• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Purple Haze

  Przeczytaj także...
  Dietyloamid kwasu D-lizergowego (LSD, LSD-25) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna ergoliny.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Purple Haze” – utwór nagrany w 1967 roku przez The Jimi Hendrix Experience i wydany jako singel w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Utwór pojawił się także na amerykańskim wydaniu albumu Are You Experienced z 1967 roku.

  „Purple Haze” jest jednym z największych przebojów Hendriksa. Utwór stał się drugim singlem po tym gdy manager Hendriksa, Chas Chandler, usłyszał go grającego riff za kulisami.

  Singel osiągnął trzecie miejsce na listach w Wielkiej Brytanii, jednak tylko 65. w Stanach Zjednoczonych (utwór znajdował się też na płycie Are You Experienced wydanej 1 września 1967 co osłabiło sprzedaż singla), wydany w sierpniu 1967 roku, trzy miesiące po brytyjskiej wersji Are You Experienced i pięć miesięcy po singlu brytyjskim. W marcu 2005 magazyn Q sklasyfikował "Purple Haze" na pierwszym miejscu listy 100 najlepszych utworów gitarowych. W analogicznym zestawieniu magazynu Rolling Stone zajął 2 miejsce (po "Johnny B. Goode" Chucka Berry'ego). Uplasował się też na 17 miejscu na Liście 500 utworów wszech czasów Rolling Stone.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Are You Experienced – debiutancki album zespołu The Jimi Hendrix Experience. Wydany w Anglii 12 maja 1967 i USA 1 września 1967. Album znalazł się na 15 miejscu na liście 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone jako najwyżej sklasyfikowany w dorobku Jimiego Hendriksa.

  Prawdopodobnie piosenka odnosi się do doświadczeń Hendriksa z podobnie nazwaną partią LSD. Inni wierzą, że nazwa utworu pochodzi od odmiany marihuany zwanej "purple haze". Hendrix jednak zaprzeczał narkotykowym skojarzeniom, zapewniając, że tytuł pochodzi ze snu, w którym chodził na dnie oceanu otoczony fioletową mgiełką. Kiedy indziej tłumaczył, że fraza "purple haze" pochodzi z noweli Philipa José Farmera pt. Night of Light.

  Q – magazyn muzyczny publikowany od 1986 w języku angielskim. Według danych z czerwca 2007 średni nakład wynosi 130 179 egzemplarzy.The Jimi Hendrix Experience – zespół założony w 1966 roku w Londynie, rozwiązany po występie w Denver 29 czerwca 1969 r. Reaktywowany w 1970 po zmianie basisty – Noela Reddinga zastąpił Billy Cox. Zespół The Jimi Hendrix Experience został wybrany najlepszym trio rockowym wszech czasów w plebiscycie magazynu Rolling Stone.

  Przypisy

  1. Najlepsze gitarowe utwory wszech czasów (pol.). muzyka.wp.pl, 21 marca 2005. [dostęp 2009-07-09].
  2. The 100 Greatest Guitar Songs of All Time (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2010-07-06].
  3. The RS 500 Greatest Songs of All Time (ang.). Rolling Stone, 9 grudnia 2004. [dostęp 2010-07-06].
  Marihuana (z hiszp. mariguana, marihuana; z hindi गांजा trl. gāndźā) – wysuszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Cannabis sativa) zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli, działające agonistycznie na receptory kanabinoidowe, podobnie jak anandamid – ludzki endogenny kannabinoid. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) oraz inne kannabinoidy.Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Philip José Farmer (ur. 26 stycznia 1918 w Terre Haute, zm. 25 lutego 2009 w Peorii) – amerykański pisarz science fiction i fantasy.
  Chas Chandler, właśc. Bryan James Chandler (ur. 18 grudnia 1938 w Newcastle upon Tyne, zm. 17 lipca 1996) – angielski muzyk, menedżer i producent muzyczny. Po odejściu z The Animals gdzie występował w latach 1963 – 1966 został menedżerem i producentem muzycznym. To on wraz z Lindą Keith (wówczas dziewczyną Keith Richardsa) "odkrył" Jimiego Hendriksa w jednym z nowojorskich klubów i ściągnął go do Anglii, początkowo kierował karierą muzyka jednak w 1968 roku wycofał się definitywnie sprzedając udziały w The Jimi Hendrix Experience drugiemu z udziałowców - Michaelowi Jeffreyemu.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.