• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Świata w snowboardzie 2013/2014

  Przeczytaj także...
  Dominique Maltais (ur. 9 listopada 1980 r.) – kanadyjska snowboardzistka. Jej największym sukcesem jest brązowy medal w snowboardcrossie wywalczony na igrzyskach w Turynie. Jej najlepszym wynikiem na mistrzostwach świata jest srebrny medal zdobyty na mistrzostwach w Stoneham. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2010/2011 kiedy to zajęła 2 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji snowboardcrossu zdobyła Małą Kryształową Kulę. Wcześniej ten sam tytuł wywalczyła w sezonie 2005/2006.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Puchar Świata w snowboardzie w sezonie 2013/2014 była to 19. edycja tej imprezy. Cykl ten rozpoczął się 19 sierpnia 2013 roku w Nowozelandzkiej Cardronie w zawodach slopestyle'u. Ostatnie zawody sezonu rozegrane zostały 15 marca 2014 roku w Hiszpańskiej La Molinie.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Puchar Świata rozegrany został w 11 krajach i 17 miastach na 3 kontynentach. Najwięcej konkursów zostało rozegranych w Kanadzie (3 dla mężczyzn i 2 dla kobiet).

  Sezon ten był sezonem olimpijskim, w którym odbyły się XXII Zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi.

  Obrońcami tytułów najlepszych zawodników Pucharu Świata byli:

  Andreas Prommegger (ur. 10 listopada 1980 r.) – austriacki snowboardzista. Najwyższą pozycją jaką zajął na mistrzostwach świata jest 4 miejsce w slalomie równoległym na mistrzostwach świata w Arosa i La Molinie. Startował w gigancie równoległym na igrzyskach w Turynie oraz igrzyskach w Vancouver, w obu przypadkach zajmując 9 miejsce. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2011/2012 kiedy to zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji PAR wywalczył Małą kryształową kulę.XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Zawody oprócz Soczi odbędą się również w Krasnej Polanie.
 • Patrizia Kummer ze Szwajcarii wśród kobiet (PAR)
 • Andreas Prommegger z Austrii wśród mężczyzn (PAR)
 • Dominique Maltais z Kanady wśród kobiet (Snowboard cross)
 • Alex Pullin z Australii wśród mężczyzn (Snowboard cross)
 • Kelly Clark ze Stanów Zjednoczonych wśród kobiet (AFU)
 • Janne Korpi z Finlandii wśród mężczyzn (AFU)
 • Alex Pullin (ur. 20 września 1987 r.) - australijski snowboardzista. Zajął 17 miejsce w snowcrossie na igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Jest dwukrotnym mistrzem świata w snowcrossie tytuły te zdobył odpowiednio na mistrzostwach w La Molinie i Stoneham. Dzięki tym dokonaniom został pierwszym Australijczykiem który zdobył złoty medal na MŚ w konkurencji snowcross. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata w snowboardzie osiągnął w sezonie 2010/2011 kiedy to zajął 5 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji snowcrossu wywalczył małą kryształową kulę..Soczi (ros.: Сочи, gruz.: სოჭი) – miasto – największy letni kurort w Rosji – położone w Kraju Krasnodarskim niedaleko granicy z Gruzją (Abchazja). Od strony północno-zachodniej miasto otoczone jest przez góry Kaukaz; aglomeracja rozpościera się nad brzegiem Morza Czarnego, wzdłuż drogi biegnącej z Dżubga do Suchumi, na długości 147 km, co czyni je drugim pod względem długości miastem na świecie. Liczba mieszkańców: 328.014 (2004). Organizator 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

  Konkurencje[]

 • slalom równoległy (PSL)
 • gigant równoległy (PGS)
 • snowcross
 • slopestyle
 • halfpipe
 • Big Air (tylko mężczyźni)
 • Kalendarz i wyniki Pucharu Świata[]

  Mężczyźni[]

  Wyniki reprezentantów Polski[]

  Klasyfikacje[]

  Kobiety[]

  Wyniki reprezentantek Polski[]

  Klasyfikacje[]

  Zobacz też[]

 • Statystyki kobiet w Pucharze Świata w snowboardzie 2013/2014
 • Statystyki mężczyzn w Pucharze Świata w snowboardzie 2013/2014
 • Przypisy

  1. Slopestyle mężczyzn odwołany z powodu gęstej mgły
  2. Slalom równoległy przeniesiony z Jauerling do Bad Gastein z powodu braku śniegu
  3. Pierwotnie snowboardcross miał się odbyć 18 stycznia, lecz z powodu zbyt małej ilości śniegu postanowiono zawody przenieść na 11 marzec

  Bibliografia[]

 • Kalendarz zawodów
 • Snowcross, boarder cross – konkurencja snowboardowa, w której czworo zawodników rywalizuje jednocześnie na trasie zjazdowej z licznymi przeszkodami (ostre zakręty, muldy, skoki, nawroty o 360 stopni itp.).Big Air – konkurencja snowboardowa, w której zawodnik wykonuje triki po wyskoku ze specjalnie zbudowanej rampy. Głównym celem jest osiągnięcie dużej wysokości oraz odległości skoku oraz czystego lądowania. W wielu konkursach Big Air wymagane jest wykonanie triku podczas skoku, jednak nie we wszystkich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Slopestyle – szerokie pojęcie określające snowboardowy freestyle (a także narciarski freestyle – freeskiing). "Styl na stoku" nie jest stylem ubioru, lecz stylem jazdy. Polega na wykonywaniu przeróżnych ewolucji na desce lub nartach, tj. skoki, street na stoku (czyli np. rotacje podczas jazdy) czy jazda po przeszkodach (jibbing).
  La Molina – hiszpańska miejscowość w Katalonii, w prowincji Lleida, w gminie Alp. Jeden z głównych ośrodków narciarskich w Katalonii. Położona jest w Pirenejach, niedaleko granicy z Francją, około 110 km na północ od Barcelony. W jej rejonie znajduje się dużo punktów turystycznych i wypoczynkowych.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Kelly Clark (ur. 26 lipca 1983 r.) – amerykańska snowboardzistka. Trzykrotna medalistka olimpijska. Mistrzynią olimpijską została w konkurencji half-pipe w 2002. Był to jej największy sukces w karierze, cztery lata później w Turynie zajęła czwarte miejsce. Na olimpijskie podium wróciła w 2010, tym razem zajmując trzecie miejsce, za Australijką Torah Bright i obrończynią tytułu Hannah Teter. Ten sam wyczyn powtórzyła podczas igrzysk w Soczi.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Patrizia Kummer (ur. 16 października 1987 r.) – szwajcarska snowboardzistka. Jej największym sukcesem jest srebrny medal w slalomie równoległym zdobyty na mistrzostwach świata w Stoneham. Nie startowała na igrzyskach olimpijskich. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2011/2012 kiedy to zdobyła Kryształową kulę za klasyfikację generalną, i Małą kryształową kulę za klasyfikację PAR.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.146 sek.