• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pulaski - Tennessee

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ku Klux Klan (KKK) – organizacja rasistowska, utworzona w miejscowości Pulaski w Stanach Zjednoczonych, częściowo zakonspirowana, walcząca o utrzymanie supremacji białych w USA i dążąca do ograniczenia praw Afroamerykanów, Żydów oraz katolików (mimo iż jego członkowie uważali KKK za stowarzyszenie chrześcijańskie), zorganizowane na wzór tajnego stowarzyszenia. Powstała w XIX wieku (po wojnie secesyjnej), reaktywowana w 1915 roku, w szczytowym momencie posiadała ok. 4 mln członków w całych Stanach Zjednoczonych. Począwszy od lat 30. popularność KKK zaczęła jednak gwałtownie spadać i w konsekwencji w 1944 roku organizacja została rozwiązana. Po II wojnie światowej ruch zaczął się odradzać, ale w znacznie bardziej ograniczonej formie. Z powodu dopuszczania się przemocy na tle rasowym i religijnym był zwalczany przez Kongres Stanów Zjednoczonych i władze federalne. Na przełomie XX i XXI wieku składał się z szeregu marginalnych i niezależnie od siebie działających organizacji. Można więc mówić w perspektywie historycznej o co najmniej trzech Ku-Klux-Klanach, niezależnych i nie zachowujących ciągłości swojej historii.
  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).

  Pulaski to miasto w hrabstwie Giles w stanie Tennessee, w Stanach Zjednoczonych. Miasto, według spisu ludności z roku 2000, liczyło 7871 mieszkańców. Jest siedzibą władz hrabstwa. Pulaski jest znane jako miejsce narodzin Ku Klux Klanu, aczkolwiek miasto potępiło tę rasistowską organizację. Zostało nazwane na cześć Kazimierza Pułaskiego, bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

  Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron (ur. 6 marca 1745 w Warszawie, zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah 11 października 1779) – bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA, wolnomularz. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”. W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo USA.

  Geografia[]

  Według danych United States Census Bureau miasto obejmuje obszar 17,0 km², wyłącznie powierzchni lądowej.

  Demografia[]

  Według spisu powszechnego na rok 2000 miejscowość zamieszkiwało 7871 osób w 3455 gospodarstwach domowych i 2038 rodzinach. Gęstość zaludnienia wynosiła 464/km². Znajdowało się tu 3888 budynków mieszkalnych.

  Pod względem rasowym, miejscowość zamieszkiwało 70,4% osób rasy białej, 27,06% Afroamerykanów, 0,24% Indian, 0,85% Azjatów 0,16% przedstawicieli innych ras i 1,45% przedstawicieli ras mieszanych. Latynosów było 1,11% populacji.

  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.

  Spośród 3455 gospodarstw domowych 26% miało dzieci w wieku poniżej 18 lat, 37,7% stanowiło małżeństwa żyjące razem, 18,2% było bez ojca, a 41% nie stanowiło rodzin. 37,5% gospodarstw było prowadzone przez osoby samotne, z czego 17,6% było w wieku 65 lat lub więcej.

  Historia[]

  W okolicach przyszłego Pulaski dochodziło do licznych potyczek w czasie wojny o niepodległość.

  Skonfederowane Stany Ameryki (ang. Confederate States of America, CSA) – południowe stany USA, potocznie zwane Konfederacją, próbujące dokonać secesji i biorące udział w wojnie secesyjnej. W latach 1861-1865 stworzyły one własne państwo.Hrabstwo Giles (ang. Giles County) – hrabstwo w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 611,17 mil² (1582,92 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 29 082 mieszkańców.

  W roku 1865 Pulaski zapisało się w historii jako miejsce narodzin Ku Klux Klanu, organizacji powszechnie zwanej KKK. Po zakończeniu amerykańskiej wojny secesyjnej grupa byłych żołnierzy armii konfederackiej postanowiła założyć klub, który miałby im dostarczać rozrywki. Założyciele: John Lester, James Crowe, John Kennedy, Calvin Jones, Richard Reed i Frank McCord, spotkali się w biurze miejscowego sędziego w Pulaski, celem dokonania rejestracji. W założeniach klub miał być odpowiednikiem korporacji studenckich tamtych czasów. Jego członkowie mieli nosić dziwaczne kostiumy i zabawiać się kosztem nie spodziewających się niczego obywateli. By stworzyć aurę tajemniczości wymyślili niezwykłą nazwę Ku Klux Klan.

  Korporacja akademicka (korporacja studencka) – stowarzyszenie zrzeszające studentów i absolwentów uczelni wyższych, posiadających pewne cele, ideały i chęć samodoskonalenia. Zewnętrznymi oznakami przynależności są zazwyczaj czapka (tzw. dekiel), szarfa (tzw. banda) oraz monogram (tzw. cyrkiel). Dekle i bandy noszą zazwyczaj trzy barwy (niem. Couleur). Barwy, posiadające określoną symbolikę, identyfikują daną korporację.

  KKK przekształcił się później w niebezpieczną rasistowską, paramilitarną organizację białych, ale w chwili założenia w Pulaski był jedynie próbą rozerwania się znudzonych konfederackich weteranów.

  Budynek KKK do dzisiaj stoi przy jednej z ulic miasta i nawet posiada tablicę informującą o założeniu klubu, jakkolwiek po odwróceniu jej „twarzą” do ściany treść stała się nieczytelna.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.083 sek.