• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchowe kołysanki

  Przeczytaj także...
  Kołysanka – krótka piosenka śpiewana a cappella używana w celu usypiania dzieci. Zwykle występuje w metrum 6/8, co daje wrażenie kołysania. Zakończona łagodnym diminuendo połączonym z ritardando. Do muzyki poważnej zaadaptowana w okresie romantyzmu jako miniatura fortepianowa. Zachowała cechy jej śpiewanego odpowiednika: liryczną, powolną linię melodyczną z stałym, kołyszącym, dwunutowym akompaniamentem (lewej ręki), opartym na tonice i dominancie. Do najsłynniejszych kołysanek należy Kołysanka Johannesa Brahmsa.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.

  Puchowe kołysanki – dziewiąty album Justyny Steczkowskiej wydany w 2008 roku. Płyta dotarła do 10. miejsca listy OLiS w Polsce.

  O albumie[]

  Wydawnictwo jest zbiorem kołysanek, które wokalistka napisała z myślą o swoich synach. Część dochodów z płyty została przeznaczona na Fundację TVN "Nie jesteś sam". Na edycji specjalnej płyty dołączonych jest pięć dodatkowych nagrań, z czego cztery to bajki opowiadane przez Justynę Steczkowską. Płyta uzyskała status złotej płyty.

  Damian Kurasz (12 listopada 1976 w Sanoku) – polski gitarzysta, muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator nagrań, wykładowca.OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.

  Lista utworów[]

  1. "Twój aniołek stróż"
  2. "Już idziemy spać"
  3. "Mały czarodziej"
  4. "Leonek"
  5. "Kołysankę śpiewam ci"
  6. "Złotowłosy synku mój"
  7. "W skrzydłach snu"
  8. "Schowaj nos pod koc"
  9. "Zamknij oczka"
  10. "Dobra jest noc"
  Materiał dodatkowy na edycji specjalnej
  1. "Staś"
  2. "O tym jak Ptyś Promplewski malował pieski"
  3. "O tym jak krówka Mela robiła lody"
  4. "Smok Salomon"
  5. "Czarownica Czupurla"

  Twórcy[]

 • Justyna Steczkowska - wokal, skrzypce, flet prosty, chórki
 • Agata Steczkowska - fortepian
 • Maria Stanisławska - cymbały
 • Marcin Steczkowski - saksofon altowy, okaryna, sampling
 • Damian Kurasz - gitara
 • Paweł Steczkowski - kontrabas
 • Piotr Rychlec - instrumenty klawiszowe, sampling, akordeon
 • Andrzej Paśkiewicz - gitara
 • Andrzej Solarski - gitara basowa
 • Mateusz Smól - skrzypce
 • Fabian Włodarczyk - akordeon
 • Justyna Steczkowska - muzyka, słowa, zdjęcia
 • Krystyna Steczkowska - słowa
 • Krzysztof Baliński - słowa
 • Piotr Rychlec - nagrania, programowanie, aranżacja, producent muzyczny
 • Mikołaj Wierusz - realizacja nagrań
 • Marcin Steczkowski - producent muzyczny, realizacja nagrań
 • Joanna Krzyżanek - autor bajek
 • Marcin Ciseł - autor bajek
 • Agata Bonter - opracowanie graficzne
 • Przypisy

  1. Justyna Steczkowska: Dyskografia 1 (pol.). www.emimusic.pl. [dostęp 2011-02-04].
  2. OLiS - sprzedaż w okresie 09.06.2008 - 15.06.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-02-04].
  3. Justyna Steczkowska - strona oficjalna
  4. Złote CD (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2012-12-24].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka

 • Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samplowanie (ang. sampling) – użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, zwanego samplem jako elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.
  Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Justyna Steczkowska (ur. 2 sierpnia 1972 w Rzeszowie) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, a także skrzypaczka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Kontrabas – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych; jest największym instrumentem tej grupy. Muzyk grający na kontrabasie to kontrabasista.
  Cymbały – strunowy instrument muzyczny z grupy chordofonów, uderzany pałeczkami. Niekiedy zalicza się go do grupy cytr.
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.