• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 2010/2011

  Przeczytaj także...
  Jazda po muldach - jedna z dwóch podstawowych konkurencji narciarstwa dowolnego. Polega ona na przejeździe zawodnika przez 250-metrowy stok pokryty muldami, w jak najkrótszym czasie. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnik wybija się i wykonuje w powietrzu ewolucje. Zawodnik zostaje sklasyfikowany na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnik wykonuje dwie lub trzy różne figury.Jazda po muldach podwójnych – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Jest modyfikacją jazdy po muldach. Również tutaj trasa to 250-metrowy stok pokryty muldami. Różnica polega na tym, że na trasie rywalizuje dwóch zawodników jednocześnie,na równoległych torach. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnicy wybijają się i wykonują w powietrzu ewolucje. Zawodnicy zostają sklasyfikowani na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnicy wykonują dwie lub trzy różne figury.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 2010/2011 rozpoczął się 11 grudnia 2010 w fińskim Ruka, a zakończył 20 marca 2011 w francuskim La Plagne. Najważniejszą imprezą sezonu były mistrzostwa świata w Deer Valley.

  Puchar Świata został rozegrany w 14 krajach i 22 miastach na 3 kontynentach. W dwóch miejscowościach odbyły się po trzy zawody (Beidahu i Lake Placid).

  Obrońcami Kryształowej Kuli byli Białorusin Anton Kusznir wśród mężczyzn oraz Chinka Li Nina wśród kobiet.

  Lake Placid – miejscowość w stanie Nowy Jork, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Leży w hrabstwie Essex wśród gór pasma Adirondack należącego do Appalachów. Lake Placid położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie. W pobliżu znajduje się jeszcze jedno jezioro – Mirror Lake. W 2000 roku miejscowość liczyła 2638 mieszkańców.Ruka – pasmo wzgórz oraz niewielka miejscowość w Laponii, w Finlandii, na północ od miasta Kuusamo. Na jej zboczach położony jest także znany ośrodek narciarski wraz z kompleksem skoczni Ruka International Ski Stadium. W ośrodku narciarskim Ruka znajduje się najstarsza szkoła narciarska w Finlandii, utworzona w 1956. Na wzgórza te składają się szczyty o nazwach: Konttainen (407 m n.p.m.), Pyhävaara (461 m n.p.m.), Rukatanturi (500 m n.p.m.) oraz Valtavaara (491 m n.p.m.)

  Konkurencje[]

 • AE = skoki akrobatyczne
 • MO = jazda po muldach
 • DM = jazda po muldach podwójnych
 • SX = skicross
 • HP = Halfpipe
 • Kalendarz i wyniki Pucharu Świata[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Klasyfikacje[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Przypisy

  1. Jazda po muldach została przełożona z 28 na 29 stycznia z powodu niekorzystnych warunków meteorologicznych

  Linki zewnętrzne[]

 • Program zawodów (niem. • ang. • fr.)
 • Klasyfikacje mężczyzn (niem. • ang. • fr.)
 • Klasyfikacje kobiet (niem. • ang. • fr.)
 • Anton Siarhiejewicz Kusznir (biał. Антон Сяргеевіч Кушнір, ros. Антон Сергеевич Кушнир, Anton Siergiejewicz Kusznir; ur. 13 października 1984 r.) - białoruski narciarz dowolny, specjalizuje się w skokach akrobatycznych. Jego najlepszym wynikiem olimpijskim jest 8 miejsce na igrzyskach olimpijskich w Turynie. Na mistrzostwach swiata najlepszy wynik uzyskał na mistrzostwach świata w Deer Valley, gdzie zdobył brązowy medal.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Skoki akrobatyczne – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Zawodnik rozpędza się na stromym stoku, by następnie wjechać na skocznię i po wybiciu wykonuje w powietrzu skomplikowane ewolucje i obroty.
  Li Nina (chiń. 李妮娜, pinyin Lǐ Nīnà; ur. 10 stycznia 1983 r.) – chińska narciarka, specjalistka narciarstwa dowolnego. Specjalizuje się w skokach akrobatycznych. Zdobyła srebrne medale olimpijskie w skokach akrobatycznych na igrzyskach w Turynie, gdzie przegrała tylko ze Szwajcarką Evelyne Leu, oraz na igrzyskach w Vancouver, gdzie wyprzedziła ją jedynie Australijka Lydia Lassila. Podczas igrzysk w Salt Lake City była piąta.
  Rozgrywki Pucharu Świata rozpoczęły się w sezonie 1979/1980. Obecnie w ramach Pucharu Świata rozgrywane są następujące konkurencje: skoki akrobatyczne (AE), jazda po muldach (MO), jazda po muldach podwójnych (DM), skicross (SX) oraz half-pipe (HP). W sezonie 1996/1997 zakończono rozgrywanie kombinacji, a w sezonie 1997/1998 zakończono rozgrywanie baletu narciarskiego. W sezonie 1995/1996 wprowadzono nową konkurencję - jazdę po muldach podwójnych, jednakże od sezonu 2003/2004 nie prowadzi się dla niej osobnej klasyfikacji. Zamiast tego, dla jazdy o muldach i jazdy po muldach podwójnych prowadzona jest jedna, wspólna klasyfikacja. W sezonie 2003/2004 w programie Pucharu Świata pojawił się half-pipe, wyjątkowo nie rozgrywany w sezonach 2004/2005 i 2009/2010. Najmłodszą konkurencją PŚ są zawody w skicrossie, który rozgrywany jest od sezonu 2002/2003.
  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym 2011 - to trzynasta edycja tej imprezy. Odbyły się w dniach 2-5 lutego 2011 r. w amerykańskich ośrodkach narciarskich Deer Valley i Park City. Rozegrane zostały zawody w sześciu konkurencjach (jeździe po muldach, jeździe po muldach podwójnych, skokach akrobatycznych, skicrossie, half-pipe i debiutującym slopestyle). Reprezentacja Kanady zdeklasowała swego największego rywala w narciarstwie dowolnym, jakim są Stany Zjednoczone. Zdobyła aż osiem złotych medali, pięć srebrnych i trzy brązowe, przy marnym dorobku USA, które zdobyło tylko siedem medali. Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Chin, która zdobyła trzy medale tylko w jednej konkurencji, a mianowicie w skokach akrobatycznych. Mistrzostwa te były bardzo udane dla Jennifer Heil, która zdobyła dwa złote medale (w jeździe po muldach i muldach podwójnych), tym samym położyła na łopatki swą największą rywalkę, reprezentantkę gospodarzy Hannah Kearney, która zdobyła medal srebrny i brązowy.
  Skicross (także skiercross, skier-X) - jedyna konkurencja narciarska polegająca na bezpośrednich wyścigach narciarzy alpejskich, jadących czwórkami (lub szóstkami) na jednej, specjalnie przygotowanej trasie zjazdowej.
  La Plagne – francuski ośrodek narciarski położony we wschodniej części Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia. Leży w Alpach Zachodnich, na wysokości 1250 m. Najbliżej położonym miastem jest Albertville. Ośrodek powstał w 1961 r. Razem z pobliskim ośrodkiem Les Arcs La Plagne tworzy od 2003 r, obszar narciarski Paradiski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.