• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Puńsk - gmina

  Przeczytaj także...
  Dziedziule (dodatkowa nazwa w j. litewskim Didžiuliai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.Krejwiany (dodatkowa nazwa w j. litewskim Kreivėnai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.
  Szlinokiemie (dodatkowa nazwa w j. litewskim Šlynakiemis) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.

  Puńsk (do 1952 gmina Sejwy) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim; siedzibą gminy jest Puńsk.

  W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwało 4365 osób. Od 2006 język litewski jest w gminie Puńsk językiem pomocniczym, w 2008 wprowadzono 30 dwujęzycznych nazw geograficznych dla miejscowości.

  Na terenie gminy znajduje się rezerwat przyrody Bobruczek.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Giłujsze (dodatkowa nazwa w j. litewskim Giluišiai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2005 gmina Puńsk ma obszar 138,37 km², w tym:

 • użytki rolne: 79%
 • użytki leśne: 11%
 • Gmina stanowi 16,16% powierzchni powiatu.

  Ogórki (dodatkowa nazwa w j. litewskim Agurkiai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.Wiłkopedzie (dodatkowa nazwa w j. litewskim Vilkapėdžiai od vilkas = wilk i pėdsakas = trop) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk na Suwalszczyznie. Wieś znajduje się na obszarze Pojezierza Wschodniosuwalskiego (Pojezierze Sejneńskie) na północ od jeziora Szejpiszki na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Pojezierze Sejneńskie" nad Dziedulką dopływem Marychy.

  Demografia[]

  Struktura demograficzna mieszkańców gminy Puńsk według danych z 30 czerwca 2008 r.:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Puńsk w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Punsk.png

  Struktura narodowościowa[]

  W spisie powszechnym z 2002 74,9% mieszkańców gminy zadeklarowało narodowość litewską, 25,1% określiło się jako Polacy.

  W spisie powszechnym z 2011 75,7% mieszkańców gminy zadeklarowało narodowość litewską, jako Polacy określiło się 24,3% mieszkańców.

  Wołyńce (dodatkowa nazwa w j. litewskim Valinčiai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.Buraki (dodatkowa nazwa w j. litewskim Burokai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.

  Dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości[]

  Zgodnie z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, w czerwcu 2009 roku, na koszt MSWiA, w trzydziestu miejscowościach gminy zamontowano dwujęzyczne tablice drogowe.

  Miejscowości[]

  Boksze-Osada, Boksze Stare, Buda Zawidugierska, Buraki, Dowiaciszki, Dziedziule, Giłujsze, Kalinowo, Kompocie, Krejwiany, Nowiniki, Ogórki, Oszkinie, Pełele, Poluńce, Przystawańce, Puńsk, Rejsztokiemie, Sankury, Sejwy, Skarkiszki, Smolany, Szlinokiemie, Szołtany, Tauroszyszki, Trakiszki, Trompole, Widugiery, Wiłkopedzie, Wojciuliszki, Wojtokiemie, Wołyńce, Żwikiele.

  Widugiery (dodatkowa nazwa w j. litewskim Vidugiriai od vidus (= środek) i giria (= las)) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk. Zamieszkana jest w większości przez ludność narodowości litewskiej.Pełele (dodatkowa nazwa w j. litewskim Peleliai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.

  Sąsiednie gminy[]

  Krasnopol, Sejny, Szypliszki. Gmina sąsiaduje z Litwą.

  Zobacz też[]

 • Gromada Puńsk
 • Herb gminy Puńsk
 • Przypisy

  1. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1952 r. w sprawie zniesienia gminy Andrzejewo oraz zmiany granic i nazw gmin Sejwy i Zaboryszki w powiecie suwalskim, województwie białostockim (Dz. U. z 1952 r. Nr 29, poz. 200).
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  4. Bank Danych Regionalnych – Strona główna (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  5. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Punsk, w oparciu o dane GUS.
  6. Deklaracje narodowościowe w gminach w 2002 r.. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2014-07-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-01)].
  7. Wykaz gmin, w których nie mniej niż 20% mieszkańców należy do mniejszości narodowych lub etnicznych albo posługuje się językiem regionalnym. [dostęp 2014-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-17)].
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Skarkiszki (dodatkowa nazwa w j. litewskim Skarkiškiai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kalinowo (dodatkowa nazwa w j. litewskim Kalinavas) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.
  Nowiniki (dodatkowa nazwa w j. litewskim Navinykai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.
  Oszkinie (dodatkowa nazwa w j. litewskim Ožkiniai od ožka (= koza)) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.
  Rejsztokiemie (dodatkowa nazwa w j. litewskim Raistiniai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.
  Gromada Puńsk – dawna gromada, czyli najmniejsza jednostka podziału terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954-1972.
  Litewska mniejszość narodowa liczy w Polsce 7,9 tys. osób według narodowego spisu powszechnego z 2011; ambasada litewska w Polsce podaje liczbę 15 000 osób pochodzenia litewskiego. Zamieszkuje przede wszystkim tereny Suwalszczyzny, gminy: Puńsk, Szypliszki, Krasnopol i Sejny.
  Sankury (dodatkowa nazwa w j. litewskim Sankūrai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.