• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pyromania - album

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  Pyromania – trzeci album brytyjskiej grupy hardrockowej Def Leppard wydany 20 stycznia 1983 roku.

  W 2003 album został sklasyfikowany na 384. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  Lista utworów[]

  1. „Rock! Rock! (Till You Drop)” (Steve Clark, Joe Elliott, Mutt Lange, Rick Savage) – 3:52
  2. „Photograph” (Clark, Elliott, Lange, Rick Savage, Pete Willis) – 4:12
  3. „Stagefright” (Elliott, Lange, Savage) – 3:46
  4. „Too Late for Love” (Clark, Elliott, Lange, Savage, Willis) – 4:30
  5. „Die Hard the Hunter” (Clark, Elliott, Lange, Savage) – 6:17
  6. „Foolin'” (Clark, Elliott, Lange) – 4:32
  7. „Rock of Ages” (Clark, Elliott, Lange) – 4:09
  8. „Comin' Under Fire” (Clark, Elliott, Lange, Willis) – 4:20
  9. „Action! Not Words” (Clark, Elliott, Lange) – 3:52
  10. „Billy's Got a Gun” (Clark, Elliott, Lange, Savage, Willis) – 5:27

  Wykonawcy[]

 • Rick Allen - perkusja
 • Steve Clark - gitara
 • Phil Collen - gitara
 • Joe Elliott - wokal
 • Rick Savage - bas
 • Pete Willis - gitara
 • Pozycje na listach[]

  Przypisy

  1. Steve Huey: Pyromania - Def Leppard | Songs, Reviews, Credits | AllMusic (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-03-31].
  2. David Fricke: Def Leppard Pyromania Album Review | Rolling Stone (ang.). www.rollingstone.com, 1983-03-31. [dostęp 2016-03-31].
  3. Rolling Stone (USA) Lists - The Rolling Stone Top 500 Albums (ang.). rocklistmusic.co.uk. [dostęp 2010-05-22].
  4. DEF LEPPARD | full Official Chart History | Official Charts Company (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2016-03-31].
  5. charts.org.nz - Discography Def Leppard (ang.). charts.org.nz. [dostęp 2016-03-31].
  6. Def Leppard - Chart history | Billboard (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-03-31].
  7. swedishcharts.com - Discography Def Leppard (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2016-03-31].

  Linki zewnętrzne[]

 • Pyromania w bazie Discogs
 • Oficjalna strona zespołu
 • Pete Willis, właśc. Peter Andrew Willis (ur. 16 lutego 1960 w Sheffield) – brytyjski gitarzysta, członek zespołu Def Leppard.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Def Leppard – brytyjski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka i glam metalu, powstały w 1977 roku w Sheffield. Czas największej popularności grupy to lata 80. oraz początek 90., kiedy to wydane zostały takie albumy jak Pyromania (1983) oraz Hysteria (1987), obie certyfikowane jako diamentowe w USA za sprzedaż 10 milionów kopii każda. Def Leppard sprzedali ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Zostali uplasowani na 31. miejscu listy najlepszych artystów hardrockowych przez stację VH1 oraz na 70. miejscu listy najlepszych artystów wszech czasów.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
  Stephen Maynard Clark (ur. 23 kwietnia 1960 w Sheffield, zm. 8 stycznia 1991 w Londynie) – drugi gitarzysta brytyjskiego zespołu hardrockowego Def Leppard, do chwili śmierci w 1991.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Robert John "Mutt" Lange (ur. 11 listopada 1948 w Mufulira) – brytyjski producent muzyczny oraz piosenkarz, najbardziej znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak AC/DC, Def Leppard, Bryan Adams czy Shania Twain. Najbardziej znany jest pod pseudonimem "Mutt" Lange. Należy do ścisłej czołówki producentów muzycznych w historii muzyki rockowej. Wyprodukował albumy takich artystów jak AC/DC, Def Leppard, Foreigner, Bryan Adams, oraz wielu innych. W drugiej połowie lat 90-dziesiątych nawiązał współpracę z piosenkarką country, Shania Twain. W 1997 roku wyprodukował album artystki zatytułowany "Come On Over", który jest najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów, nagranych przez kobietę. W roku 2008 współpracował z kanadyjską grupą Nickelback, przy okazji nagrywania albumu "Dark Horse". W 2010 roku zajął się produkcją krążka grupy Maroon 5 "Hands All Over".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.