami infrastruktury technicznej zamieszkany przez ludzi.
  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.

  Qaanaaq, dawniej Thule – miasto w północno-zachodniej Grenlandii, na Półwyspie Hayesa, w gminie Qaasuitsup. Jest zamieszkane przez 678 osób (2011). Jego nazwa pochodzi od legendarnej wyspy Thule. W Qaanaaq mieści się stacja badań jonosfery.

  Historia[]

  Qaanaaq zostało założone w 1910 roku. Początkowo była to duńska baza dla wypraw Knuda Rasmussena. Miejscowość znana jest z amerykańskiej bazy wojskowej Thule Air Force Base, w której znajdują się radary amerykańskiego systemu wczesnego ostrzegania. 21 stycznia 1968 w odległości kilkunastu kilometrów od bazy rozbił się B-52 z czterema bombami wodorowymi na pokładzie.

  Qaasuitsup - jedna z czterech gmin Grenlandii utworzona 1 stycznia 2009. Gmina położona jest w północno-zachodniej części wyspy.Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.

  Populacja[]

  Według danych oficjalnych liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 678 osób

  Qaanaaq-population-dynamics

  Punkty ekstremalne[]

  Qaanaaq jest jedną z najdalej na północ położonych miejscowości świata (77°29'N). Najdalej na północ wysunięta (77°47′N) zamieszkana wieś nazywa się Siorapaluk (87 mieszkańców w 2005 r.) w pobliżu Qaanaaq; jeszcze dalej, 78 km na północny zachód od Siorapaluk znajdowała się – obecnie opuszczona – osada Etah, niegdyś najbardziej wysunięta na północ (78°19'N) wieś. Natomiast obecnie na Spitsbergenie znajduje się osada Ny-Ålesund (78°55'N) jest ona najdalej na świecie wysuniętą na północ funkcjonującą jednostką osadniczą.

  Ny-Ålesund - miejscowość (osada) na wyspie Spitsbergen archipelagu Svalbard, znajdującą się około 1200 km od bieguna północnego, położona na 78°55′N 11°56′E/78,916667 11,933333. Jest to najdalej na świecie wysunięta na północ funkcjonująca jednostka osadnicza.Siorapaluk – osada na północno-zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Znajduje się w gminie Qaasuitsup. W roku 2011 mieszkało w niej 56 osób . Jest to najdalej wysunięta na północ (77°47′N) zamieszkana miejscowość.

  Istnieją jednak położone jeszcze dalej na północ stale zamieszkane bazy badawcze w KanadzieAlert (82°28'N) i Eureka (80°13'N) – oraz duńska baza wojskowa Nord (81°42'N) na Grenlandii, wykorzystywana latem również jako baza naukowa.

  Zobacz też[]

 • Zatoka Inglefielda
 • Przypisy

  1. Qaanaaq (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-28)].
  2. Encyklopedia Powszechna "Kluszczyński" (wyd. Ryszard Kluszczyński 2001), strona 859. ISBN 83-88080-13-X.
  3. Mystery of lost US nuclear bomb (ang.). BBC News. [dostęp 2012-08-03].

  Linki zewnętrzne[]

  1. Przewodnik turystyczny - Qaanaaq (ang.). Greenland.com. [dostęp 2012-08-03].
  2. Przewodnik turystyczny - Towns & Regions - Qaanaaq (ang.). Greenland-Guide.gl. [dostęp 2012-08-03].
  3. Przewodnik turystyczny - Tikilluarit / Welcome to North Greenland - Qaanaaq (ang.). NorthGreenland.com. [dostęp 2012-08-03].
  4. Strona o Qaanaaq (kalendarz)- Internet Archive (ang.). web.archive.org. [dostęp 2012-08-03].
  5. IS18, Qaanaaq, Greenland, Denmark (ang.). ctbto.org. [dostęp 2013-12-01].
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Zatoka Inglefielda (duń. Inglefield Bredning) – zatoka u północno-zachodnich wybrzeży Grenlandii w pobliżu miejscowości Qaanaaq, w gminie Qaasuitsup. Jest położona ok. 1287 km. (800 mil) na południe od bieguna północnego. W jej wewnętrznej części znajduje się lodowiec Tracy Glacier, który w ciągu ostatnich 40 lat cofnął się o około 10 kilometrów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Knud Rasmussen, właściwie Knud Johan Victor Rasmussen - ur. 7 czerwca 1879 r. w Ilulissat na Grenlandii, zm. 21 grudnia 1933 r. w Kopenhadze - duński podróżnik, badacz Arktyki i etnograf.
  Spitsbergen – największa wyspa Norwegii, położona w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym. Powierzchnia ok. 39 tys. km², górzysta (do 1717 m n.p.m.), w dużej mierze pokryta lodowcami. Odkryta w 1596 roku przez Willema Barentsa. Populacja około 3 tys. mieszkańców, rozwinięte rybołówstwo, kiedyś wielorybnictwo. Największe miejscowości to Longyearbyen oraz Barentsburg. Na wyspie znajduje się stała polska stacja badawcza Hornsund.
  Alert – baza-osada, najdalej na północ wysunięty stale zamieszkany punkt na świecie. Znajduje się w terytorium Nunavut na obszarze Kanady. Znajduje się 10 km od Przylądka Sheridan, na północno-wschodnim krańcu Wyspy Ellesmere’a. Alert położony jest nad Morzem Lincolna, 817 km od bieguna północnego.
  Jonosfera – zjonizowana warstwa atmosfery występująca powyżej 50–60 km nad powierzchnią Ziemi (do wysokości 1000 km) w termosferze.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Radar (stacja radiolokacyjna) – urządzenie służące do wykrywania – za pomocą fal radiowych – obiektów powietrznych, nawodnych oraz lądowych takich jak: samoloty, śmigłowce, rakiety, statki (również chmury oraz obiekty terenowe), pozwalające na określenie kierunku, odległości a także wielkości obiektu, a w radarach dopplerowskich także do pomiarów prędkości wykrywanego obiektu.
  Thule – starożytna nazwa wyspy w północnej części Oceanu Atlantyckiego, wzmiankowana po raz pierwszy w IV wieku p.n.e. przez greckiego żeglarza Pyteasza z Massalii w jego dziele Perí Okeanu. Według jego relacji Thule miała znajdować się o 6 dni żeglugi na północ od wyspy Wielka Brytania. Thule identyfikowana jest zwykle z Islandią, Szetlandami lub wybrzeżem Norwegii (uważanej jeszcze w średniowieczu za wyspę).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.