• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Irlandii Północnej w piłce nożnej

  Przeczytaj także...
  Puchar Irlandii w piłce nożnej - (pełna nazwa (ang.):The Football Association of Ireland Challange Cup, w skrócie FAI Cup lub od nazwy sponsora FAI Ford Cup) coroczne, cykliczne rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharowym, w których uczestniczą kluby zrzeszone w Irlandzkim Związku Piłki Nożnej (Football Association of Ireland). Zostały zainaugurowane w 1922 roku i do 1936 roku nazywane były Free State Cup, czyli Puchar Wolnego Państwa. Do 2002 roku rozgrywane były systemem jesień-wiosna, obecnie rozgrywa się je systemem wiosna-jesień.IFA Premiership to najwyższa piłkarska klasa rozgrywkowa w Irlandii Północnej, skupiająca 12 najlepszych klubów tego kraju. Powstała w 2008 roku, jako następca Irish Premier League, będącej najwyższą irlandzką dywizją piłkarską w latach 2003-2008. Wcześniej, w latach 1890-2003, piłkarskim mistrzem Irlandii Północnej zostawał zwycięzca Irish Football League. Liga nie powinna być mylona z League of Ireland, która jest najwyższą klasą rozgrywkową w sąsiedniej Irlandii.
  Ballymena (irl. Baile Meánach) – miasto w Wielkiej Brytanii (Irlandia Północna, hrabstwo Antrim). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 29 438 mieszkańców.

  Puchar Irlandii Północnej w piłce nożnej (ang. Irish Cup) – cykliczne, coroczne rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharowym, przeznaczone dla klubów z Irlandii Północnej. Zostały one zainaugurowane w 1881 roku i są jednymi z najstarszych rozgrywek piłkarskich na świecie. Do 1921 roku, kiedy zainaugurowano organizowany przez Football Association of Ireland Puchar Irlandii w piłce nożnej, uczestniczyły w nim kluby z całej Irlandii. Od tego czasu biorą w nim udział jedynie kluby z Ulsteru, zrzeszone w Irish Football Association.

  Zwiazek Piłkarski Irlandii Północnej (ang.: Irish Football Association) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Irlandii Północnej, będący jedynym prawnym reprezentantem północnoirlandzkiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Został założony w 1880 roku; w 1911 roku przystąpił do FIFA; w 1954 do UEFA.Irlandzki Związek Piłki Nożnej (ang.: Football Association of Ireland, irl. Cumann Peile na hÉireann) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Irlandii, będący jedynym prawnym reprezentantem irlandzkiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Został założony w 1921 roku; w 1923 roku przystąpił do FIFA; w 1958 do UEFA.

  Pierwszym zwycięzcą został klub Moyola Park z miejscowości Castledawson. Obecnym zdobywcą jest Linfield z Belfastu, który ma również na swoim koncie najwięcej końcowych triumfów (42). Zwycięzca danej edycji Irish Cup reprezentuje Irlandię Północną w rozgrywkach Ligi Europy UEFA w kolejnym sezonie, chyba że jednocześnie jest on mistrzem Ulsteru. Wówczas w rozgrywkach tych zastępuje go przegrany finalista.

  Windsor Park – stadion piłkarski w Belfaście, w Irlandii Północnej, w Wielkiej Brytanii. Swoje mecze rozgrywa na nim klub Linfield Belfast, a także reprezentacja Irlandii Północnej. Teren pod nowy obiekt piłkarski wykupiono w 1904 roku, a już rok później rozegrano pierwsze spotkanie pomiędzy Linfieldem, a Glentoranem. W dalszych latach obiekt przechodził kolejne modernizacje. Obecnie może pomieścić 18 500 widzów, z czego 14 000 to miejsca siedzące.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Oprócz kliku finałów z początku XX w., które zostały rozegrane w Dublinie oraz finału z sezonu 1974/75, który rozegrano w mieście Ballymena, miejscem wszystkich pozostałych finałów były różne stadiony Belfastu. Najczęściej był to Windsor Park, od sezonu 1995/96 wszystkie finały rozegrano na tym stadionie.

  Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

  Finały Pucharu Irlandii Północnej[]

  Statystyki[]

  Zobacz też[]

 • IFA Premiership
 • Przypisy

  1. Trzy spośród klubów, które awansowały do półfinałów (Cliftonville, Glentoran i Shelbourne) tymczasowo wystąpiły z Irish Football Association, co sprawiło że Linfield pozostał jedynym klubem uczestniczącym w rozgrywkach; przyznano mu puchar.
  2. Z pierwszego półfinału awansował Shelbourne, natomiast oba kluby uczestniczące w drugim półfinale (Glentoran i Belfast Celtic) zostały zdyskwalifikowane – Celtic za skandaliczne zachowanie kibiców w czasie powtórki półfinału, Glentoran za wystawienie nieuprawnionego zawodnika. Puchar przyznano Shelbourne.
  3. Cliftonville, który awansował do decydującego meczu, został zdyskwalifikowany za wystawienie nieuprawnionego zawodnika we wcześniejszej fazie. Puchar przyznano bez gry drużynie Portadawn F.C.
  4. Od 1999 roku klub nazywa się Lisburn Distillery.
  5. Do 1934 roku klub występował pod nazwą Ballymena F.C.
  6. W 1898 roku klub wystąpił w finale jako St Columb's Hall Celtic.

  Linki zewnętrzne[]

 • Lista finałów Irish Cup
 • Informacje o aktualnej edycji Irish Cup • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.