• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puna Pau

  Przeczytaj także...
  Tukuturi – szczególny rodzaj figur moai z Wyspy Wielkanocnej. W odróżnieniu od tradycyjnych moai, tukuturi spoczywają w postawie klęczącej i posiadają zupełnie odmienne rysy twarzy i kształt głów.Wyspa Wielkanocna (hiszp. Isla de Pascua, Territorio Especial de Isla de Pascua, polinez. Rapa Nui, ang. Easter Island) – wyspa na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wyniesienia Wschodniopacyficznego. 3791 mieszkańców (70% stanowią Polinezyjczycy), jedyna miejscowość to Hanga Roa. Należy do Chile, wchodzi w skład regionu Valparaíso. Znajduje się w odległości 2078 km od najbliższej zamieszkanej wyspy – Pitcairn i 3600 km od brzegów Chile i jest jedną z najbardziej oddalonych od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie, ustępując pierwszeństwa jedynie wyspom Tristan da Cunha. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – moai.
  Kamieniołom – kopalnia odkrywkowa kamienia użytkowego (skały zwięzłej o dużej twardości). Kamieniołomów nie należy mylić z kopalniami odkrywkowymi wydobywającymi skały sypkie (piaskownie, żwirownie). Nie są nimi także odkrywkowe zakłady górnicze eksploatujące skały zwięzłe o stosunkowo małej twardości (węgiel brunatny, glinka ogniotrwała) czyli takie, które można urabiać za pomocą koparek. W Polsce w kamieniołomach wydobywa się głównie: granit, bazalt, wapień, piaskowiec, marmur, melafir, sjenit.

  Puna Pau to niewielki nieczynny kamieniołom na stożku wulkanicznym. Znajduje się on na obrzeżach miasta Hanga Roa na Wyspie Wielkanocnej. Od nazwy kamieniołomu swoją nazwę wzięła jedna z sekcji Parku Narodowego Rapa Nui.

  Puna Pau mimo niepozornych rozmiarów należało do najważniejszych miejsc na wyspie, ponieważ było tu jedyne źródło scorii - czerwonej skały, z której mieszkańcy wyrabiali pukao zdobiące część posągów moai. Oprócz tego surowce z Puna Pau wykorzystywano w późniejszym czasie jako budulec dla tukuturi i w niektórych petroglifach.

  Rano Raraku – krater wulkaniczny o średnicy ok. 0,7 km we wschodniej części Wyspy Wielkanocnej, którego dno zajmuje niewielkie kraterowe jezioro wulkaniczne o długości 0,7 km i średniej szerokości ok. 0,25 km. W strefie litoralnej jezioro porośnięte jest roślinnością. W obrębie krateru i jego sąsiedztwie znajdują się posągi moai oraz pozostałości kamieniołomu, w którym je wykuwano.Moai – rodzaj posągów wykonanych ze skał o pochodzeniu wulkanicznym (tuf wulkaniczny), przez mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Figury są monolityczne. Niektóre ważą nawet ponad 20 ton i mają ponad 6 metrów wysokości. Największy z moai – tzw. Paro miał ok. 10 metrów wysokości i ważył 75 ton. Znaleziono też jedną figurę, która została niedokończona (wys. 21 metrów, waga ok. 270 ton).
 • Wykonany w Puna Pau tukuturi

 • Moai z charakterystycznym pukao

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rano Raraku
 • Tukuturi
 • Warto wiedzieć że... beta

  Petroglify – wyryte w skale rysunki, na ogół prehistoryczne dzieła ludzi z ery neolitycznej. Są one ważną formą przedliterackich symboli, używanych od około 10. tysiąclecia p.n.e. do czasów współczesnych, mających różnorodne formy zależnie od czasu i miejsca powstania. Słowo petroglif pochodzi z greki, w której πέτρος petros oznacza skała, a γλύφειν glyphein to wyryć (ich złożenie zostało zaadaptowane pierwotnie w języku francuskim, jako pétroglyphe).
  Wyspa Wielkanocna (hiszp. Isla de Pascua, Territorio Especial de Isla de Pascua, polinez. Rapa Nui, ang. Easter Island) – wyspa na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wyniesienia Wschodniopacyficznego. 3791 mieszkańców (70% stanowią Polinezyjczycy), jedyna miejscowość to Hanga Roa. Należy do Chile, wchodzi w skład regionu Valparaíso. Znajduje się w odległości 2078 km od najbliższej zamieszkanej wyspy – Pitcairn i 3600 km od brzegów Chile i jest jedną z najbardziej oddalonych od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie, ustępując pierwszeństwa jedynie wyspom Tristan da Cunha. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – moai.
  Hanga Roa jest stolicą oraz jedynym miastem na Wyspie Wielkanocnej. Znajduje się ono na południowym zachodzie wyspy. Populacja wynosi 3304 (za spisem powszechnym z 2002 roku) co stanowi ponad 87% ludności całej wyspy. Znajduje się tam jedyne lotnisko na wyspie.
  Scoria - skorupa na powierzchni lawy cechująca się dużą porowatością dającą w efekcie gąbczastą strukturę. Przeważnie związana jest z lawami o składzie bazaltu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.894 sek.