• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puszcza Notecka

  Przeczytaj także...
  Rezerwat przyrody Dołęga - florystyczny rezerwat przyrody położony w gminie Oborniki (nadleśnictwo Oborniki), powiecie obornickim (województwo wielkopolskie).Oborniki – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie obornickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Oborniki. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.
  Drzewostan – zespół większej liczby drzew rosnących na pewnej powierzchni leśnej w odpowiednim zagęszczeniu i zwarciu koron, wzajemnie na siebie oddziałujących.

  Puszcza Notecka – wielki kompleks leśny w Kotlinie Gorzowskiej zajmujący około 135 tys. ha (ok. 1350 km), porastający wydmowy obszar międzyrzecza warciańsko-noteckiego, ciągnący się na długości ponad 100 km od Santoka i Skwierzyny na zachodzie po Oborniki i Rogoźno na wschodzie przy średniej szerokości 20 km.

  Jezioro rynnowe – rodzaj jeziora polodowcowego, wypełniającego obniżenie rynny polodowcowej, zazwyczaj długie, wąskie, kręte, głębokie i o stromych brzegach. Często tworzą ciągi, które wyznaczają przebieg dawnych rynien.Rezerwat przyrody Świetlista Dąbrowa - leśny rezerwat przyrody położony w gminie Obrzycko, powiecie szamotulskim (województwo wielkopolskie).

  Charakterystyka[]

  Krajobraz puszczy urozmaicają potężne wały wydm, które tworzą labirynt dolin i pagórków.

  Wysokość wydm wynosi średnio ok. 20 m, często jednak przekracza 30 m, a największą osiąga na Wielkiej Sowie – 42 m wysokości względnej i 93 m n.p.m.

  Centrum Puszczy to tereny ubogie w wodę, natomiast na pograniczu, nad Wartą i Notecią, zgrupowały się jeziora rynnowe stanowiące urozmaicenie, tzw. akcent w „morzu piasków”.

  Rogoźno (niem. Rogasen) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie obornickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Rogoźno. Położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Wełną i jeziorem Rogoźno. Miasto historycznie przynależy do Wielkopolski.Rezerwat przyrody Promenada - florystyczny rezerwat przyrody położony w gminie Rogoźno, powiecie obornickim (województwo wielkopolskie). Znajduje się w dolinie rzeki Wełny.

  Drzewostan w puszczy pochodzi w zdecydowanej większości ze sztucznych nasadzeń zapoczątkowanych na dużą skalę w II poł. XIX w. Podstawową część stanowią jednolite co do gatunku i wieku ok. 70-letnie drzewostany sosnowe, miejscami z nikłą domieszką brzozy pokrywając ubogie obszary sandrów i wydm, zasadzone po inwazji motyla strzygoni choinówki, która zniszczyła puszczę w latach 1922–24. Ocalałe resztki starszego lasu, ok. 120–130 letniego, znajdują się m.in. w rezerwacie Cegliniec. Za najstarsze drzewo puszczy uchodzi dąb Józef rosnący w Marianowie (w pobliżu Sierakowa).

  Dicrano-Pinion – syntakson w randze związku należący do klasy borów szpilkowych Vaccinio-Piceetea (zobacz też las iglasty). W zasadzie pokrywa się z tradycyjnym pojęciem borów sosnowych (choć zaliczane do niego są występujące na podobnych siedliskach lasy mieszane, a nawet liściaste).Skwierzyna (niem. Schwerin an der Warthe) – miasto w zachodniej Polsce, w woj. lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Skwierzyna. Miasto jest położone na pograniczu Pojezierza Wielkopolskiego i Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, przy ujściu rzeki Obry do Warty.

  10 sierpnia 1992 roku w Puszczy Noteckiej wybuchł ogromny pożar w którym spłonęło 5770 ha lasu.

  Ochrona przyrody[]

  Na terenie puszczy znajduje się 16 rezerwatów m.in.:

 • Bagno Chlebowo, gm. Ryczywół,
 • Goszczanowskie Źródliska, gm. Drezdenko,
 • Czaplenice, gm. Drezdenko,
 • Łabędziniec, gm. Drezdenko,
 • Lubiatowskie Uroczyska, gm. Drezdenko,
 • Czaplisko, gm. Drezdenko,
 • Wilcze Błota, gm. Wieleń,
 • Wełna, gm. Rogoźno,
 • Cegliniec, gm. Sieraków,
 • Mszar nad Jeziorem Mnich, gm. Sieraków,
 • Kolno Międzychodzkie, gm. Międzychód,
 • Słonawy, gm. Oborniki,
 • Promenada, gm. Rogoźno,
 • Dołęga, gm. Oborniki,
 • Buki nad Jeziorem Lutomskim, gm. Sieraków,
 • Świetlista Dąbrowa, gm. Obrzycko.
 • Mapa[]

  Zasięg Puszczy Noteckiej
  Zasięg Puszczy Noteckiej

  Uwagi

  1. Informacja z roku 2006.

  Bibliografia[]

 • Paweł Anders, Władysław Kusiak: Puszcza Notecka. Przewodnik krajoznawczy. Poznań: Oficyna wydawnicza G&P, 2005.
 • Strzygonia choinówka, sówka choinówka (Panolis flammea) – gatunek motyla z rodziny sówek (Noctuidae). Gatunek typowy rodzaju Panolis. Szkodnik drzew iglastych, głównie sosny. Występuje w całej Europie.Rezerwat przyrody Buki nad Jeziorem Lutomskim – leśny rezerwat przyrody położony w gminie Sieraków, powiecie międzychodzkim (województwo wielkopolskie). Znajduje się pośrodku zachodniego brzegu Jez. Lutomskiego i jest zwany popularnie „Buczyną Lutomską”, w obrębie sołectwa Grobia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sosna (Pinus L. 1753) – rodzaj roślin z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.) obejmujący niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach). W Ameryce Środkowej najdalej na południe sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui, zaś w Azji do Archipelagu Malajskiego. Jedyne naturalne stanowisko na półkuli południowej znajduje się na Sumatrze (P. merkusii).
  Pożar Puszczy Noteckiej – drugi co do wielkości pożar lasu w Polsce po II wojnie światowej (po pożarze w Kuźni Raciborskiej).
  Rezerwat przyrody Cegliniec - leśny rezerwat przyrody położony w gminie Sieraków, powiecie międzychodzkim (województwo wielkopolskie). Znajduje się na terenie Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego.
  Lubiatowskie Uroczyska – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Drezdenko.
  Rezerwat przyrody Wełna - rezerwat przyrody położony w województwie wielkopolskim, w powiecie obornickim, w gminie Rogoźno.
  Sandr – rozległy, bardzo płaski stożek napływowy zbudowany ze żwirów i piasków osadzonych i wypłukanych przez wody pochodzące z topnienia lądolodu. Powstaje podczas regresji lub postoju lądolodu na jego przedpolu.
  Wydma – piaszczyste wzniesienie usypane przez wiatr. Warunki środowiska wpływają na różny kształt i rozmiar wydm. Powstawanie wydmy jest ściśle związane z transportem materiału piaszczystego: piasek pędzony wiatrem blisko powierzchni lub wleczony po niej zatrzymuje się za takimi przeszkodami jak głazy, zarośla czy nierówności gruntu – gromadząc się wówczas tworzy wydmę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.