• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puszcza Ladzka

  Przeczytaj także...
  Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.Droga wojewódzka nr 687 – droga wojewódzka w województwie podlaskim łącząca Juszkowy Gród z Nowosadami o długości ok. 25 km.
  Stok Lacki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Siedlce, nad Helenką.

  Puszcza Ladzka - kompleks leśny we wschodniej Polsce, pozostałość Puszczy Bielskiej w powiecie hajnowskim, często klasyfikowany jako część Puszczy Białowieskiej.

  Puszcza Ladzka oddział 55

  Panują w nim drzewostany sosnowe z domieszką świerka, dęba i graba.

  Granica między Puszczą Białowieską a Ladzką ma charakter umowny, na ogół jest prowadzona w okolicach linii drogi wojewódzkiej nr 687 na odcinku Nowosady-Skupowo.

  Nowosady – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka, o zabudowie typu ulicowego. Od północy styka się bezpośrednio ze wsią Zwodzieckie, od wschodu ze wsią Sorocza Nóżka. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa białostockiego.W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie na Nizinie Środkowoeuropejskiej fragmenty lasów o charakterze pierwotnym. W Puszczy dominują lasy liściaste oraz mieszane. Obserwuje się zjawisko ustępowania sosny zwyczajnej z siedlisk terenu Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) na rzecz gatunków liściastych.
  Puszcza Ladzka za wsią Borysówka

  Nazwa[]

  Aktualna, używana od XVII w. nazwa Puszczy pochodzi od odległej kilkanaście kilometrów wsi Lady w gminie Czyże, gdzie przed 1570 - utworzono folwark, który był siedzibą leśniczego Puszczy Bielskiej, której pozostałością jest Puszcza Ladzka.

  Powiat hajnowski - powiat w Polsce (południowo-wschodnia część województwa podlaskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Hajnówka.Skupowo (wymowa lokalna: Skupavo - z akcentem na pierwszą sylabę)- wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narewka, na wielkiej polanie. Od południa i wschodu sąsiaduje z Puszczą Białowieską, od północy i zachodu zaś - z Puszczą Ladzką.

  Spotykana jest czasem pisownia alternatywna: Puszcza Lacka, prawdopodobnie oparta na ludowej etymologii Puszcza Lacka - Puszcza Ruska (por. np. Stok Lacki i Stok Ruski).

  Zobacz też[]

 • Puszcza Białowieska
 • Drzewostany Puszczy Białowieskiej

 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Czyże – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.