• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puerto Barrios

  Przeczytaj także...
  Na mapach: 13°56′N 90°49′W/13,933333 -90,816667 Puerto San José – miasto w południowej Gwatemali w departamencie Escuintla, położone na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Ludność: 17,4 tys. (2002) – jest największym gwatemalskim miastem na wybrzeżu pacyficznym.Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.
  Izabal – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Puerto Barrios. Nazwa departamentu pochodzi od nazwy największego w kraju jeziora, leżącego w całości na terenie departamentu. Departament graniczy na zachodznie z departamentem Alta Verapaz, na południu z departamentem Zacapa, na wschodzie granicą państwową z Hondurasem i na północy z departamentem Petén oraz granicą państwową z Belize.

  Puerto Barrios – miasto w północno-wschodniej Gwatemali, położone nad Zatoką Amatique (część Zatoki Honduraskiej). Miasto położone jest 300 km na północny zachód od stolicy kraju Gwatemali. Ośrodek administracyjny departamentu Izabal. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 86 390 mieszkańców.

  Zatoka Amatique – zatoka u wybrzeża Ameryki Środkowej, część Zatoki Honduraskiej. Większość wód zatoki należy do Gwatemali, tylko jej zachodnia część należy do Belize. Do zatoki Amatique uchodzi rzeka Dulce.Zatoka Honduraska (hiszp. Golfo de Honduras, ang. Gulf of Honduras) - otwarta zatoka Morza Karaibskiego, położona u wybrzeży Belize, Gwatemali i Hondurasu. W zachodniej części znajduje się mniejsza zatoka Amatique. Maksymalna głębokość zatoki wynosi 54 m. Temperatura wód powierzchniowych wynosi 27 °C, a średnie zasolenie - 36‰. Wysokość pływów dochodzi do 70 cm. Na wodach Zatoki Honduraskiej znajdują się liczne wyspeki, skały i rafy, z których najbardziej znane są Pelican Cays.

  Miasto zostało założone w 1895. Zostało nazwane na cześć prezydenta Gwatemali Justo Barriosa. W 1974 miasto i port zostały poważnie zniszczone przez trzęsienie ziemi. Część przeładunku została wówczas przeniesiona do sąsidniego portu Santo Tomás de Castilla.

  Puerto Barrios to największy port morski Gwatemali. Miasto rozwinęło się głównie jako port wywozu bananów, ale również kawy i chicle. Puerto Barrios to końcowa stacja linii kolejowej łączącej port ze stolicą kraju i dalej z pacyficznym portem San José. Odnoga tej linii biegnie do sąsiedniego Salwadoru. Zarówno port, jak i linia kolejowa, kontrolowane były przez amerykańską firmę United Fruit Company (obecnie Chiquita Brands International). Do niej należy również większość plantacji bananów w Gwatemali.

  Justo Rufino Barrios Auyón (ur. 19 lipca 1835, zm. 2 kwietnia 1885) – dyktatorski prezydent Gwatemali w latach 1873-1885.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Gmina Puerto Barrios[ | edytuj kod]

  Miasto jest siedzibą władz gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 104 584 mieszkańców. Gmina jak na warunki Gwatemali jest dość duża, a jej powierzchnia obejmuje 1292 km². Większość obszaru gminy pokrywa las deszczowy, a na terenie gminy znajduje się Park Narodowy Cuevas de Silvino oraz 2 rezerwaty biosfery o łącznej powierzchni ponad 1265 ha

  Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.Banan – jadalny owoc tropikalny, z botanicznego punktu widzenia – jagoda, produkowany przez kilka gatunków roślin okrytonasiennych z rodzaju banan (Musa), najczęściej są to owoce banana zwyczajnego.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Marco Antonio Escalante Herrera - Municipio de Puerto Barrios(hiszp.)
 • Zdjęcia Puerto Barrios (hiszp.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alcaldes electos en el departamento de Izabal (desde el 2016 al 2020) (hiszp.). Municipalidades de Guatemala. [dostęp 2017-11-21].
  2. Guatemala: largest cities and towns and statistics of their population 2012 (ang.). Word Gazetter. [dostęp 2013-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  3. Guatemala: Estimaciones de la Población total por municipio. Período 2008-2020. (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística (INE). [dostęp 2013-03-24].
  4. Áreas Protegidas - Listado - Gobierno de Guatemala (hiszp.). [dostęp 2013-03-24].
  5. Murciélagos del “Parque Nacional Cuevas del Silvino”, Izabal, Guatemala. (hiszp.). [dostęp 2016-07-13].

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. przedstawiciel partii TODOS – Partido Todos
  Linia kolejowa – element sieci kolejowej składający się z jednego, dwóch lub kilku torów kolejowych łączących punkty początkowy i końcowy (będące stacjami końcowymi lub węzłowymi), ustalany w Polsce przez danego zarządcę infrastruktury kolejowej. Do linii kolejowej zalicza się również zajęte pod torowisko grunty oraz przyległy do nich pas gruntu, a także budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego, wraz z zajętymi pod nie gruntami.Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Spożywana w dużych ilościach może jednak być szkodliwa dla zdrowia. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy.
  Warto wiedzieć że... beta

  United Fruit Company (1899-1970) – amerykańska korporacja działająca na rynku handlu owocami tropikalnymi (głównie bananami i ananasami). Wywodzi się z niej działająca do dziś firma Chiquita Brands International.
  Pigwica właściwa, sapodilla, sączyniec właściwy (Manilkara zapota) – gatunek drzewa z rodziny sączyńcowatych (Sapotaceae). Pochodzi z Ameryki Środkowej.
  Plantacja (ang. i fr. plantation, hiszp. plantación z łac. plantatio od plantare „sadzić”) – duży teren przeznaczony pod uprawę jednej rośliny (monokultura).
  Gwatemala (pełna nazwa La Nueva Guatemala de la Asunción, lokalnie znana jako Guatemala lub Ciudad de Guatemala) - stolica i największe miasto Gwatemali. Największa metropolia Ameryki Środkowej. Według spisu ludności z 2002 ludność miasta wynosiła 942,3 tys. osób. Mimo ogromnych zniszczeń, spowodowanych trzęsieniami ziemi w 1917 i 1918 r., oraz powstaniu w dużej mierze nowej zabudowy uznaje się ją za najpiękniejsze miasto tej części kontynentu. Miasto słynie z obchodów Wielkiego Tygodnia, czyli Santa Semana.
  Las deszczowy, las wiecznie zielony – formacja roślinna zdominowana przez wiecznie zielone lasy występujące na obszarach o rocznej sumie opadów przekraczającej 2000 mm rocznie, wysokiej temperaturze o niskich amplitudach dziennych i rocznych oraz wysokiej wilgotności powietrza.
  Port morski – rodzaj portu wodnego, położonego nad oceanem, morzem lub morskimi wodami wewnętrznymi danego państwa. Tworzą go akweny i obszar lądowy oraz związana z nimi infrastruktura portowa. Jest podstawowym punktem umożliwiającym żeglugę, transport morski i ruch pasażerski.
  Chiquita Brands International Inc. - amerykański producent i dystrybutor bananów oraz innych towarów rolnych z siedzibą w Charlotte w Karolinie Północnej. Firma używa różnych nazw marek, w tym flagowych Chiquita oraz Fresh Express. Firma jest przodującym dystrybutorem bananów w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.424 sek.