• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puck - gmina wiejska

  Przeczytaj także...
  Leśniewo (kaszb. Lesniewò, niem. Lessnau) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck na obszarze Puszczy Darżlubskiej. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.Dana (kaszb. Danóf lub też Dana, niem. Tannenhof) – przysiółek kaszubski w Polsce położony w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Łebcz.
  Gmina Wejherowo – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Położenie na tle powiatu puckiego

  Puckgmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji trójmiejskiej. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  W skład gminy wchodzi 27 sołectw: Błądzikowo, Brudzewo, Celbowo, Darzlubie, Domatowo, Domatówko, Gnieżdżewo, Leśniewo, Łebcz, Mechowo, Mieroszyno, Mrzezino, Osłonino, Połchowo, Połczyno, Radoszewo, Rekowo Górne, Rzucewo, Sławutowo, Smolno, Starzyno, Starzyński Dwór, Strzelno, Swarzewo, Werblinia, Zdrada, Żelistrzewo.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Groty Mechowskie (Grota Mechowska, Grota w Mechowej, Jaskinia w Mechowej, niem. Mechauer Höhle) – jaskinia we wsi Mechowo (gmina Puck, powiat pucki, województwo pomorskie) w obrębie Wysoczyzny Żarnowieckiej, wytworzona w osadach fluwioglacjalnych zlodowacenia bałtyckiego. Duża osobliwość geologiczna w skali Niżu Środkowoeuropejskiego, chroniona od 1955 roku jako pomnik przyrody nieożywionej. Po drugiej wojnie światowej udostępniona dla ruchu turystycznego – przebiega obok niej szlak turystyczny. Oświetlenie elektryczne. Wstęp płatny.

  Pozostałe miejscowości niesołeckie: Beka, Celbówko, Czarny Młyn, Dana, Golica, Kaczyniec, Łyśniewo, Mieroszyno-Parcele, Muza, Piaśnica Mała, Piaśnica Wielka, Podgóry, Pustki, Sławutówko, Wiedlino, Zele.

  Siedziba gminy to Puck.

  Według danych z 30 czerwca 2020 gminę zamieszkiwało 26 899 osoby.

  Gmina jest gminą dwujęzyczną - według danych pochodzących ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku, 30,9% ludności gminy posługuje się językiem kaszubskim.

  Zdrada (kaszb. Zdrada) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck na północno-wschodnim krańcu Puszczy Darżlubskiej przy 213. Na wschód od Zdrady znajdują się tereny bagienne zwane Puckimi Błotami.Czarny Młyn (kaszb. Czôrnowsczi Młin lub też Czôrny Młin, Czarnowsczi Młin, niem. Czarnauermühle, dawniej Czarnowo) – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck. Osada wchodzi w skład sołectwa Mieroszyno. Na zachód od miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Moroszka Bielawskiego Błota. Miejscowość jest atrakcyjnie położona pod względem turystycznym – niezamieszkane, spokojne miejsce blisko morza oraz miast takich jak Gdańsk czy Gdynia.

  Gminy partnerskie: Rytro i Oldendorf.

  W październiku 2014 roku KGHM Polska Miedź otrzymała koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża soli potasowo-magnezowych w okolicach Pucka wraz z kopalinami towarzyszącymi: rudami miedzi i srebra oraz solą kamienną.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2005 gmina Puck ma obszar 243,29 km², w tym:

  Mechowo (kaszb. Mechòwa, niem. Mechau, dawniej Mechowo, Miechaw) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck, na skraju Puszczy Darżlubskiej.Mieroszyno (kaszb. Mierëszëno, niem. Miruschin) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck. Wieś jest siedzibą sołectwa Mieroszyno, w którego skład wchodzą również miejscowości Łyśniewo, Czarny Młyn i Kaczyniec. W sezonie letnim wieś stanowi turystyczne zaplecze noclegowe dla Jastrzębiej Góry. Od 2011 sołtysem jest Dawid Radtke.
 • użytki rolne: 60%
 • użytki leśne: 29%
 • Gmina stanowi 42,31% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Puck w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Puck.png

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

 • Groty Mechowskie
 • Nadmorski Park Krajobrazowy
 • Puckie Błota
 • Rezerwat przyrody Beka
 • Rezerwat przyrody Darżlubskie Buki
 • Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Kosakowo, Krokowa, Puck, Reda, Rumia, Wejherowo, Władysławowo. Gmina sąsiaduje z Morzem Bałtyckim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bank Danych Lokalnych GUS (pol.). GUS. [dostęp 2018-09-24].
  2. Kopalnia głębinowa pod Puckiem?
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  4. Gmina Puck w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-16] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  Władysławowo – gmina (od 1 stycznia 2015 miejsko-wiejska, w latach 1973-2014 gmina miejska) w województwie pomorskim, w powiecie puckim.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Puckie Błota (kaszb Pùcczé Błota) – to duży bagnisty obszar pradoliny Pobrzeża Kaszubskiego, stanowiącej naturalny dział pomiędzy kępami Pucką, Swarzewską i Wysoczyzną Żarnowiecką. Dnem pradoliny przepływa mająca swe źródła w okolicy Starzyńskiego Dworu rzeka Płutnica. Podmokłe łąki Puckich Błot są ostoją ptaków błotno-wodnych. Na południowym obszarze błot powstała w ostatnich latach największa na obszarze powiatu puckiego farma wiatrowa.
  Połchowo (kaszb. Pôłchòwò, niem. Polchau) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck na Kępie Puckiej i na wschodnim krańcu Puszczy Darżlubskiej. Wieś jest siedzibą sołectwa, w którego skład do 31 grudnia 2009 wchodziły również Moście Błota (od 1 stycznia 2010 są one częścią Redy).
  Smolno (kaszb. Smòlëno lub też Smòlno) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck.
  Powiat pucki (kaszb. Pùcczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Puck. Jest to najdalej wysunięty na północ powiat Polski – w jego granicach znajduje się przylądek Rozewie (54°50′N).
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Pustki – przysiółek kaszubski w Polsce położony w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Łebcz.
  Beka (kaszb. Beka, niem. Beka) – nieistniejąca kaszubska osada rybacka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck nad Bałtykiem u ujścia Redy. Osada przestała istnieć na początku lat 60. na skutek abrazji. Pozostały po niej kamienne fundamenty domów, a jej miejsce wyznacza drewniany krzyż ustawiony w pobliżu kępy drzew na brzegu Zatoki Puckiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.