• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puruvesi

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.
  Saimaa (szw. Saima) – sieć jezior w Finlandii południowo-wschodniej, na Pojezierzu Fińskim na wysokości 75,7 m n.p.m. Głównymi jeziorami tworzącymi system Saimaa są: Etelä-Saimaa (właściwe Saimaa, dosł. południowe Saimaa), Pihlajavesi, Orivesi, Haukivesi, Puruvesi i Pyhäselkä.

  Puruvesi – jezioro w południowo-wschodniej Finlandii, część systemu jeziora Saimaa; graniczy z Pihlajavesi od południa. Powierzchnia jeziora wynosi 416,4 km², a znajduje się na nim 720 wysp. Jest jedenastym jeziorem Finlandii pod względem powierzchni.

  Pihlajavesi to jezioro w Finlandii, w prowincji Finlandia Wschodnia, w regionie Południowej Sawonii. Jezioro to jest szóste co do wielkości w Finlandii; jego powierzchnia wynosi 712.59 km². Pihlajavesi jest drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym w systemie jeziornym Saimaa.Fokowate, foki (Phocidae) – rodzina drapieżnych ssaków morskich zaliczana do płetwonogich (Pinnipedia), obejmująca 19 gatunków.

  Woda w jeziorze jest bardzo czysta, a widoczność pod wodą waha się między 5 a 11 m. W jeziorze żyją nieliczne foki. Jezioro jest obszarem atrakcyjnym turystycznie dla żeglarzy i wędkarzy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Puruvesi (Saimaa) (04.181.1.001) (ang.). W: Järviwiki [on-line]. Finnish Environment Institute (SYKE). [dostęp 2018-01-24].
  2. Puruvesi (fiń.). 2011. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-29)].
  3. Finnish lakes larger than 40 square kilometers (ang.). Finnish Environment Institute, 2007-05-16. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)].
  4. Anna-Riitta Sippola: Saimaannorppa palasi Puruvedelle (fiń.). Helsingin Sanomat, 2009-5-2. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-20)].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.