• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Świata w snowboardzie 2012/2013

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Puchar Świata w snowboardzie w sezonie 2012/2013 była to 18. edycja tej imprezy. Cykl ten rozpoczął się 25 sierpnia 2012 roku w Nowozelandzkiej Cardronie w zawodach halfpipe'u. Ostatnie zawody sezonu rozegrane zostały między 18-25 marca 2013 roku we Hiszpańskiej Sierra Nevada.

  Sierra Nevada – hiszpański ośrodek narciarski położony na południu kraju w prowincji Grenada, w Andaluzji, w górach Sierra Nevada. Jest to najdalej wysunięty na południe ośrodek narciarski kontynentalnej części Europy i zarazem najwyżej położony w całej Hiszpanii. Leży około 27 km na południowy wschód od Grenady.Mistrzostwa Świata w Snowboardzie 2013 − to dziesiąta edycja tej imprezy. Odbyły się w dniach 17-27 stycznia 2013 w kanadyjskim mieście Stoneham.

  Puchar Świata rozegrany został w 16 krajach i 22 miastach na 3 kontynentach. Najwięcej konkursów zostało rozegranych w Rosji i Hiszpanii (5 dla mężczyzn i 4 dla kobiet).

  W tym sezonie odbyły się dwie główne imprezy Mistrzostwa Świata w Snowboardzie w Stoneham oraz próba przedolimpijska w Soczi.

  Obrońcami tytułów najlepszych zawodników Pucharu Świata byli:

  Stoneham – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Capitale-Nationale. Miasto położone jest nad Rzeką Świętego Wawrzyńca.Soczi (ros.: Сочи, gruz.: სოჭი) – miasto – największy letni kurort w Rosji – położone w Kraju Krasnodarskim niedaleko granicy z Gruzją (Abchazja). Od strony północno-zachodniej miasto otoczone jest przez góry Kaukaz; aglomeracja rozpościera się nad brzegiem Morza Czarnego, wzdłuż drogi biegnącej z Dżubga do Suchumi, na długości 147 km, co czyni je drugim pod względem długości miastem na świecie. Liczba mieszkańców: 328.014 (2004). Organizator 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
 • Patrizia Kummer z Szwajcarii wśród kobiet (ASP)
 • Roland Fischnaller z Włoch wśród mężczyzn (ASP)
 • Cai Xuetong z Chin wśród kobiet (AFU)
 • Janne Korpi z Finlandii wśród mężczyzn (AFU)
 • Konkurencje[]

 • slalom równoległy (PSL)
 • gigant równoległy (PGS)
 • snowcross
 • slopestyle
 • halfpipe
 • Big Air (tylko mężczyźni)
 • Mężczyźni[]

  Kalendarz i wyniki[]

  Wyniki reprezentantów Polski[]

  Klasyfikacje[]

  Kobiety[]

  Kalendarz i wyniki[]

  Wyniki reprezentantek Polski[]

  Klasyfikacje[]

  Zobacz też[]

 • Statystyki kobiet w Pucharze Świata w snowboardzie 2012/2013
 • Statystyki mężczyzn w Pucharze Świata w snowboardzie 2012/2013
 • Przypisy

  1. London Big Air cancelled (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-09-13].
  2. Stockholm Big Air cancelled (ang.). fissnowboard.com, 2 października 2012. [dostęp 2016-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-10)].
  3. Gigant i slalom równoległy mężczyzn jak i kobiet w Sudelfeld odwołany z powodów ekonomicznych
  4. Snowcross mężczyzn jak i kobiet w Kongsberg odwołany z powodów ekonomicznych

  Bibliografia[]

 • Kalendarz zawodów
 • Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Snowcross, boarder cross – konkurencja snowboardowa, w której czworo zawodników rywalizuje jednocześnie na trasie zjazdowej z licznymi przeszkodami (ostre zakręty, muldy, skoki, nawroty o 360 stopni itp.).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Big Air – konkurencja snowboardowa, w której zawodnik wykonuje triki po wyskoku ze specjalnie zbudowanej rampy. Głównym celem jest osiągnięcie dużej wysokości oraz odległości skoku oraz czystego lądowania. W wielu konkursach Big Air wymagane jest wykonanie triku podczas skoku, jednak nie we wszystkich.
  Slopestyle – szerokie pojęcie określające snowboardowy freestyle (a także narciarski freestyle – freeskiing). "Styl na stoku" nie jest stylem ubioru, lecz stylem jazdy. Polega na wykonywaniu przeróżnych ewolucji na desce lub nartach, tj. skoki, street na stoku (czyli np. rotacje podczas jazdy) czy jazda po przeszkodach (jibbing).
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Roland Fischnaller (ur. 19 września 1980 r.) – włoski snowboardzista. Jego najlepszym wynikiem olimpijskim jest 13 miejsce w gigancie równoległym na igrzyskach olimpijskich w Turynie. Jego najlepszym wynikiem na mistrzostwach świata w snowboardzie jest 2 miejsce w gigancie równoległym na mistrzostwach w Stoneham. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata w snowboardzie osiągnął w sezonie 2011/2012 kiedy to zdobył Kryształową Kulę za klasyfikację generalną, a w klasyfikacji PAR zajął drugie miejsce.
  Patrizia Kummer (ur. 16 października 1987 r.) – szwajcarska snowboardzistka. Jej największym sukcesem jest srebrny medal w slalomie równoległym zdobyty na mistrzostwach świata w Stoneham. Nie startowała na igrzyskach olimpijskich. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2011/2012 kiedy to zdobyła Kryształową kulę za klasyfikację generalną, i Małą kryształową kulę za klasyfikację PAR.
  Cardrona Alpine Resort – nowozelandzki ośrodek narciarski i snowboardowy. Leży w południowej części Wyspy Południowej, w regionie Otago. Leży w paśmie Crown Range między Wanaka a Queenstown. Ośrodek położony jest na wysokości od 1260 do 1860 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 345 hektarów. Sezon trwa tu od połowy czerwca do początku października.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.