• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pulp Fiction  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Trzy kolory. Czerwony (fr. Trois couleurs: Rouge) – film fabularny z 1994 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Po premierze reżyser oświadczył, że przestaje robić filmy. Ostatni film w karierze Kieślowskiego.Jean-Luc Godard (ur. 3 grudnia 1930 w Paryżu) – francuski reżyser filmowy, scenarzysta i krytyk. Jest często utożsamiany z grupą filmowców określanych jako przedstawicieli francuskiej Nowej Fali (fr. Nouvelle Vague).

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Ścieżka muzyczna[ | edytuj kod]
  1. „Pumpkin and Honey Bunny” (dialogue)/„Misirlou” – Dick Dale & His Deltones – 2:27
  2. „Royale With Cheese” (dialogue) – 1:42
  3. „Jungle Boogie” – Kool and the Gang – 3:05
  4. „Let’s Stay Together”Al Green – 3:15
  5. „Bustin’ Surfboards” – The Tornadoes – 2:26
  6. „Lonesome Town” – Ricky Nelson – 2:13
  7. „Son of a Preacher Man”Dusty Springfield – 2:25
  8. „Zed’s Dead, Baby” (dialogue)/„Bullwinkle Part II” – The Centurions – 2:39
  9. „Jack Rabbit Slims Twist Contest” (dialogue)/„You Never Can Tell” – Chuck Berry – 3:12
  10. „Girl, You’ll Be a Woman Soon” – Urge Overkill – 3:09
  11. „If Love Is a Red Dress (Hang Me in Rags)” – Maria McKee – 4:55
  12. „Bring Out the Gimp” (dialogue)/„Comanche” – The Revels – 2:10
  13. „Flowers on the Wall” – The Statler Brothers – 2:23
  14. „Personality Goes a Long Way” (dialogue) – 1:00
  15. „Surf Rider” – The Lively Ones – 3:18
  16. „Ezekiel – 25:17” (dialogue) – 0:52

  Wydanie kolekcjonerskie ukazało się w 2002 roku i zawierało 5 dodatkowych utworów:

  National Film Registry – lista filmów budujących dziedzictwo kulturalne USA, wybranych przez National Film Preservation Board do przechowywania w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. National Film Preservation Board powstał w 1988 roku, na mocy ustawy National Film Preservation Act, którą zatwierdzano następnymi ustawami z 1992, 1996, 2005 i 2008 roku. W myśl ustawy z 1996 roku utworzono także organizację typu non-profit National Film Preservation Foundation, która jest stowarzyszona z National Film Preservation Board, ale uzyskuje fundusze z prywatnego sektora.Harvey Johannes Keitel (ur. 13 maja 1939 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i teatralny, .
  17. „Since I First Met You” – The Robins – 2:20 18. „Rumble” – Link Wray and His Ray Men – 2:25 19. „Strawberry Letter #23” – Brothers Johnson – 4:57 20. „Out Of Limits” – The Marketts – 2:05 21. „Stranger Than Fiction / Tarantino Talks!” Interview with Quentin Tarantino – 16:11

  Polskie tłumaczenia[ | edytuj kod]

  Film doczekał się dwóch oficjalnych tłumaczeń na język polski. Autorką pierwszego z nich, popularniejszego i cieszącego się mianem kultowego, z którego do języka polskiego przeszło kilka zwrotów (w tym m.in. „zrobić [komuś] z dupy jesień średniowiecza”), jest Elżbieta Gałązka-Salamon. Pierwotnie tłumaczenie użyte zostało w wersji kinowej, następnie zaś:

  Eric Cameron Stoltz (ur. 30 września 1961 roku w Whittier, w stanie Kalifornia) - amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.The Split Program I (w dopełnieniu zwany też Caliban vs. Heaven Shall Burn) - split-album grup Caliban oraz Heaven Shall Burn wydany w 2000 roku nakładem Lifeforce Records.
 • w wydaniu wideokasetowym, gdzie zostało lekko ocenzurowane;
 • podczas emisji na Canal+ w latach 90., gdzie zawierało więcej wulgaryzmów;
 • podczas emisji w Telewizji Publicznej, gdzie usunięto z niego większość przekleństw;
 • w wydaniu DVD z 2010 roku, gdzie zostało lekko przeredagowane.
 • Pierwsze polskie wydanie DVD zawierało tłumaczenie autorstwa Justyny Gardzińskiej, które w późniejszym czasie wykorzystane zostało podczas emisji na kanałach Canal+ i FilmBox.

  Tuff Enuff – polska grupa muzyczna założona w 1992 roku w Chorzowie, wykonująca szeroko rozumiany thrash metal z naciskiem na groove metal.Sergio Leone (ur. 3 stycznia 1929 w Rzymie, zm. 30 kwietnia 1989 tamże) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy, twórca i przedstawiciel spaghetti westernu.

  Opinie na temat filmu[ | edytuj kod]

  Film uznawany jest za jeden ze 100 najlepszych obrazów wszech czasów zarówno w rankingach sporządzanych przez „zawodowych” krytyków, np. American Film Institute (z okazji setnej rocznicy kinematografii instytut ten sporządził listę stu najlepszych filmów w historii; Pulp Fiction znalazło się na 94. miejscu), jak i w popularnych rankingach magazynów i portali filmowych (np. IMDb.com – 5. miejsce*; Filmweb – 7. miejsce*). Zdobył między innymi Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes i Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny.

