• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pulkovo Airlines

  Przeczytaj także...
  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.
  Port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo (ros.: Аэропорт Шереметьево IPA: [ʂɨrʲɪˈmʲetʲjɪvə], ang.: Sheremetyevo International Airport) (Kod IATA: SVO, Kod ICAO: UUEE) to najważniejsze międzynarodowe lotnisko w Moskwie. Do niedawna (od około 1970) zajmowało 1. miejsce pod względem ilości odprawionych pasażerów w całej Rosji (15,2 mln w 2008), ale palmę pierwszeństwa dzierży obecnie port lotniczy Moskwa-Domodiedowo (20,4 mln w 2008). Przenosi się tam z każdym rokiem ze starzejącego się Szeremietiewa coraz więcej linii lotniczych. Szeremietiewo pozostaje ciągle główną bazą linii lotniczych Aerofłot.
  Boeing 737-500 linii Pulkovo
  Pulkovo Tu-134A
  Pulkovo Tu-154M na lotnisku w Düsseldorfie

  Pulkovo Aviation Enterprise – rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Petersburgu. Eksploatowała Port lotniczy Sankt Petersburg-Pułkowo i była w 100% własnością państwa. Była to 3. pod względem wielkości linia lotnicza w Rosji. 29 października 2006 przerwano połączenia z Russia State Transport Company w celu utworzenia nowej spółki pod nazwą Rossiya.

  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Linie lotnicze zostały nazwane od miejscowości, w której mieściła się ich siedziba (Pułkowo). Działalność rozpoczęły 24 czerwca 1932 z 2 samolotami lądującymi na nowo wybudowanym Shosseynaya Airport na południu Leningradu. Linie rozwijały się bardzo szybko, a w 1939 roku lotnisko Shosseynaya obsługiwało 29 tras, przewożąc 6305 pasażerów, 708 ton ładunku, i ponad 333 tony listów.

  Stewardesa, steward (po polsku - konwojent pokładu samolotu) – osoba pracująca w samolotach i na statkach. Obsługa pasażerów jest jedynie drobnym elementem pracy stewardes, jednak z uwagi na to, iż jest to element najbardziej widoczny, zawód ten jest kojarzony bardziej z serwisem pokładowym niż z kwestią bezpieczeństwa i obsługi samolotu.Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.

  Lotnisko stało się znane jako Pulkovo pod koniec lat 50. Składało się z dwóch terminali, które znajdowały się tak daleko od siebie, że mogłyby być klasyfikowane jako oddzielne lotniska. Pulkovo Airlines dołączyło do IATA w czerwcu 2000.

  W 2003 roku linie zatrudniały około 7000 pracowników, przewiozło 911 563 pasażerów oraz 3753,6 ton ładunku.

  W 2006 roku przeprowadziło fuzję z Rossiya.

  Terminal pasażerski – budynek lub zespół budynków, będących wydzieloną częścią portu lotniczego lub morskiego przeznaczoną do obsługi ruchu pasażerskiego i świadczącą usługi na rzecz przybywających i opuszczających port pasażerów.Pułkowo (Пу́лково) to miejscowość w Rosji, położona na południe od Petersburga. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się na przełomie XV i XVI wieku. W XVIII wieku za panowania Piotra Wielkiego wybudowano na stoku góry Pułkowo drewniany, letni pałacyk dla jego żony, Katarzyny I. W drugiej połowie tego wieku otwarto trakt Petersburg - Carskie Sioło, który przyczynił się do szybszego rozwoju Pułkowa. W 1839 roku otwarto obserwatorium astronomiczne, zniszczone podczas II wojny światowej i odbudowane w latach 50.. W 1956 roku wieś dostała prawa miejskie, a już dwa lata później włączono ją do granic Leningradu. W okolicy Pułkowa znajduje się lotnisko obsługujące Petersburg.

  Incydenty oraz wypadki[ | edytuj kod]

 • Lot techniczny linii Pulkovo Ił-86 RA-86060 rozbił się krótko po starcie z 16 członkami załogi na pokładzie, o godzinie 16:25 czasu lokalnego 28 lipca 2002, z Portu lotniczego Moskwa-Szeremietiewo. 2 stewardessy przeżyły katastrofę.
 • Katastrofa lotu Pulkovo 612
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pulkovo Airlines
 • Pulkovo Airlines – połączenia
 • Pulkovo Airlines – Flota
 • Tu-134 (ros. Ту-134) - radziecki samolot pasażerski krótkiego i średniego zasięgu skonstruowany w biurze konstrukcyjnym Tupolewa. Produkowany seryjnie w latach 1966-1984 przez Charkowskie Zakłady Lotnicze.Port lotniczy Sankt Petersburg-Pułkowo (IATA: LED, ICAO: ULLI) – międzynarodowy port lotniczy położony 14 km na południe od Sankt Petersburga. Jest jednym z największych portów lotniczych Rosji. W 2010 roku obsłużył ok. 8 milionów pasażerów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ił-86 (ros. Ил-86) – radziecki szerokokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Iliuszyna. Pierwszy lot samolotu odbył się 22 grudnia 1976 roku. Był to pierwszy szerokokadłubowy samolot pasażerski w ZSRR, a drugi na świecie. Podczas swojej służby samolot zyskał opinię bezpiecznej i niezawodnej maszyny.
  Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (ang. International Air Transport Association = IATA) – światowa organizacja handlowa z siedzibą w Montrealu i Genewie (Szwajcaria) skupiająca dziś 230 przewoźników linie lotnicze. Przewoźnicy powietrzni zrzeszeni w IATA byli oskarżani m.in. o działania kartelowe ze względu na powszechne ustalanie cen za pośrednictwem organizacji. Z tego też względu wiele tanich linii lotniczych nie stało się pełnoprawnym członkiem IATA. Głównym zadaniem organizacji jest wsparcie dla przemysłu lotniczego w sprawach uczciwej konkurencji oraz jednorodności cen biletów: z tego względu IATA podzieliła świat na trzy regiony:
  Rossija – rosyjskie linie lotnicze z siedzibą w Petersburgu. Obsługują połączenia do Afryki, Azji i Europy. Głównym hubem jest port lotniczy Petersburg-Pułkowo.
  Tu-154 (ros. Ту-154) oznaczenie NATO Careless – pasażerski samolot średniego zasięgu, produkcji radzieckiej, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Tupolewa.
  Katastrofa lotu Pulkovo Aviation Enterprise 612 - katastrofa lotnicza pod Donieckiem, jedna z najtragiczniejszych XXI wieku. W wyniku błędów popełnionych przez załogę samolotu Tu-154 linii lotniczych Pulkovo Aviation Enterprise lot 612, życie utraciło 170 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.831 sek.