• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pyzdry - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.
  Gmina Żerków – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.

  Pyzdry (do 1954 gmina Dłusk) - gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.

  Siedziba gminy to Pyzdry.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 7182 osoby.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Gmina Dłusk (od 1973 gmina Pyzdry) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. łódzkim i poznańskim. Siedzibą władz gminy był Dłusk.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Pyzdry ma obszar 137,9 km², w tym:

 • użytki rolne: 62%
 • użytki leśne: 30%
 • Gmina stanowi 19,58% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Rataje – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Pyzdry przy drodze wojewódzkiej nr 466.Open Directory Project (zwany także dmoz od Directory Mozilla) – otwarty katalog stron WWW, utrzymywany na serwerach koncernu Time Warner, w którym zarówno drzewo kategorii jak i wszelkie wpisy są redagowane przez wspólnotę redaktorów-ochotników.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Pyzdry w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Pyzdry.png

  Sąsiednie gminy[]

  Gizałki, Kołaczkowo, Lądek, Zagórów, Żerków

  Zabytki[]

  Na terenie gminy znajduje się 12 obiektów zabytkowych:

 • 11 obiektów zabytkowych w Pyzdrach
 • Rataje - zespół dworski z II połowy XIX w. (nr rej.: 387/129 z 2.09.1985):
 • Dwór
 • park
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Pyzdry w katalogu Open Directory Project
 • Gmina Kołaczkowo (do 1954 gmina Borzykowo) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.Gmina Lądek – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach (fara pyzdrska) – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny w Pyzdrach, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Gizałki (do 1954 gmina Szymanowice) - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.
  Dwór w Ratajach – dwór w Ratajach(powiat wrzesiński) powstały w XIX w. Budynek parterowy, symetryczny. W budowie zastosowany jest minimalizm stylowy, a także pseudobarokowy tympanon.Posiada drewniany ganek. Obecnie dach pokryty jest papą. Otacza go park krajobrazowy o powierzchni około 8 ha. Do dworku prowadzi krótka aleja kasztanowa. Po zachodniej części parku znajduje się drewniany spichlerz, który jest pozostałością po folwarku. Obecnie pełni funkcję świetlicy wiejskiej, a także znajduje się tam biblioteka.
  Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) – to ujednolicony system stron internetowych, stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej. Dla osób zainteresowanych funkcjonowaniem konkretnej instytucji publicznej czy sposobem załatwienia określonej sprawy wejście na stronę BIP danego podmiotu jest często optymalnym sposobem zdobycia tego rodzaju informacji.
  Województwo konińskie to istniejące w latach 1975-1999 województwo w centralnej Polsce, powstałe ze wschodniej części dawnego województwa poznańskiego. Obszar województwa wynosił 5 139 km², a ludność w 1998 wynosiła 480.000 mieszkańców. Województwo w 1998 r. podzielone było na 18 miast i 48 gmin (w tym 4 miejskie, 14 miejsko-wiejskich oraz 30 wiejskich). Wyróżniki na tablicach rejestracyjnych w województwie konińskim to KF, KM i KN. Graniczyło z 6 województwami: od północy z bydgoskim (na długości 68 km) i włocławskim (94 km), od wschodu z płockim (60 km), od południa z sieradzkim (74 km) i kaliskim (108 km), od zachodu z poznańskim (74 km). Z gmin konińskiego utworzono następujące powiaty województwa wielkopolskiego: kolski, koniński, słupecki, turecki i powiat grodzki Konin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.