  Michael Søren Madsen (ur. 25 września 1957 w Chicago) – amerykański aktor, producent i reżyser filmowy i telewizyjny, także scenarzysta, poeta i fotograf. Eric Hilliard "Ricky" Nelson, znany także jako Rick Nelson, (ur. 8 maja 1940 w Teaneck, New Jersey, zm. 31 grudnia 1985 w De Kalb, Teksas) – amerykański aktor, piosenkarz i gitarzysta popowy, związany z gatunkami rock and roll i country pop. Ojciec Tracy Nelson - aktorki znanej głównie z serialu "Detektyw w sutannie". Nelson był jednym z pierwszych nastoletnich artystów rockowych, cieszących się dużą popularnością - nie jednosezonową, jak wielu jego naśladowców, lecz długoletnią. 31 grudnia 1985 roku zginął w katastrofie lotniczej.

  W czasie premiery film wzbudzał umiarkowane kontrowersje z powodu graficznej przemocy oraz – w pewnym stopniu – odczuwalnego rasizmu: Jackson i Travolta wcielili się w rolę niezbyt sympatycznych bohaterów, którzy często używali – w różnych kombinacjach – słów motherfucker (dosł. matkojebca, najczęściej tłumaczone jako skurwiel) i nigger (czarnuch).

  Anna Karina, właściwie Hanne Karen Blarke Bayer (urodzona 22 września 1940 w Kopenhadze) – duńska aktorka kojarzona z Nową falą.Honda NSX (Honda New Sportscar eXperimental)- samochód sportowy japońskiej marki Honda produkowany w latach 1990 - 2005 jako pierwsza generacja oraz prawdopodobnie od 2015 roku jako druga generacja. Pierwsze tego typu auto produkowane przez Hondę. Japończycy po wielu latach dostarczania do Formuły 1 silników postanowili samodzielnie stworzyć sportowy pojazd z homologacją drogową. Samochód otrzymał przydomek "japońskiego Ferrari".

  Pomimo ciepłego przyjęcia na świecie, część francuskich i polskich krytyków początkowo była filmowi niechętna. Powodem tego było zaskakujące nagrodzenie filmu Złotą Palmą, która – jak przewidywano – trafi do uważanego za absolutnego faworyta, Krzysztofa Kieślowskiego za Czerwony z trylogii Trzy kolory.

  15 grudnia 2006 roku film ponownie wszedł na ekrany polskich kin. W tym czasie można było go nabyć za ok. 12–15 złotych w EMPiK-ach i sklepach internetowych, a rok wcześniej został dodany (wraz z Dirty Dancing II) do gazety „Premiery”. Wyświetlany w pięciu kopiach zebrał w pierwszym tygodniu 1075 widzów. * w dniu 27 stycznia 2010 r.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Amanda Plummer (ur. 23 marca 1957 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka teatralna i filmowa. Zdobywczyni nagród Emmy oraz Tony. Córka aktorów Tammy Grimes i Christophera Plummera.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lee Marvin (ur. 19 lutego 1924 w Nowym Jorku, zm. 29 sierpnia 1987 w Tucson) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kasia Ballou (reż. Elliot Silverstein) w 1966. Największą popularność przyniosła mu rola majora Johna Reismana w legendarnym filmie wojennym Roberta Aldricha, Parszywa dwunastka z 1967.
  Tim Roth, właśc. Timothy Simon Smith (ur. 14 maja 1961 w Londynie) – brytyjski aktor i reżyser, od wielu lat zamieszkały w Los Angeles.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Jack Klugman, właśc. Jacob Joachim Klugman (ur. 27 kwietnia 1922 w Filadelfii, zm. 24 grudnia 2012 w Los Angeles) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
  Christopher Walken, właśc. Ronald Walken (ur. 31 marca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser. Zdobywca Oskara dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1978, za rolę w Łowcy jeleni Michaela Cimino.
  Cztery pokoje (ang. Four Rooms) – film fabularny z 1995 roku. Składa się z czterech nowel wyreżyserowanych przez czterech różnych reżyserów: Allison Anders – Brakujący składnik (The Missing Ingredient), Alexandre Rockwell – Nie ten mężczyzna (The Wrong Man), Roberta Rodrigueza – Rozrabiaki (The Misbehavers) i Quentina Tarantino – Mężczyzna z Hollywood (The Man from Hollywood). Każdy z reżyserów opracował jedną z czterech historii.
  Pistolet maszynowy – indywidualna broń strzelecka, zasilana amunicją pistoletową. Samoczynna, rzadziej samoczynno-samopowtarzalna. Przeznaczona do zwalczania siły żywej na odległości do 200 m, do likwidacji oporu w schronach i rowach strzeleckich, do walk partyzanckich i dywersyjnych itp. Działanie oparte najczęściej na zasadzie odrzutu zamka swobodnego rzadziej półswobodnego. Zasilana z magazynków o dużej pojemności. Pierwszym pistoletem maszynowym był włoski pistolet maszynowy Villar-Perosa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.017 sek.