• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pusty dom

  Przeczytaj także...
  The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.
  Opowiadanie to krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą. Opowiadanie nie ma tak zwartej budowy jak nowela, o czym decydują postacie drugoplanowe, opisy i refleksje. Od noweli różni się luźną konstrukcją i brakiem obowiązujących w niej rygorów.

  Pusty dom lub Przygoda w pustym domu (ang. The Adventure of the Empty House) – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, pierwsze ze zbioru Powrót Sherlocka Holmesa. Pierwsza publikacja w czasopiśmie Collier’s Weekly we wrześniu 1903 (ilustracje Frederic Dorr Steele), następna w The Strand Magazine w październiku 1903 (ilustracje Sidney Paget). Autor, zmuszony przez fanów serii do stworzenia dzieła w którym wskrzeszał sławnego detektywa, umieścił je potem na szóstej pozycji swojej własnej listy ulubionych opowiadań o Holmesie.

  Wodospad Reichenbach (niem. Reichenbachfall) – jeden z najwyższych wodospadów Alp. Położony w kantonie Berno w Szwajcarii – w miejscu, gdzie rzeka Reichenbach łączy się z Aare. Jego całkowita wysokość wynosi 200 m; najwyższa z pięciu tworzących go kaskad mierzy 90 m. Wodospad stanowi atrakcję turystyczną, prowadzi do niego kolejka linowa.Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.

  Opis fabuły[]

  Po powrocie z klubu Ronald Adair zostaje zastrzelony w swym pokoju podczas notowania zysków i strat w grze w karty. Zginął od kuli z rewolweru, jednak broni w pokoju nie znaleziono. Brak też śladów włamania. Drzwi były zamknięte od wewnątrz, okno od ulicy otwarte. Jedynym wytłumaczeniem jest strzał z zewnątrz przez okno, lecz wymagałoby to wyjątkowej celności strzelca oraz broni o dużym zasięgu. Doktor Watson bezskutecznie rozmyśla nad tą zagadką.

  Edward Hardwicke (ur. 7 sierpnia 1932 w Londynie, zm. 16 maja 2011) - brytyjski aktor, najlepiej znany z roli Doktora Watsona w serialach i filmach o przygodach Sherlocka Holmesa.Wasilij Borisowicz Liwanow (ros. Васи́лий Бори́сович Лива́нов; ur. 19 lipca 1935 w Moskwie) – radziecki aktor filmowy, reżyser i scenarzysta. Syn aktora Borisa Liwanowa.

  Tymczasem uchodzący za zabitego Sherlock Holmes w przebraniu podstarzałego księgarza wchodzi do domu Watsona. Ujawnia się, co dla jego przyjaciela, wciąż przekonanego o śmierci Holmesa, jest dużym szokiem. Detektyw wyjaśnia, że nie wpadł do wodospadu Reichenbach, jak to Watson błędnie wywnioskował. Okazuje się, iż Holmes wykorzystując swoje wielkie umiejętności w zakresie sztuki walki bartitsu, zepchnął w przepaść swojego największego przeciwnika, profesora Moriarty'ego. Chcąc, aby pozostali członkowie gangu, kierowanego przez profesora, sądzili, że detektyw również zginął, ukrywa się, o czym wie tylko jego brat Mycroft Holmes.

  Sidney Edward Paget (ur. 4 października 1860 w Maesteg, zm. 28 stycznia 1908) – brytyjski ilustrator epoki wiktoriańskiej, najbardziej znany z ilustrowania opowiadań sir Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie publikowanych w magazynie „The Strand”.Witalij Miefodjewicz Sołomin, ros. Виталий Соломин (ur. 12 grudnia 1941 w Czycie, zm. 27 maja 2002 w Moskwie) – radziecki i rosyjski aktor filmowy i teatralny. Znany najbardziej z roli Doktora Watsona w jedenastu częściach Przygód Sherlocka Holmesa i doktora Watsona (1979-1986) w reżyserii Igora Maslennikowa.

  Holmes zaprasza Watsona, aby jeszcze tego samego wieczoru wspólnie schwytali pułkownika Sebastiana Morana, zapalonego myśliwego i członka gangu Moriarty'ego. Detektyw, wiedząc, że Moran będzie chciał go zastrzelić, umieszcza w oknie swego pokoju na Baker Street woskową figurę, tak, aby wydawało się, że w pomieszczeniu znajduje się żywa osoba. Wraz z doktorem czatują w pustym pokoju po przeciwnej stronie ulicy. Pułkownik schwytany przy próbie zamachu na Holmesa używa tej samej broni, którą przedtem popełnił zabójstwo Adaira i zagadkowa śmierć gracza zostaje wyjaśniona. Holmes tłumaczy też doktorowi motyw tego zabójstwa.

  Klejnot Mazarina (ang. The Adventure of the Mazarin Stone) – opowiadanie Arthura Conan Doyle z cyklu o Sherlocku Holmesie.Jeremy Brett, właśc. Peter Jeremy William Huggins (ur. 3 listopada 1933 w Berkswell Grange, zm. 12 września 1995 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

  Ekranizacje:

 • 1921 Eille Norwood (Holmes), Hubert Willis (Watson)
 • 1951 Alan Wheatley (Holmes), Raymond Francis (Watson)
 • 1980 Wasilij Liwanow (Holmes), Witalij Sołomin (Watson), pt. Łowy na tygrysa
 • 1986 Jeremy Brett (Holmes), Edward Hardwicke (Watson)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst oryginalny z ilustracjami
 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Przekład polski • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.