• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Wielkiego Szlema

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.
  ATP World Tour Finals – doroczny turniej w tenisie ziemnym z udziałem 8 tenisistów i 8 par deblowych z czołówki rankingu ATP Race zamykający sezon rozgrywek męskich. Jest rozgrywany od 1970 roku. Obecnie turniej odbywa się w Londynie.

  Puchar Wielkiego Szlema – turniej tenisowy mężczyzn i kobiet rozgrywany w niemieckim Monachium organizowany przez ITF. Panowie rywalizowali w latach 1990-1999, a panie w 1998 i 1999 roku. Turniej był zwieńczeniem rywalizacji tenisistów podczas turniejów Wielkiego Szlema. W turnieju udział brało 16 najlepszych zawodników i 8 najlepszych zawodniczek, którzy zakwalifikowali się według specjalnego rankingu ustalonego na podstawie wyników osiągniętych podczas turniejów Wielkiego Szlema.

  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.

  W pierwszych edycjach turniej nie cieszył się dużą popularnością, ponieważ nie był zaliczany do cyklu ATP, a co za tym idzie tenisiści nie zdobywali punktów do rankingu ATP. W 1999 roku ITF i ATP doszły do porozumienia i wspólnie ustaliły iż turniej zostanie połączony z organizowanym przez ATP turniejem Masters, który od dawna był uważany za nieoficjalne mistrzostwa świata.

  Mecze finałowe[ | edytuj kod]

  gra pojedyncza mężczyzn[ | edytuj kod]

  gra pojedyncza kobiet[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.681 sek.