Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich (zwany też w skrócie PK lub CoC – od angielskiego Continental Cup) – cykl zawodów rozgrywanych na całym świecie, będący zapleczem Pucharu Świata mężczyzn i kobiet.

Juho Forsman – fiński skoczek narciarski. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1997/1998, kiedy zajął 85. miejsce w klasyfikacji generalnej. Startował głównie w Pucharze Kontynentalnym. W 1998 r. zakończył karierę.Bernhard "Berni" Schödler (ur. 2 października 1971 w Sankt Moritz) – szwajcarski skoczek narciarski i trener, od 2010 roku dyrektor skoków narciarskich w Szwajcarskim Związku Narciarskim..

W dniu, który poprzedza dzień głównego konkursu, odbywają się oficjalne treningi. Przed zawodami odbywają się jedynie treningi – nie odbywają się, jak w PŚ, kwalifikacje (w I serii startują wszyscy zgłoszeni zawodnicy).

Prawo startu w konkursach[ | edytuj kod]

Prawo startu w PK mają zawodnicy, którzy kiedykolwiek zdobyli choć jeden punkt do klasyfikacji PŚ, Grand Prix, bądź PK, a także skoczkowie, którzy w aktualnym bądź poprzednim sezonie zapunktowali w FIS Cupie.

Hakon Johnsen - były norweski skoczek narciarski. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1993/1994, kiedy zajął 87. miejsce w klasyfikacji generalnej. Startował głównie w Pucharze Kontynentalnym. W 1995 r. zakończył karierę.Puchar Kontynentalny kobiet (ang. Ladies COC) to oficjalne seniorskie zawody kobiet Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Do sezonu 2010/2011 były to zawody kobiet najwyższej rangi. Puchar powstał w 2004 roku. O jego rozgrywaniu zadecydował FIS podczas kongresu w Miami. Terminarz pierwszej edycji ustalono na posiedzeniu w Villach. W kalendarz wliczono zawody dotychczas zaliczane do jedynego turnieju pań FIS-u, FIS Ladies Winter Tournee. Pierwsze w historii zawody odbyły się 23 lipca 2004. Wygrała je Austriaczka Daniela Iraschko. Cały cykl wygrała Norweżka Anette Sagen. Wygrywając prawie wszystkie konkursy zdobyła 1020 punktów, o 280 więcej niż Amerykanka Lindsey Van.

Kwoty startowe dla danych reprezentacji są przyznawane na podstawie liczby skoczków z danego kraju w pierwszej pięćdziesiątce Kontynentalnej Listy Rankingowej (CRL), które przyznaje się po zakończonym periodzie (etapie). Minimalna liczba skoczków, którą mogą wystawić reprezentacje to 3 zawodników, maksimum to 6. Można też sobie wywalczyć 3 dodatkowe miejsca z ostatniego periodu FIS Cup, uwzględniając limit, który wynosi 7 miejsc – gdy zostanie on przekroczony, 2 dodatkowe miejsca przejmują inne reprezentacje. Gospodarzom przysługuje dwa razy w sezonie zimowym oraz dwa razy w sezonie letnim jeszcze dodatkowo „kwota narodowa” licząca 6 nowych zawodników.

Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Puchar Europy w skokach narciarskich (ang. Europa Cup) – cykl zawodów rozgrywanych w Europie w latach 1980 - 1993, będący zapleczem Pucharu Świata. Puchar Europy jest poprzednikiem Pucharu Kontynentalnego. FIS dwie ostatnie edycje Pucharu Europy (sezony 1991/1992 i 1992/1993) uznaje jako dwie pierwsze edycje Pucharu kontynentalnego. W Pucharze Europy mogli startować tylko zawodnicy z kontynentu europejskiego. Zawodnicy z Azji i Ameryki mieli swój Puchar - Pacific Rum Cup.

Zdobycie punktów w PK mężczyzn umożliwia zawodnikowi start w Pucharze Świata w aktualnym i kolejnym sezonie.

