• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Hopmana

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Puchar Hopmana – międzynarodowy drużynowy turniej tenisowy, odbywający się co roku na przełomie grudnia i stycznia w australijskim mieście Perth w stanie Australia Zachodnia. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata zespołów mieszanych.

  W odróżnieniu od pozostałych drużynowych turniejów tenisowych, Pucharu Federacji – przeznaczonego wyłącznie dla kobiet i Pucharu Davisa, w którym walczą mężczyźni, reprezentacja kraju w Pucharze Hopmana składa się z jednej kobiety i jednego mężczyzny. W rywalizacji bierze udział osiem zespołów narodowych.

  Perth (wym. [ˈpɜrθ]) – miasto w Australii będące stolicą stanu Australia Zachodnia. Położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Jest czwartym miastem Australii pod względem populacji, zamieszkuje je ponad 2 mln mieszkańców. Paul McNamee (ur. 12 listopada 1954 w Melbourne), tenisista australijski, czołowy deblista świata przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Dwa razy wygrywał Wimbledon w deblu, jeden raz w mikście, dwukrotnie zdobywał również deblowe międzynarodowe mistrzostwo Australii. Znaną parę tworzył zwłaszcza ze swoim rodakiem Peterem McNamarą, a uzyskiwane wyniki pozwoliły mu awansować na pozycję lidera światowego rankingu tenisowej gry podwójnej. Dwukrotnie przyczynił się do zdobycia przez Australię Pucharu Davisa.

  Startujące ekipy dzielone są na dwie grupy, w każdej po cztery zespoły. Cztery najlepsze drużyny zawodów (decydują singlowe rankingi WTA i ATP) zostają rozstawione. Tradycyjnie już w grupie A znajdują się rozstawieni z numerem pierwszym, a w grupie B – z numerem drugim. Następnie odbywa się faza grupowa, w której państwa rozgrywają pomiędzy sobą konfrontacje, złożone z meczu gry pojedynczej kobiet, meczu gry pojedynczej mężczyzn i meczu gry mieszanej. Przynajmniej dwa wygrane spotkania dają zwycięstwo w konfrontacji.

  Henry Christian Hopman, Harry Hopman (ur. 12 sierpnia 1906 w Sydney, zm. 27 grudnia 1985 w Largo, Floryda) - tenisista australijski, zwycięzca siedmiu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, legendarny kapitan i twórca potęgi reprezentacji Australii w Pucharze Davisa.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

  Po zakończeniu fazy grupowej zwycięzcy obydwu grup spotykają się w finale, gdzie również rozgrywają mecze pomiędzy sobą (minimum dwa konieczne do wygrania turnieju).

  W przypadku, gdy zawodnik odniesie kontuzję w trakcie rozgrywania turnieju, może zostać zastąpiony przez swojego rodaka.

  Do roku 2012 turniej odbywał się na twardych kortach obiektu Burswood Entertainment Complex w Perth. W roku 2013 Puchar Hopmana przeniósł się do nowo wybudowanego obiektu Perth Arena w Perth. Impreza zawarta jest w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Tenisowej, a wyniki zawodników nie są wliczane do klasyfikacji WTA i ATP. Impreza stanowi swoiste otwarcie sezonu tenisowego, bowiem kilka dni po inauguracji Pucharu Hopmana na terenie Australii i Nowej Zelandii rusza tenisowy festiwal, złożony z kilkunastu turniejów zawodowych i ukoronowany wielkoszlemowym Australian Open w drugiej połowie stycznia.

  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.Hawk-Eye (także Challenge, sokole oko, jastrzębie oko) – elektroniczny system umożliwiający rozstrzygnięcie kontrowersyjnych punktów, stosowany w sporcie, wykorzystywany m.in. w krykiecie, tenisie, badmintonie, szermierce, siatkówce, piłce nożnej i snookerze. Jego działanie umożliwiają kamery i czujniki przesyłające do komputera zarejestrowany bądź animowany obraz.

  Nazwa turnieju – Puchar Hopmana – nadana została na cześć wybitnego australijskiego tenisisty i trenera, Harry’ego Hopmana (1906–1985), który przyczynił się w znacznym stopniu do zdobycia przez kraj piętnastu tytułów Pucharu Davisa w latach 1938–1969.

  Harry Hopman nie dożył pierwszej edycji imprezy, która odbyła się w 1989 roku. Do Australii przyjeżdżała jednak ze Stanów Zjednoczonych jego druga żona, Lucy. Miejscowi kibice pokochali ją, nadając jej przydomek „Queen of the Cup”.

  Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.

  Dyrektorem turnieju jest Australijczyk Paul McNamee, który miał duży udział w zainicjowaniu zawodów. Hopman Cup to pierwsza oficjalna impreza, w czasie której zastosowano popularny system Hawk-Eye, miało to miejsce na przełomie 2005 i 2006 roku, zwycięzcami zostali wówczas Amerykanie.

  Women’s Tennis Association (WTA) – największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, same tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział we wszystkiego rodzaju imprezach, od turniejów najniższego szczebla (International z pulą pieniężną nie przekraczającą 500 tys. dolarów) poprzez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna 731 tys. – 4,5 mln dolarów) aż po turnieje Wielkiego Szlema.Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.

  W 2020 roku turniej się nie odbył, gdyż został zastąpiony w kalendarzu tenisowym przez nowe męskie rozgrywki drużynowe – ATP Cup. Zarządzający ITF David Haggerty zapowiedział jednak, że rozgrywki mają powrócić w 2021 roku oraz poinformował o trwaniu poszukiwań nowej lokalizacji dla zawodów.

  Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.Meghann Shaughnessy (ur. 13 kwietnia 1979 w Richmond, Wirginia) – tenisistka amerykańska, reprezentantka w Pucharze Federacji, zwyciężczyni turnieju Masters w grze podwójnej.

  Zwycięskie ekipy[ | edytuj kod]

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. W pierwszym meczu turnieju Serenę Williams zastępowała Meghann Shaughnessy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martyn Herman: Exclusive: Hopman Cup set to return in 2021 – ITF President (ang.). Yahoo Sports, 2019-10-09. [dostęp 2020-01-04].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Past Results (ang.). hopmancup.com. [dostęp 2014-01-02].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona turnieju
 • Australia Zachodnia – największy stan Australii, jego powierzchnia pokrywa prawie jedną trzecią powierzchni kontynentu australijskiego. Graniczy z Australia Południową i Terytorium Północnym.Puchar Hopmana 2006 to nieoficjalne tenisowe mistrzostwa drużyn mieszanych, które odbyły się po raz osiemnasty w dniach 30 grudnia 2005 - 6 stycznia 2006 w australijskim mieście Perth. Do zawodów przystąpiło dziewiętnastu zawodników, reprezentujących barwy dziewięciu państw. Zwycięzcami turnieju zostali Amerykanie, Lisa Raymond i Taylor Dent. W konfrontacji finałowej pokonali Holendrów, Michaëllę Krajicek i Petera Wesselsa.
  Warto wiedzieć że... beta

  ATP Cup 2020 – pierwsza edycja międzynarodowego, drużynowego turnieju tenisowego ATP Cup, która odbyła się w dniach 3-12 stycznia 2020 w Brisbane, Perth i Sydney.
  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.804 sek.