• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Narodów Afryki 2015  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Max-Alain Gradel (ur. 30 listopada 1987 w Abidżanie) – iworyjski piłkarz grający na pozycji napastnika. Od 2011 roku jest zawodnikiem klubu AS Saint-ÉtienneMauritius, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.

  Puchar Narodów Afryki 2015 – 30. edycja turnieju o mistrzostwo Afryki w piłce nożnej, która odbywała się w dniach 17 stycznia – 8 lutego 2015 roku. Turniej początkowo miał być rozegrany na boiskach w Maroku, jednak ze względu na panującą w Afryce epidemię wirusa Ebola, władze Marokańskiego Związku Piłki Nożnej postanowiły zrzec się prawa do organizacji turnieju zaledwie 3 miesiące przed jego rozpoczęciem. Ostatecznie nowym gospodarzem została Gwinea Równikowa.

  Javier Angel Balboa Osa (ur. 13 maja 1985 w Madrycie) – piłkarz pochodzący z Gwinei Równikowej, grający obecnie w drużynie Beira-Mar Aveiro, na pozycji skrzydłowego. Posiada także paszport hiszpański.Erytrea, oficjalnie Państwo Erytrea (tigrinia ኤርትራ – Ertra, ሃግሬ ኤርትራ – Hagere Ertra; arab. إرتري – Iritrija, دولة إرتري – Daulat Iritrija) – państwo w Afryce Wschodniej, nad Morzem Czerwonym. Graniczy z Etiopią, Dżibuti i Sudanem.

  Spis treści

 • 1 Organizacja
 • 1.1 Krótka Lista Kandydatów
 • 1.2 Rezygnacja Maroka
 • 2 Zakwalifikowane drużyny
 • 3 Obiekty
 • 4 Sędziowie
 • 4.1 Sędziowie główni
 • 4.2 Sędziowie asystenci
 • 5 Składy
 • 6 Losowanie grup
 • 7 Grupy
 • 7.1 Grupa A
 • 7.2 Grupa B
 • 7.3 Grupa C
 • 7.4 Grupa D
 • 8 Faza pucharowa
 • 8.1 Ćwierćfinały
 • 8.2 Półfinały
 • 8.3 Mecz o 3. miejsce
 • 8.4 Finał
 • 9 Klasyfikacja końcowa
 • 10 Nagrody
 • 11 Najlepsi strzelcy
 • 12 Inne informacje
 • 13 Przypisy
 • Bata – największe miasto w Gwinei Równikowej, ok. 230 tys. mieszkańców. Ośrodek administracyjny prowincji Litoral. Położone na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w historycznym terytorium Rio Muni.Angola (Republika Angoli - República de Angola) – państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, członek Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. W przeszłości była kolonią portugalską. Posiada znaczne zasoby surowców naturalnych, w tym ropy naftowej i diamentów.

  Organizacja[]

  Następujące kraje były zainteresowane organizowaniem Pucharu Narodów Afryki w roku 2015 lub 2017:

  Krótka Lista Kandydatów[]

  Ostatecznie, CAF otrzymało 3 oferty przed 30 września 2010, który był ostateczną datą zgłaszania kandydatur do organizacji Pucharu Narodów Afryki w 2015 lub 2017. Oferty te napłynęły z DR Konga, Maroka i RPA. Wszystkie trzy oferty zostały pierwotnie wprowadzone na krótką listę.

  CAF rozpoczął procedurę kontrolną, zamierzając odwiedzić każdy z krajów ubiegających się o organizacje. Sprawdzeniu miały podlegać stadiony, infrastruktura, a także zainteresowanie piłkarskimi rozgrywkami w kraju. Jako pierwszą CAF obejrzało DR Konga. Kontrola została przewidziana w terminie od 12 do 15 listopada, ale krótko po rozpoczęciu została przerwana. Kilka dni po tym wydarzeniu władze federacji DR Konga wysłały do CAF pismo w którym poinformowali o wycofaniu się z rywalizacji o PNA.

  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Ebebiyín - miasto w północno-wschodniej części Mbini (kontynentalna część Gwinei Równikowej), tuż przy granicy z Kamerunem i Gabonem, stolica prowincji Kié-Ntem, regionalny ośrodek administracyjny i węzeł komunikacyjny. Ludność: ok. 29,9 tys. mieszkańców. Trzecie co do wielkości miasto kraju. Jest największym miastem bez uniwersytetu Gwinei Równikowej. Siedziba katolickiej diecezji Ebebiyin.

  Maroko było kolejnym państwem, które było kontrolowane. CAF odwiedziła Maroko na początku listopada 2010 roku. Pod koniec roku 2010 przeprowadzono inspekcję w trzecim zgłoszonym państwie - Republice Południowej Afryki.

  29 stycznia, w trakcie 2011 CAF Super Cup, Zarząd CAF zdecydował, że Maroko będzie gospodarzem Pucharu Narodów Afryki 2015.

  Rezygnacja Maroka[]

  W październiku 2014 roku, władze Maroka wystosowały prośbę do CAF o zmianę terminu imprezy z powodu szalejącej epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej. Sprawa została omówiona 2 listopada 2014 podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego CAF w Algierze i zdecydowano, że turniej nie zostanie przełożony na inny termin. Jednocześnie władze federacji marokańskiej otrzymały ostateczny termin podjęcia decyzji o organizacji turnieju do 8 listopada 2014 roku. Maroko ostatecznie nie zgłosiło gotowości do organizacji turnieju w wyznaczonym terminie i w dniu 11 listopada CAF oficjalnie ogłosił, że PNA 2015 nie odbędzie się w Maroku. 3 dni po upłynięciu ultimatum dla Maroka, CAF poinformowało, że turniej organizować będzie Gwinea Równikowa.

  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.W eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki 2015 weźmą udział 53 afrykańskie reprezentacje państwowe. W kwalifikacjach nie uczestniczą gospodarze: Maroko. Losowanie kwalifikacji miało odbyć się 10 marca 2013 roku w Casablance. Ale zostało przeniesione na początek 2014 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Artykuł grupuje składy wszystkich reprezentacji narodowych w piłce nożnej, które występują podczas Pucharu Narodów Afryki 2015 na boiskach Gwinei Równikowej w dniach od 17 stycznia do 18 lutego 2015 roku.
  Ahmed Akaichi (ur. 23 lutego 1989 w Bizercie), piłkarz tunezyjski grający na pozycji napastnika. Mierzy 185 cm wzrostu, waży 80 kg.
  Rajindraparsad Seechurn (ur. 3 czerwca 1970 roku) – sędzia piłkarski pochodzący z Mauritiusu. Karierę sędziego rozpoczął w 1996 roku, a od 2003 roku jest sędzią międzynarodowym. Prowadzi spotkania głównie organizowanie przez CAF. W roku 2010 został wybrany do sędziowania Pucharu Narodów Afryki. Była to dla niego pierwsza większa impreza, na której sędziował.
  XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – rozgrywane były od 12 czerwca do 13 lipca 2014 roku w Brazylii. Mistrzem Świata zostały Niemcy, które pokonały po dogrywce Argentynę. Gospodarze zajęli 4. lokatę, przegrywając w meczu o 3. miejsce z Holandią.
  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Thievy Guivane Bifouma Koulossa (ur. 13 maja 1992) – francuski piłkarz grający na pozycji napastnika. Obecnie jest piłkarzem RCD Espanyol.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.145 sek.