• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pulp Fiction  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Trzy kolory. Czerwony (fr. Trois couleurs: Rouge) – film fabularny z 1994 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Po premierze reżyser oświadczył, że przestaje robić filmy. Ostatni film w karierze Kieślowskiego.Jean-Luc Godard (ur. 3 grudnia 1930 w Paryżu) – francuski reżyser filmowy, scenarzysta i krytyk. Jest często utożsamiany z grupą filmowców określanych jako przedstawicieli francuskiej Nowej Fali (fr. Nouvelle Vague).

  Pulp Fiction – amerykański film kryminalny z 1994 roku w reżyserii Quentina Tarantino, oparty na scenariuszu Tarantino i Rogera Avary’ego. Film, w którym występują John Travolta, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Tim Roth, Ving Rhames i Uma Thurman, opowiada kilka epizodów rozgrywających się w przestępczym Los Angeles. Tytuł filmu nawiązuje do popularnych w połowie XX wieku magazynów i powieści kryminalnych, które charakteryzowały się drastyczną przemocą i błyskotliwymi dialogami.

  National Film Registry – lista filmów budujących dziedzictwo kulturalne USA, wybranych przez National Film Preservation Board do przechowywania w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. National Film Preservation Board powstał w 1988 roku, na mocy ustawy National Film Preservation Act, którą zatwierdzano następnymi ustawami z 1992, 1996, 2005 i 2008 roku. W myśl ustawy z 1996 roku utworzono także organizację typu non-profit National Film Preservation Foundation, która jest stowarzyszona z National Film Preservation Board, ale uzyskuje fundusze z prywatnego sektora.Harvey Johannes Keitel (ur. 13 maja 1939 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i teatralny, .

  Tarantino napisał Pulp Fiction na przełomie 1992 i 1993 roku, włączając doń sceny, które Avary pierwotnie napisał na potrzeby Prawdziwego romansu (1993). Jego akcja rozgrywa się w porządku niechronologicznym. Film od początku cechuje autotematyzm, poczynając od planszy tytułowej, która podaje dwie słownikowe definicje słowa pulp. Sporą część filmu zajmują monologi i swobodne rozmowy o charakterze eklektycznym, a jego scenariusz charakteryzuje się połączeniem ironicznego humoru oraz drastycznej przemocy. O ile TriStar Pictures odrzuciło scenariusz Tarantino i Avary’ego, współtwórca wytwórni Miramax Harvey Weinstein był zachwycony, po czym w pełni sfinansował produkcję filmu.

  Eric Cameron Stoltz (ur. 30 września 1961 roku w Whittier, w stanie Kalifornia) - amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.The Split Program I (w dopełnieniu zwany też Caliban vs. Heaven Shall Burn) - split-album grup Caliban oraz Heaven Shall Burn wydany w 2000 roku nakładem Lifeforce Records.

  Pulp Fiction zdobyła Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes w 1994 roku, odnosząc wielki sukces komercyjny i zdobywając przeważnie pozytywne recenzje. Ponadto była nominowana do siedmiu Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, a Tarantino i Avary zdobyli statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny. Film Tarantino wywarł znaczący wpływ na rozwój kina niezależnego.

  Tuff Enuff – polska grupa muzyczna założona w 1992 roku w Chorzowie, wykonująca szeroko rozumiany thrash metal z naciskiem na groove metal.Sergio Leone (ur. 3 stycznia 1929 w Rzymie, zm. 30 kwietnia 1989 tamże) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy, twórca i przedstawiciel spaghetti westernu.

  Pulp Fiction jest powszechnie uznawana za arcydzieło Tarantino, a szczególnym uznaniem cieszy się jej scenariusz. Jej autotematyzm, niekonwencjonalna struktura, a także pastisz i hołd dla licznych filmów sprawiły, że krytycy określali ją mianem przełomowego filmu postmodernistycznego. W 2008 roku magazyn „Entertainment Weekly” uznał Pulp Fiction za najlepszy film powstały po 1983 roku, a dzieło Tarantino pojawiło się na listach wielu krytyków największych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. W 2013 roku Pulp Fiction została poddana konserwacji przez National Film Registry jako film „ważny kulturowo, historycznie lub estetycznie”.

  Michael Søren Madsen (ur. 25 września 1957 w Chicago) – amerykański aktor, producent i reżyser filmowy i telewizyjny, także scenarzysta, poeta i fotograf. Eric Hilliard "Ricky" Nelson, znany także jako Rick Nelson, (ur. 8 maja 1940 w Teaneck, New Jersey, zm. 31 grudnia 1985 w De Kalb, Teksas) – amerykański aktor, piosenkarz i gitarzysta popowy, związany z gatunkami rock and roll i country pop. Ojciec Tracy Nelson - aktorki znanej głównie z serialu "Detektyw w sutannie". Nelson był jednym z pierwszych nastoletnich artystów rockowych, cieszących się dużą popularnością - nie jednosezonową, jak wielu jego naśladowców, lecz długoletnią. 31 grudnia 1985 roku zginął w katastrofie lotniczej.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Autorami scenariusza byli Quentin Tarantino i Roger Avary. Film był kręcony w Kalifornii w miastach: Hawthorne, Los Angeles i Pasadena. Tytuł pochodzi od popularnych w latach 30. i 40. XX wieku brukowych powieści wydawanych na charakterystycznym tanim, surowym papierze, nazywanych pulp fiction. Okładka wydania DVD i część plakatów stylizowana jest na zniszczoną okładkę książki tego typu.

