• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puszczykówko - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Mur pruski jest to rodzaj ściany szkieletowej, inaczej ryglowej, ramowej lub fachówki (z niem. Fachwerk), wypełnionej murem z cegły, często mylona z szachulcem, czyli ścianą szkieletową z wypełnieniem gliniano-słomianym lub gliniano-trzcinowym. Jego konstrukcja drewniana jest widoczna, często impregnowana i może być traktowana jako element dekoracyjny. Ceglane pola elewacji, zwykle już w trakcie użytkowania budynku, mogły ulegać tynkowaniu i bieleniu, co nadawało im pozorny wygląd bielonej elewacji szachulcowej.
  Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Puszczykówko – jedna z dwóch stacji kolejowych w Puszczykowie, w województwie wielkopolskim, w Polsce. Z uwagi na położenie w pobliżu szpitala (dawniej kolejowego), na tej stacji zatrzymywało się wiele pociągów dalekobieżnych i pospiesznych.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Historia i architektura[]

  Budynek dworca został zbudowany około 1905 przy linii kolejowej istniejącej od 1865. Powodem budowy był intensywny rozwój Puszczykowa, jako popularnego wśród poznaniaków letniska. Letniskowy charakter zabudowy miejscowości znalazł odbicie w architekturze dworca, który harmonijnie wpisał się w zabudowę miasta.

  Letnisko – miejscowość wypoczynkowa, odznaczająca się atrakcyjnością turystyczną. Przeważnie jest położona w lesie, w górach, nad morzem lub nad jeziorem. Posiada korzystne warunki klimatyczne oraz zaplecze pomieszczeniowo-gospodarcze. Jest dogodnie połączona komunikacyjnie z dużymi ośrodkami miejskimi lub przemysłowymi. W pewnych porach roku, cechy te powodują napływ mieszkańców miast do letniska w celach wypoczynkowych.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  W lipcu 2010 rozpoczęto jego modernizację, która zakończyła się 24 stycznia 2011 r. W jej ramach wymieniono dach budynku dworca i wiaty oraz odnowiono ich elewację, wymieniono instalację wewnętrzną, przebudowano pomieszczenia wewnętrzne oraz dojścia do dworca. Wymieniono także tablice z nazwą stacji, kubły na śmieci oraz ławki, a także położono nowe płytki bezpośrednio przy budynku dworca. Powierzchnia i krawędzie peronów pozostały niezmienione. Wbrew wcześniejszym planom, nowa elewacja nie otrzymała tego samego, jasnożółtego koloru, lecz została pomalowana na wyblakłoseledynowo, a część zawierająca stanowisko dróżnika została obudowana pruskim murem z czerwonawą cegłą. Wartość inwestycji to 1 mln złotych. Budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 2161/A w dniu 5 września 1988.

  Puszczykowo – miasto i gmina w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Położone ok. 12 km na południe od Poznania, otoczone obszarem Wielkopolskiego Parku Narodowego (położone w granicach otuliny Parku).

  Obiekt otrzymał w 2014 nagrodę w konkursie Zabytek Zadbany, w kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

  Turystyka[]

  Na dworcu swój koniec ma szlak turystyczny żółty Szlak im. Bernarda Chrzanowskiego

  Przypisy

  1. Wiesław Biegański, Powiat poznański w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków na „Zabytek Zadbany” (2013-2014r.), w: Wielkopolski Biuletyn Konserwatorski, tom IV/2015, s. 305-306, ISBN 978-83-931388-9-0.
  2. PKP SA: Dworzec w Puszczykówku otwarty! (pol.). [dostęp 2012-08-19].
  3. Robert Domżał: Kolej: Zakończył się remont zabytkowego dworca w Puszczykówku (pol.). gloswielkopolski.pl, 2011-01-26. [dostęp 2012-08-19].
  4. Rejestr zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego (pol.). Narodowy Instutut Dziedzictwa. [dostęp 2012-11-17].
  5. Jolanta Goszczyńska, Wielkopolscy laureaci konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” w latach 2013-2015, w: Wielkopolski Biuletyn Konserwatorski, tom IV/2015, s. 304, ISBN 978-83-931388-9-0.

  Linki zewnętrzne[]

 • Puszczykówko w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Plan stacji Puszczykówko – wyk. Adrian Karwat
 • Puszczykówko w Atlasie Kolejowym Polski i Czech – atlaskolejowy.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama