• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 1980/1981

  Przeczytaj także...
  Jazda po muldach - jedna z dwóch podstawowych konkurencji narciarstwa dowolnego. Polega ona na przejeździe zawodnika przez 250-metrowy stok pokryty muldami, w jak najkrótszym czasie. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnik wybija się i wykonuje w powietrzu ewolucje. Zawodnik zostaje sklasyfikowany na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnik wykonuje dwie lub trzy różne figury.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 1980/1981 rozpoczął się 16 stycznia 1981 we włoskim Livigno, a zakończył 22 marca 1981 w kanadyjskim Calgary. Była to druga edycja Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym. Puchar Świata rozegrany został w 7 krajach i 9 miastach na 2 kontynentach. Najwięcej zawodów odbyło się w kanadyjskim Mount Norquay i szwajcarskim Laax, po 5 dla mężczyzn i kobiet.

  Marie-Claude Asselin (ur. 1962 r.) - kanadyjska narciarka, uprawiająca narciarstwo dowolne. Nigdy nie startowała na mistrzostwach świata ani na igrzyskach olimpijskich. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonach 1980/1981 i 1981/1982, kiedy to triumfowała w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji skoków akrobatycznych oraz w kombinacji. Ponadto w sezonie 1982/1983 była druga w klasyfikacji generalnej oraz pierwsza w klasyfikacjach skoków i kombinacji.Skoki akrobatyczne – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Zawodnik rozpędza się na stromym stoku, by następnie wjechać na skocznię i po wybiciu wykonuje w powietrzu skomplikowane ewolucje i obroty.

  Obrońcą Pucharu Świata wśród mężczyzn był Kanadyjczyk Greg Athans, a wśród kobiet Stéphanie Sloan również reprezentująca Kanadę. W tym sezonie triumfowali: Amerykanin Frank Beddor wśród mężczyzn i Kanadyjka Marie-Claude Asselin wśród kobiet.

  Rozgrywki Pucharu Świata rozpoczęły się w sezonie 1979/1980. Obecnie w ramach Pucharu Świata rozgrywane są następujące konkurencje: skoki akrobatyczne (AE), jazda po muldach (MO), jazda po muldach podwójnych (DM), skicross (SX) oraz half-pipe (HP). W sezonie 1996/1997 zakończono rozgrywanie kombinacji, a w sezonie 1997/1998 zakończono rozgrywanie baletu narciarskiego. W sezonie 1995/1996 wprowadzono nową konkurencję - jazdę po muldach podwójnych, jednakże od sezonu 2003/2004 nie prowadzi się dla niej osobnej klasyfikacji. Zamiast tego, dla jazdy o muldach i jazdy po muldach podwójnych prowadzona jest jedna, wspólna klasyfikacja. W sezonie 2003/2004 w programie Pucharu Świata pojawił się half-pipe, wyjątkowo nie rozgrywany w sezonach 2004/2005 i 2009/2010. Najmłodszą konkurencją PŚ są zawody w skicrossie, który rozgrywany jest od sezonu 2002/2003.Livigno – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Sondrio. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 5065 osób, 24 os./km.

  Konkurencje[]

 • AE = skoki akrobatyczne
 • MO = jazda po muldach
 • BA = balet narciarski
 • KB = kombinacja
 • Mężczyźni[]

  Kalendarz i wyniki[]


  Klasyfikacje[]

  Kobiety[]

  Kalendarz i wyniki[]


  Frank Beddor – amerykański narciarz, specjalista narciarstwa dowolnego. Nie startował na żadnych mistrzostwach świata ani na igrzyskach olimpijskich. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1980/1981, kiedy to triumfował w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacji kombinacji, a w klasyfikacjach skoków akrobatycznych, baletu narciarskiego i jazdy po muldach był drugi. W sezonie 1981/1982 ponownie triumfował w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji kombinacji, a w klasyfikacji jazdy po muldach był drugi.Stéphanie Sloan - kanadyjska narciarka, uprawiająca narciarstwo dowolne. Nigdy nie startowała na mistrzostwach świata ani na igrzyskach olimpijskich. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 1979/1980, kiedy to triumfowała w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji kombinacji, a w klasyfikacji jazdy po muldach była trzecia. Ponadto w sezonie 1980/1981 była trzecia w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji ajzdy po muldach, a w klasyfikacji kombinacji była druga.

  Klasyfikacje[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Kalendarz
 • Klasyfikacje mężczyzn
 • Klasyfikacje kobiet • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Greg Athans (ur. 18 czerwca 1955 r. - zm. 8 sierpnia 2006 r.) - kanadyjski narciarz, specjalista narciarstwa dowolnego. Nie startował na żadnych mistrzostwach świata ani na igrzyskach olimpijskich. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1979/1980, kiedy to triumfował w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacjach jazdy po muldach i kombinacji. W sezonie 1980/1981 był drugi w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacji jazdy po muldach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.