• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pustelnia Korzenna

  Przeczytaj także...
  Kurska lub Kursko-Korzenna Ikona Matki Bożej „Znak” – cudowna ikona Matki Bożej, wariant Ikony Matki Bożej „Znak”.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Eparchia kurska – jedna z eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, z siedzibą w Kursku. Jej obecnym (2013) ordynariuszem jest arcybiskup German (Moralin), zaś funkcję katedry pełni sobór św. Sergiusza z Radoneża i Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Kursku.
  .mw-parser-output table.klasztor-eparchia td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.klasztor-zakon td.naglowek{color:black!important;background:#EEE8AA!important}.mw-parser-output table.klasztor-default td.naglowek{color:black!important;background:#F5F5DC!important}

  Pustelnia Korzenna, również: Pustelnia Kursko-Korzenna, pełna nazwa: Korzenna Pustelnia Narodzenia Matki Bożej – męski klasztor prawosławny w obwodzie kurskim, w jurysdykcji eparchii kurskiej i rylskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Monaster położony jest na wzniesieniu nad rzeką Tuskar, w odległości 27 wiorst od Kurska.

  Fiodor I (31 maja 1557 – 17 stycznia 1598) – car Rosji w latach 1584-1598, ostatni władca Rosji z dynastii Rurykowiczów, syn Iwana IV (1533-1584) i Anastazji Romanowny Zacharyny.Nowa Pustelnia Korzenna (ros. Новая Коренная пустынь) – prawosławny skit w Mahopac, w stanie Nowy Jork, należący do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji.

  Pustelnia została założona w 1597 na miejscu, gdzie według tradycji w 1295 została odnaleziona cudowna Kursko-Korzenna Ikona Matki Bożej „Znak”. Inicjatorem powstania wspólnoty monastycznej był car Fiodor I.

  W 1611 monaster został zniszczony w czasie kolejnego najazdu tatarskiego, jego reaktywacja nastąpiła w 1618. Wtedy również wzniesiono w nim cerkiew Narodzenia Matki Bożej. Do 1764 klasztor był filią monasteru Ikony Matki Bożej „Znak” w Kursku, następnie uzyskał status niezależnego monasteru. Jego sytuacja materialna znacznie poprawiła się dzięki odbywającym się w jego sąsiedztwie jarmarkowi oraz corocznym procesjom z Kurska do monasteru, w których w obecności tysięcy pielgrzymów przenoszono Kursko-Korzenną Ikonę Matki Bożej „Znak”. W XIX wieku był to już jeden z najzamożniejszych klasztorów w Rosji. W tym też stuleciu wzniesiono nowy kompleks zabudowań monasterskich.

  Rosyjski Kościół Prawosławny (Patriarchat Moskiewski) – kanoniczny Kościół prawosławny, obejmujący swoją jurysdykcją większość parafii prawosławnych na terenie Rosji, Białorusi, Litwy i Ukrainy oraz innych państw byłego Związku Radzieckiego, jak również część parafii złożonych z emigrantów rosyjskich w innych krajach. Od 1 lutego 2009 zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest patriarcha Cyryl I.Klasztor (czes. klášter, z niem. Kloster, od łac. claustrum, miejsce zamknięte) – budynek, lub kompleks budynków, w którym zamieszkują zakonnicy, lub zakonnice określonej reguły, charakterystyczny dla wyznań chrześcijańskich jak i buddyzmu; w obrządku wschodnim – monaster.

  Główną świątynią monasteru był sobór Narodzenia Matki Bożej, wzniesiony w połowie XIX wieku. Znajdował się on w centralnej części dziedzińca, wokół którego zbudowane były pozostałe zabudowania klasztorne. Szczególnym kultem otaczane było źródło, które znajdowało się na tradycyjnym miejscu odnalezienia ikony Kursko-Korzennej. Na teren całego kompleksu prowadziła brama z dzwonnicą z 1862.

  Kursk (ros. Курск) – miasto w Rosji, stolica obwodu kurskiego, liczące około 450 tysięcy mieszkańców (2017). Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).

  W 1923 monaster został zamknięty przez władze radzieckie i przekazany jednostce wojskowej. Następnie znajdowało się w nim sanatorium i szpital, zaś od 1950 szkoła rolnicza. Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał monaster w 1989, podejmując odbudowę części obiektów zniszczonych w okresie ZSRR.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Nowa Pustelnia Korzenna (USA)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strona monasteru
  2. Коренная Рождество-Богородицкая мужская пустынь
  3. A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s.240
  4. Pierwsza oficjalna strona pustelni
  5. A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s.241
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.