• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Wysp Cooka w piłce nożnej

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:
  Wyspy Cooka (ang. Cook Islands; maoryski Kuki Airani) – samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji obejmujące wyspy o tej samej nazwie.

  Puchar Wysp Cooka w piłce nożnej mężczyzn (obecnie: Cook Islands Cup) – cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane przez Cook Islands FA skupiające męskie kluby piłkarskie na Wyspach Cooka, nowozelandzkim terytorium zależnym, stanowiącym odrębny podmiot w ramach FIFA i OFC.

  Terytorium zależne – ogólne określenie obszarów znajdujących się pod różnymi formami zależności politycznej od jakiegoś państwa. Terytoriami zależnymi są lub były: kolonie, departamenty zamorskie i terytoria zamorskie, kondominia, protektoraty, terytoria mandatowe i powiernicze, terytoria stowarzyszone, terytoria zewnętrzne, dependencje, terytoria nieinkorporowane i inne.I liga Wysp Cooka (oficjalnie nosi nazwę National League Champions (NLC) lub Cook Islands Round Cup (CIRP)) to najwyższa klasa rozgrywkowa klubów piłki nożnej na Wyspach Cooka. Rozgrywki ligi toczą się od 1971 roku pod patronatem Związku Piłki Nożnej na Wyspach Cooka.

  Zwycięzcy[]

  Nieznani są zwycięzcy pucharu z 2008 roku.

  FIFA (fr. Fédération Internationale de Football Association, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) – międzynarodowa organizacja pozarządowa zrzeszająca 209 narodowych federacji piłki nożnej (185 krajów, 2 nieuznawane państwa, 9 autonomii i 13 terytoriów zależnych stan z 10 stycznia 2013). Oprócz reprezentacji w piłce nożnej mężczyzn istnieje jeszcze 175 reprezentacji w piłce nożnej kobiet. FIFA organizuje światowe rozgrywki piłkarskie (turnieje olimpijskie, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn oraz grup młodzieżowych itp.) oraz ustala przepisy gry w piłkę nożną. Organizacja ta utrzymuje się z 90 procent ze sprzedaży biletów na MŚ. Organizacja ta przeznacza pieniądze z Programu Pomocy Finansowej na rozwój techniczny w grze, rozwój futbolu młodzieżowego oraz medycynę sportową także i na futsal dla ubogich krajowych federacji piłkarskichPiłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Zobacz też[]

 • Reprezentacja Wysp Cooka w piłce nożnej
 • I liga Wysp Cooka w piłce nożnej
 • Avarua National Stadium
 • Bibliografia[]

 • http://www.rsssf.com/tablesc/cookcuphist.html (ang.)
 • http://www.cookislandsfootball.com/ (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Avarua National Stadium – wielofunkcyjny stadion w Avarua (Wyspy Cooka). Jest obecnie wykorzystywany do rugby i piłki nożnej oraz zawodów lekkoatletycznych. Stadion może pomieścić 3 000 widzów. Został zbudowany w 2002 roku. Stadion jest zarządzany przez National Stadium Trust Board. W północno-zachodniej części stadionu trybuny zostały przeznaczone dla mediów.Reprezentacja Wysp Cooka w piłce nożnej rozegrała swój pierwszy mecz we wrześniu 1971 roku. Przegrała z Tahiti 0:30. Potem jeszcze siedmiokrotnie zdarzało się jej przegrać spotkanie dwucyfrowym wynikiem. Sama nie zdołała nigdy wygrać z rywalem innym niż Samoa, Samoa Amerykańskie, Tonga i nie należące do FIFA reprezentacje Wallis i Futuny, Tuvalu i Kiribati. Nie wystąpiła do tej pory na Mistrzostwach Świata, trzykrotnie zakwalifikowała się do Pucharu Narodów Oceanii, ale ani w 1996, 1998, ani 2008 nie osiągnęła znaczących wyników. Obecnie zajmuje w rankingu FIFA 207. miejsce (stan na 9 lipca 2015).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Oceania Football Confederation (OFC) – Konfederacja Piłkarska Oceanii – jedna z sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA. Do 2006 najlepszą drużyną z federacji OFC była Australia, która zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata, jednak z dniem 1 stycznia 2006 stała się członkiem Azjatyckiej Federacji Piłkarskiej, opuszczając strefę Oceanii. Siedmiokrotnie rozgrywano Puchar Narodów Oceanii w którym czterokrotnie zwyciężała Australia, a trzykrotnie Nowa Zelandia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.