• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ptaszarnia

  Przeczytaj także...
  Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” w Warszawie – wydawca słowników dwujęzycznych i podręczników do nauki języków obcych, słowników i poradników języka polskiego, podręczników do nauki języka polskiego dla cudzoziemców oraz popularnych rozmówek, a także leksykonów i książek popularnonaukowych z różnych dziedzin.Ogród Zoobotaniczny w Toruniu – niewielki (3,81 ha) ogród botaniczny, a od 1965 również zoologiczny, położony w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście.
  Ogród zoologiczny, zoo – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem:
  Woliery w ptaszarni w Mössingen

  Ptaszarnia – zamknięte pomieszczenie do hodowli dzikich ptaków, zwykle jako część ogrodu zoologicznego służąca do eksponowania gatunków żywego ptactwa. W skład ptaszarni wchodzą woliery i klatki. Ptaszarnie przeznaczone dla gatunków egzotycznych muszą być ogrzewane.

  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:

  Najstarszą ptaszarnię na ziemiach polskich założył Johann Gottlieb Schultz w Toruniu w 1797 roku, tworząc pierwszy w kraju Ogród Zoobotaniczny. Obecnie ptaszarnię w Toruniu znacznie rozbudowano. Ptaszarnie znajdują się także w innych ogrodach zoologicznych w Polsce.


  Woliera – pomieszczenie lub jego zabudowana i odgrodzona część (siatką lub szkłem), w której przebywają ptaki. Musi być na tyle duża, aby mogły one w niej swobodnie latać. Należy również zamontować konary oraz sznury i inne przedmioty imitujące naturalne środowisko. Spotykane w ogrodach zoologicznych (często zgrupowane w ptaszarni) lub na terenach prywatnych.Johann Gottlieb Schultz (ur. 30 listopada 1766, zm. 18 czerwca 1827 w Toruniu) − polski lekarz i botanik. W 1797 roku zakupił w Toruniu folwark i przekształcił go w ogród botaniczny, sprowadzając rzadkie okazy drzew i krzewów dając początek Ogrodowi Zoobotanicznemu w Toruniu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mały słownik zoologiczny. Ptaki. Busse Przemysław (red.). T. 1-2. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1991. ISBN 83-214-0563-0.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ogrody zoologiczne w Polsce. Pierwszy polski ogród zoologiczny, mający charakter naukowo-dydaktyczny, założył w 1833 w Podhorodcach Stanisław Konstanty Pietruski. Najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce jest Ogród Zoologiczny we Wrocławiu założony w 1865. Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony w 1928. Największe polskie ogrody zoologiczne zrzeszone są w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
  Mössingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, siedziba regionu Neckar-Alb, w powiecie Tybinga, oraz siedziba wspólnoty administracyjnej Mössingen. Leży w Jurze Szwabskiej, nad rzeką Steinlach, ok. 12 km na południe od Tybingi, przy drodze krajowej B27.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.762 sek.