• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puchar Świata w narciarstwie dowolnym

  Przeczytaj także...
  Hannah Angela Kearney (ur. 26 lutego 1986) – amerykańska narciarka dowolna, specjalistka w jeździe po muldach. Zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Startowała także na igrzyskach olimpijskich w Turynie jednak nie zakwalifikowała się do finałowej rywalizacji. W Vancouver triumfowała zarówno w kwalifikacjach jak i w finale, wyprzedzając obrończynię tytułu Kanadyjkę Jennifer Heil i swą rodaczkę Shannon Bahrke. Dwukrotna złota medalistka w jeździe po muldach tytuły te wywalczyła na mistrzostwach świata w Ruka i Voss. Jest także srebrną medalistką w jeździe po muldach na mistrzostwach świata w Deer Valley, oraz trzykrotną brązową medalistką w jeździe po muldach podwójnych na mistrzostwach świata w Inawashiro, Deer Valley i Voss. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2010/2011, kiedy to zdobyła dużą kryształową kulę, a w klasyfikacji jazdy po muldach zdobyła małą kryształową kulę. Ten wyczynu dokonała również w sezonie 2011/2012. 18 lutego 2012 zwyciężyła 15 raz z rzędu w pucharze świata. Tym samym pobiła rekord 14 zwycięstw z rzędu, słynnego szwedzkiego narciarza alpejskiego Ingemara Stenmarka, który rekord ten dzierżył od 1980.Jazda po muldach - jedna z dwóch podstawowych konkurencji narciarstwa dowolnego. Polega ona na przejeździe zawodnika przez 250-metrowy stok pokryty muldami, w jak najkrótszym czasie. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnik wybija się i wykonuje w powietrzu ewolucje. Zawodnik zostaje sklasyfikowany na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnik wykonuje dwie lub trzy różne figury.
  Jazda po muldach podwójnych – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Jest modyfikacją jazdy po muldach. Również tutaj trasa to 250-metrowy stok pokryty muldami. Różnica polega na tym, że na trasie rywalizuje dwóch zawodników jednocześnie,na równoległych torach. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnicy wybijają się i wykonują w powietrzu ewolucje. Zawodnicy zostają sklasyfikowani na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnicy wykonują dwie lub trzy różne figury.
  Freestyle skiing pictogram.svg

  Rozgrywki Pucharu Świata rozpoczęły się w sezonie 1979/1980. Obecnie w ramach Pucharu Świata rozgrywane są następujące konkurencje: skoki akrobatyczne (AE), jazda po muldach (MO), jazda po muldach podwójnych (DM), skicross (SX) oraz half-pipe (HP). W sezonie 1996/1997 zakończono rozgrywanie kombinacji, a w sezonie 1997/1998 zakończono rozgrywanie baletu narciarskiego. W sezonie 1995/1996 wprowadzono nową konkurencję - jazdę po muldach podwójnych, jednakże od sezonu 2003/2004 nie prowadzi się dla niej osobnej klasyfikacji. Zamiast tego, dla jazdy o muldach i jazdy po muldach podwójnych prowadzona jest jedna, wspólna klasyfikacja. W sezonie 2003/2004 w programie Pucharu Świata pojawił się half-pipe, wyjątkowo nie rozgrywany w sezonach 2004/2005 i 2009/2010. Najmłodszą konkurencją PŚ są zawody w skicrossie, który rozgrywany jest od sezonu 2002/2003.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Aiko Uemura (jap. 上村 愛子, Uemura Aiko, ur. 9 grudnia 1979 r.) - japońska narciarka, specjalistka narciarstwa dowolnego. Zdobyła złote medale w jeździe po muldach i jeździe po muldach podwójnych podczas mistrzostw świata w Inawashiro. Ponadto zdobyła także brązowe medale w jeździe po muldach na mistrzostwach świata w Whistler oraz w jeździe po muldach podwójnych na mistrzostwach świata w Ruka. Jej najlepszym wynikiem olimpijskim jest 4 miejsce w jeździe po muldach na igrzyskach olimpijskich w Vancouver.