  Anna Karina, właściwie Hanne Karen Blarke Bayer (urodzona 22 września 1940 w Kopenhadze) – duńska aktorka kojarzona z Nową falą.Honda NSX (Honda New Sportscar eXperimental)- samochód sportowy japońskiej marki Honda produkowany w latach 1990 - 2005 jako pierwsza generacja oraz prawdopodobnie od 2015 roku jako druga generacja. Pierwsze tego typu auto produkowane przez Hondę. Japończycy po wielu latach dostarczania do Formuły 1 silników postanowili samodzielnie stworzyć sportowy pojazd z homologacją drogową. Samochód otrzymał przydomek "japońskiego Ferrari".

  Fabuła[ | edytuj kod]

  W połowie film noir, w połowie czarna komedia, całość przeplatająca się z gangsterami Los Angeles, ciemnymi typami, drobnymi złodziejaszkami i tajemniczymi wydarzeniami. W filmie pojawiają się elementy zapożyczone z francuskich filmów nowej fali (nouvelle vague), takich reżyserów jak Jean-Luc Godard i François Truffaut, czy amerykańskich niskobudżetowych kryminałów, np. Zabójstwo Stanleya Kubricka i Zabójcy Dona Siegela. W pewnym stopniu inspirowany był także modnymi w latach 60. XX wieku spaghetti westernami Sergia Leone.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Amanda Plummer (ur. 23 marca 1957 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka teatralna i filmowa. Zdobywczyni nagród Emmy oraz Tony. Córka aktorów Tammy Grimes i Christophera Plummera.

  Wątki główne[ | edytuj kod]

  W filmie pojawiają się cztery główne wątki fabularne, a stanowią je historie Vincenta Vegi i Julesa Winnfielda, Mii Wallace, Butcha Coolidge’a oraz Yolandy i Ringa. Przeplatają się one ze sobą, jednak jedynie Vincent pojawia się we wszystkich czterech.


  Lee Marvin (ur. 19 lutego 1924 w Nowym Jorku, zm. 29 sierpnia 1987 w Tucson) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kasia Ballou (reż. Elliot Silverstein) w 1966. Największą popularność przyniosła mu rola majora Johna Reismana w legendarnym filmie wojennym Roberta Aldricha, Parszywa dwunastka z 1967.Tim Roth, właśc. Timothy Simon Smith (ur. 14 maja 1961 w Londynie) – brytyjski aktor i reżyser, od wielu lat zamieszkały w Los Angeles.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Jack Klugman, właśc. Jacob Joachim Klugman (ur. 27 kwietnia 1922 w Filadelfii, zm. 24 grudnia 2012 w Los Angeles) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
  Christopher Walken, właśc. Ronald Walken (ur. 31 marca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser. Zdobywca Oskara dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1978, za rolę w Łowcy jeleni Michaela Cimino.
  Cztery pokoje (ang. Four Rooms) – film fabularny z 1995 roku. Składa się z czterech nowel wyreżyserowanych przez czterech różnych reżyserów: Allison Anders – Brakujący składnik (The Missing Ingredient), Alexandre Rockwell – Nie ten mężczyzna (The Wrong Man), Roberta Rodrigueza – Rozrabiaki (The Misbehavers) i Quentina Tarantino – Mężczyzna z Hollywood (The Man from Hollywood). Każdy z reżyserów opracował jedną z czterech historii.
  Pistolet maszynowy – indywidualna broń strzelecka, zasilana amunicją pistoletową. Samoczynna, rzadziej samoczynno-samopowtarzalna. Przeznaczona do zwalczania siły żywej na odległości do 200 m, do likwidacji oporu w schronach i rowach strzeleckich, do walk partyzanckich i dywersyjnych itp. Działanie oparte najczęściej na zasadzie odrzutu zamka swobodnego rzadziej półswobodnego. Zasilana z magazynków o dużej pojemności. Pierwszym pistoletem maszynowym był włoski pistolet maszynowy Villar-Perosa.
  Chuck Berry, właśc. Charles Edward Anderson Berry (ur. 18 października 1926 w St. Louis) – amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta, indywidualność sceniczna. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".
  Al Green, właściwie Albert Greene (13 kwietnia 1946, Dansby, Arkansas) – afroamerykański piosenkarz, przedstawiciel gatunku soul. Jego szczyt popularności przypadł na lata 70. XX wieku. Także pastor zielonoświątkowego kościoła Full Gospel Church Tabernakulum.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.