• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puente del Alamillo

  Przeczytaj także...
  Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)Santiago Calatrava Valls (ur. 28 lipca 1951 w Walencji) – hiszpański architekt i inżynier budownictwa, który stworzył wiele charakterystycznych budowli na całym świecie.
  Pylon (z gr., brama) – wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężająca się ku górze (trapezoidalna).
  Most Alamillo

  Puente del Alamillo (Most Alamillo) – most podwieszany w Sewilli rozpięty nad rzeką Gwadalkiwir. Zbudowany został przez hiszpańskiego inżyniera i architekta Santiago Calatravę. Budowa mostu rozpoczęła się w roku 1989, a zakończona została w roku 1992.

  Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.Sewilla (hiszp. Sevilla, wym. Sebija) – stolica i główne miasto Andaluzji, ośrodek adm. prowincji Sevilla, 704 tys. mieszk. Czwarte pod względem wielkości miasto Hiszpanii, nad Gwadalkiwirem, połączone żeglownymi kanałami z Atlantykiem. Uchodzi za stolicę andaluzyjskiego folkloru "flamenco".

  Wybudowany został by utworzyć połączenie z opustoszałą wyspą La Cartuja, na której zaplanowano organizację Expo 92. Jest to wspornikowy most podwieszony z pojedynczym pylonem stanowiącym przeciwwagę dla przęsła o długości 200 metrów z dwudziestoma sześcioma, różnej długości, linami stalowymi ułożonymi w pary po dwóch stronach środkowej kładki.

  Linki zewnętrzne[]

 • Alamillo Bridge Seville - Sevilla
 • Puente del Alamillo in Factoría Urbana: Zdjęcia i informacje techniczne na temat mostu (po hiszpańsku) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.