  Wśród kobiet najbardziej utytułowaną zawodniczką jest Szwajcarka Conny Kissling, która wygrywała Puchar Świata aż dziesięciokrotnie. Kissling wygrała także najwięcej konkursów Pucharu Świata (106). Wśród mężczyzn najwięcej razy zwyciężał Francuz Éric Laboureix, który pięciokrotnie był najlepszy w klasyfikacji generalnej. Najwięcej zwycięstw wśród mężczyzn w konkursach Pucharu Świata odniósł Norweg Rune Kristiansen (54).

  Jonathan "Jonny" Moseley (ur. 27 sierpnia 1975 r. w San Juan, Portoryko) – amerykański narciarz, specjalista narciarstwa dowolnego. Jego największym sukcesem jest złoty medal w jeździe po muldach wywalczony na igrzyskach olimpijskich w Nagano. Zdobył także brązowy medal w kombinacji na mistrzostwach świata w La Clusaz. W Pucharze Świata triumfował w klasyfikacji generalnej w sezonach 1994/1995 i 1995/1996. W sezonie 1995/1996 triumfował także w klasyfikacji kombinacji, a w sezonie 1997/1998 był najlepszy w klasyfikacji jazdy po muldach.Rune Kristiansen (ur. 30 lipca 1964 r.) - norweski narciarz, specjalista narciarstwa dowolnego. Startował w balecie narciarskim na igrzyskach olimpijskich w Calgary, gdzie był trzeci, oraz na igrzyskach olimpijskich w Albertville, gdzie zajął drugie miejsce. Za te wyniki nie otrzymał medali ponieważ balet narciarski był wtedy tylko dyscypliną pokazową i medali nie przyznawano. Na późniejszych igrzyskach Kristiansen już nie startował.

  Ashleigh McIvor (ur. 15 września 1983 r.) - była kanadyjska narciarka dowolna, specjalizująca się w skicrossie. Zdobyła złoty medal w skicrossie na igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Zwyciężając w Vancouver została pierwszą mistrzynią olimpijską w skicrossie w historii igrzysk. Wywalczyła także złoty medal w tej samej konkurencji podczas mistrzostw w Inawashiro. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2009/2010, kiedy to zajęła 7 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji skicrossu była druga. 26 stycznia 2011 r. doznała poważnej kontuzji kolana która wyeliminowała ją z czynnego uprawiania narciarstwa dowolnego.Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS – Fédération Internationale de Ski) – organizacja założona w 1924 roku, mająca za zadanie dbanie o rozwój narciarstwa na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów i precyzowanie zasad.

  Punktacja Pucharu Świata[]

  W Pucharze Świata w narciarstwie dowolnym stosuje się klasyczną punktację FIS.

  Zdobywcy Pucharu Świata[]

  Éric Laboureix - pięciokrotny zdobywca PŚ
  Jonny Moseley - zdobywca PŚ z 1994 i 1995 r.
  Steve Omischl - zdobywca PŚ z 2003, 2004 i 2008 r.
  Tomáš Kraus - zdobywca PŚ z 2006 r.
  Alexandre Bilodeau - zdobywca PŚ z 2009 r.
  Michael Schmid - triumfator klasyfikacji skicrossu z 2010 r.
  Jeret Peterson - triumfator klasyfikacji skoków akrobatycznych z 2005 r.
  Ophélie David - zdobywczyni PŚ z 2006, 2008 i 2009 r.
  Kari Traa - zdobywczyni PŚ z 2004 r.
  Jennifer Heil - zdobywczyni PŚ z 2007 r.
  Aiko Uemura - zwyciężczyni klasyfikacji jazdy po muldach z 2008 r.
  Hannah Kearney - zwyciężczyni klasyfikacji jazdy po muldach z 2009 r.
  Ashleigh McIvor - druga w klasyfikacji skicrossu w 2010 r.
  Karin Huttary - druga zawodniczka PŚ w 2006 r.