PK jest rozgrywany w dwóch edycjach w sezonie – letniej i zimowej. Klasyfikacje obu edycji od sezonu 2002/2003 nie łączą się.

Historia[ | edytuj kod]

Międzynarodowa Federacja Narciarska zdecydowała o konieczności rozgrywania Pucharu Kontynentalnego, głównie ze względu na dużą liczbę zawodników chcących startować w Pucharze Świata. Pierwsza edycja odbyła się w sezonie 1993/1994. FIS jednak zalicza dwie ostatnie edycje Pucharu Europy (rozgrywanego od sezonu 1980/1981 do sezonu 1992/1993) jako dwie pierwsze edycje Pucharu Kontynentalnego. W sezonie 1993/1994 pojawili się zawodnicy z Azji i Ameryki Północnej (wcześniej zawodnicy z Azji i Ameryki startowali w Pacific Rim Cup, który uległ likwidacji w 1993). Na tamtejszych skoczniach także zaczęto rozgrywać zawody.

Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).Lista podiów reprezentacji Polski w Pucharze Kontynentalnym w skokach narciarskich – występy reprezentantów Polski w skokach narciarskich w konkursach Pucharu Kontynentalnego, zakończone stanięciem na podium. Polscy skoczkowie dokonali tego 80 razy w zawodach indywidualnych, z czego 79 razy w konkursach mężczyzn i 1 raz w konkursach kobiet.

W sezonie 2002/2003 zrezygnowano z przeprowadzania kwalifikacji i ograniczono liczbę uczestników drugiej serii skoków do trzydziestu. Do 2003 nie istniała Lista Rankingowa Pucharu Kontynentalnego i liczba zgłaszanych zawodników była w dużej mierze dowolna, co doprowadzało do sytuacji, gdy przy braku serii kwalifikacyjnej, do pierwszej serii zawodów zgłaszało się nawet około stu skoczków. W tamtym czasie kalendarz zawodów CoC był bardziej obszerny niż PŚ i podzielony na trzy strefy: środkowoeuropejską, skandynawską i amerykańsko-azjatycką, a konkursy CoC mogły się odbywać w dwóch miejscach jednocześnie.

Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.GNU FDL (ang. Free Documentation License, „Licencja Wolnej Dokumentacji”) – licencja typu copyleft dla dokumentów wolnej dokumentacji.

Koordynatorzy FIS[ | edytuj kod]

 • Austria Sepp Gratzer (?–2005)
 • Niemcy Horst Tielmann (2005–2020)
 • Szwajcaria Berni Schödler (od 2020)


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) (ang. FIS Cup) w skokach narciarskich – cykl zawodów skoków najniższej rangi wśród międzynarodowych rozgrywek FIS-u.
  Roland Wakolm – austriacki skoczek narciarski. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1997/1998, kiedy zajął 74. miejsce w klasyfikacji generalnej. Startował głównie w Pucharze Kontynentalnym. W 2000 r. zakończył karierę.
  Letnie Grand Prix w skokach narciarskich odbywa się od 1994 roku, w miesiącach letnich, na takich samych zasadach jak Puchar Świata w zimie. Obecnie na cały cykl LGP składa się ok. 10 konkursów, indywidualnych, drużynowych i mieszanych. Zawodnicy rozpędzają się na rozbiegu po porcelanowych torach, a lądują na specjalnym tworzywie - igelicie - pokrywającym zeskok. W dwóch pierwszych sezonach LGP (1994 i 1995) sumowano punkty za pojedyncze skoki, tak jak w Turnieju Czterech Skoczni, w kolejnych zaś tak jak w Pucharze Świata. Jedynym Polakiem, który wygrał Letnie Grand Prix (trzykrotnie) jest Adam Małysz. Kolejnym skoczkiem, który wyrównał osiągnięcie Adama Małysza jest Thomas Morgenstern (2011).
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Reklama