• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Publicat

  Przeczytaj także...
  Beletrystyka (fr. belles-lettres – literatura piękna) – proza fabularna, np.: powieści, opowiadania, nowele itp., przede wszystkim o charakterze rozrywkowym. W utworach beletrystycznych obecna jest fikcja literacka.Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.
  Romans (ang. romance novel) – jeden ze współczesnych, bardzo popularnych gatunków literackich. Także w Polsce. W 2011 roku romanse zajęły 4., w 2012 – 2. miejsce na liście najczęściej czytanych powieści. Romans skupia się zwykle na romantycznej miłości dwojga ludzi i na ich związku, a ich zakończenie jest „optymistyczne” i „emocjonalnie satysfakcjonujące”.

  Publicat S.A.spółka akcyjna z siedzibą w Poznaniu, zajmująca się działalnością wydawniczą. Jednostka dominująca grupy, w skład której wchodzą wydawnictwa: Elipsa, Papilon, Publicat, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Książnica i Centrum Edukacji Dziecięcej.

  Album – książka o charakterze ilustracyjnym z niewielką ilością tekstu objaśniającego. Może dotyczyć np. architektury, malarstwa albo znanych postaci.Powieść kryminalna – to odmiana powieści charakteryzująca się fabułą zorganizowaną wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenia oraz ujawnienia osoby sprawcy. Współcześnie, w najbardziej zasadniczym podziale przyjmuje się, że powieść kryminalna dzieli się na cztery pododmiany.

  Działalność[ | edytuj kod]

  Grupa Publicat poprzez swoje wydawnictwa działa w różnych segmentach rynku:

 • Elipsa (Poznań) specjalizuje się w albumach i poradnikach tematycznych;
 • Książnica (Katowice) wydaje głównie beletrystykę, w tym powieści kryminalne i romanse, a także powieści historyczne;
 • Papilon (Poznań) publikuje książki dla dzieci do lat 12;
 • Publicat (Poznań) wydaje pozycje popularnonaukowe, krajoznawcze i poradniki, przeznaczone dla dorosłych i młodzieży;
 • Wydawnictwo Dolnośląskie (Wrocław) publikuje literaturę piękną, beletrystykę, a także pozycje związane z Dolnym Śląskiem; jego nakładem ukazały się m.in. serie: „A To Polska Właśnie” , „Biblioteka Klasyki” , „Historia i Tradycja” i „Skarbiec Miast Polskich”;
 • Centrum Edukacji Dziecięcej (Poznań) specjalizuje się w książkach edukacyjnych dla dzieci do lat 9 oraz w publikacjach dla rodziców i nauczycieli.
 • W roku 2005 grupa (w skład której wchodziły wówczas: Publicat, Książnica i Wydawnictwo Dolnośląskie) opublikowała łącznie 599 tytułów, w tej liczbie 246 nowości. Przychody grupy wyniosły ponad 40 mln zł, o 15% więcej niż w roku 2004.

  Literatura piękna – typ piśmiennictwa (także dzieł ustnych), do którego zalicza się wszystkie teksty o dominującej funkcji estetycznej języka, a więc dzieła literackie, w odróżnieniu od tekstów o charakterze informacyjnym, publicystycznym, naukowym etc. (literatura użytkowa). Zakres literatury pięknej jest zależny od kryteriów obowiązujących w danej epoce historycznej. Granice między taką literaturą a innym typem piśmiennictwa (i tekstów ustnych), np. użytkowym, nie są łatwe do wyznaczenia przez badaczy, ze względu na występujące licznie gatunki pograniczne.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.

  Historia[ | edytuj kod]

  Firma rozpoczęła działalność w roku 1990 pod nazwą „Podsiedlik-Raniowski i S-ka Sp. z o.o.”. Początkowo wydawała książki dla dzieci, z biegiem czasu poszerzając ofertę o poradniki, beletrystykę i pozycje popularnonaukowe. W 2004 zmianie uległa nazwa firmy, jak i forma prawna – ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną. Dalszy rozwój spółki polegał na przejęciu kilku wydawnictw: wrocławskiego Wydawnictwa Dolnośląskiego w 2004, katowickiej Książnicy w 2005 i warszawskiej Elipsy w marcu 2007. W 2006 utworzone zostało wydawnictwo Papilon, publikujące pozycje dla dzieci.

  Publikacja popularnonaukowa – publikacja dotycząca zagadnienia naukowego o charakterze przeglądowym, który zwykle nie przechodzi procesu recenzji naukowej. Służą popularyzacji poruszanego tematu wśród czytelników niebędących fachowcami w danej dziedzinie.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Władze firmy (pol.). Grupa Publicat. [dostęp 2018-11-27].
  2. Dane rejestrowe (pol.). Grupa Publicat. [dostęp 2008-04-15].
  3. Elipsa. O wydawnictwie, publicat.pl [dostęp 2018-11-27].
  4. Książnica. O wydawnictwie (pol.). Grupa Publicat. [dostęp 2018-11-27].
  5. Papilon. O wydawnictwie (pol.). Grupa Publicat. [dostęp 2018-11-27].
  6. Publicat. O wydawnictwie (pol.). Grupa Publicat. [dostęp 2018-11-27].
  7. Historia (pol.). Wydawnictwo Dolnośląskie. [dostęp 2018-11-27].
  8. Centrum Edukacji Dziecięcej. O wydawnictwie, publicat.pl [dostęp 2018-11-27].
  9. Grupa Publicat. Opis z publikacji Łukasza Gołębiewskiego pt. "Rynek książki w Polsce. Edycja 2006" (pol.). Biblioteka Analiz, 2006-11-28. [dostęp 2008-04-16].
  10. O nas (pol.). Grupa Publicat. [dostęp 2018-11-27].
  11. Publicat przejął Elipsę (pol.). Biblioteka Analiz, 2007-03-30. [dostęp 2008-04-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona wydawnictwa
 • Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.Jednostka dominująca - termin w rachunkowości stosowany w odniesieniu do spółki akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością która to sprawuje kontrolę lub współkontrolę nad inną jednostką (zależną), a w szczególności:
  Warto wiedzieć że... beta

  Powieść historyczna – jedna z odmian powieści, której powstanie w nowożytnej formie datuje się na początek XIX wieku. Jej korzenie, według niektórych badaczy, sięgają starożytności (Odyseja), a przede wszystkim – średniowiecznych romansów rycerskich, czy późniejszych XVI lub XVII-wiecznych romansów awanturniczych. Powieść historyczna jest utworem dymorficznym, powstałym na dwóch podstawowych płaszczyznach konstrukcji fabuły – historycznej i literackiej, przy czym w zależności od obowiązujących nurtów czy prądów literackich, zdolności pisarskich twórców i oczekiwań czytelniczych, wzajemny stosunek tych dwóch płaszczyzn w trakcie ewolucji gatunku ulegał zmianie.
  Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.