  Klasyfikacja generalna[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Poszczególne konkurencje[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Konkurencje już nie rozgrywane[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Wielokrotni zwycięzcy[]

 • Klasyfikacja obejmuje sezony od 1979/1980 do 2014/2015
 • Podział według krajów[]

 • Klasyfikacja obejmuje sezony od 1979/1980 do 2014/2015
 • Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata[]

  Stan z 28 sierpnia 2015 po zawodach w Cardrona' ( Nowa Zelandia)

  Éric Laboureix (ur. 12 kwietnia 1962 r.) - francuski narciarz, specjalista narciarstwa dowolnego. Startował na igrzyskach w Calgary w balecie narciarskim, skokach akrobatycznych i jeździe po muldach zajmując odpowiednio 7, 9 i 8 miejsce. W 1988 r. narciarstwo dowolne było jedynie dyscypliną pokazową, więc medali nie przyznawano. Na późniejszych igrzyskach olimpijskich Laboureix już nie startował.Mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym to impreza organizowana przez FIS dla narciarzy dowolnych z całego świata. Pierwsze mistrzostwa świata w snowboardzie odbyły się w styczniu 1986 r. we francuskim Tignes. Następne mistrzostwa odbyły się trzy lata później (w 1989 r.) i od tej pory rozgrywane są co dwa lata.

  Tablica obejmuje zestawienie wszystkich zawodników i zawodniczek, którzy odnieśli minimum 20 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata.


  Zobacz też[]

 • Narciarstwo dowolne
 • Mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym
 • Narciarstwo dowolne na zimowych igrzyskach olimpijskich
 • Przypisy

  Skoki akrobatyczne – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Zawodnik rozpędza się na stromym stoku, by następnie wjechać na skocznię i po wybiciu wykonuje w powietrzu skomplikowane ewolucje i obroty.Karin Huttary (ur. 23 maja 1977 r.) - austriacka narciarka, specjalistka narciarstwa dowolnego. Jej największym sukcesem jest złoty medal w skicrossie wywalczony na mistrzostwach świata w Ruka. Ponadto zdobyła srebrny medal w tej samej konkurencji na mistrzostwach świata w Inawashiro. Zajęła także 4 miejsce w skicrossie na igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2005/2006, kiedy to zajęła drugie miejsce zarówno w klasyfikacji generalnej jak i w klasyfikacji skicrossu. W sezonie 2004/2005 była trzecia w klasyfikacji generalnej i druga w klasyfikacji skicrossu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zawody w narciarstwie dowolnym rozgrywane są od zimowych igrzysk olimpijskich w 1988 w Calgary, (Kanada) - jako dyscyplina pokazowa. Cztery lata później, w Albertville zawodnicy po raz pierwszy oficjalnie walczyli o medale igrzysk olimpijskich.
  Tomáš Kraus ( ur. 3 marca 1974 r.) - czeski narciarz dowolny, specjalizujący się w skicrossie. Jest dwukrotnym mistrzem świata w skicrossie: z mistrzostw świata w Ruka oraz z mistrzostw świata w Madonna di Campiglio. Zajął także 11 miejsce w tej samej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Vancouver.
  Skicross (także skiercross, skier-X) - jedyna konkurencja narciarska polegająca na bezpośrednich wyścigach narciarzy alpejskich, jadących czwórkami (lub szóstkami) na jednej, specjalnie przygotowanej trasie zjazdowej.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Cornelia "Conny" Kissling (ur. 18 lipca 1961 r.) - szwajcarska narciarka, specjalistka narciarstwa dowolnego. Jej największym sukcesem jest złoty medal w kombinacji wywalczony na mistrzostwach świata w Tignes. Ponadto trzykrotnie zdobywała srebrne medale: w balecie narciarskim i kombinacji na mistrzostwach świata w Oberjoch oraz w kombinacji na mistrzostwach świata w Lake Placid.
  Kari Traa (ur. 28 stycznia 1974 r.) - norweska narciarka, specjalistka narciarstwa dowolnego. Specjalizuje się w jeździe po muldach.
  Ophélie David (ur. 6 lipca 1976 r.) - francuska narciarka dowolna, specjalistka w skicrossie. Jej największym sukcesem jest złoty medal w skicrossie wywalczony na mistrzostwach świata w Madonna di Campiglio. Ponadto zdobyła brązowy medal w tej samej konkurencji na mistrzostwach świata w Ruka i oss. Zajęła także 9 miejsce w skicrossie na igrzyskach olimpijskich w Vancouver.

  Reklama