• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ptaki - film

  Przeczytaj także...
  Jessica Tandy, właśc. Jessie Alice Tandy (ur. 7 czerwca 1909 w Londynie, zm. 11 września 1994 w Easton) – amerykańska aktorka pochodzenia brytyjskiego. W 1990 otrzymała Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Wożąc panią Daisy (1989; reż. Bruce Beresford). Stała się wówczas najstarszą laureatką tej nagrody w historii. Dwa lata później zdobyła nominację za drugoplanową rolę w filmie Smażone zielone pomidory (1991; reż. Jon Avnet).Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.
  Rod Taylor; właściwie Rodney Stuart Taylor (ur. 11 stycznia 1930 w Sydney) - amerykański aktor filmowy pochodzenia australijskiego.
  Potter School Bodega, gdzie kręcono poszczególne sceny

  Ptaki (tytuł oryginalny The Birds) – amerykański dreszczowiec z roku 1963 w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Uznawany za jeden z najważniejszych thrillerów w historii kina. Film powstał na motywach opowiadania Daphne du Maurier.

  Mewy (Laridae) – rodzina ptaków z rzędu siewkowych. Polska nazwa pochodzi od niemieckiego Möwe. Obejmuje gatunki wodne (mewy, rybitwy i brzytwodzioby) zamieszkujące cały świat.Daphne du Maurier (ur. 13 maja 1907 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1989 w Par) − angielska pisarka, autorka popularnych powieści i opowiadań.

  Opis fabuły[]

  Melanie Daniels (Tippi Hedren) spotyka w sklepie zoologicznym prawnika Mitcha Brennera (Rod Taylor). Ich przypadkowa rozmowa intryguje Melanie do tego stopnia, że postanawia sprawdzić, kim jest i gdzie mieszka. Pod wpływem impulsu zamawia dla niego papużki nierozłączki, które Mitch chciał kupić siostrze na urodziny. Melanie wiezie klatkę do nadmorskiej miejscowości Bodega Bay, gdzie Brenner spędza każdy weekend z matką i Kathy. Wkrótce po przyjeździe Melanie zostaje zaatakowana przez mewę, co jest początkiem tajemniczych zdarzeń.

  Suzanne Pleshette (ur. 31 stycznia 1937 w Nowym Jorku, zm. 19 stycznia 2008 w Los Angeles) – amerykańska aktorka sceniczna, filmowa i telewizyjna.Nathalie Kay "Tippi" Hedren (ur. 19 stycznia 1930 w New Ulm, w hrabstwie Brown, w stanie Minnesota) – amerykańska aktorka filmowa, najbardziej znana jako Melanie Daniels w filmie Alfreda Hitchcocka Ptaki.

  Obsada[]

 • Tippi Hedren – Melanie Daniels
 • Rod Taylor – Mitch Brenner
 • Jessica Tandy – Lydia Brenner
 • Suzanne Pleshette – Annie Hayworth
 • Veronica Cartwright – Cathy Brenner
 • Ethel Griffies – pani Bundy, kobieta interesująca się ptakami
 • Charles McGraw – Sebastian Sholes, rybak na obiedzie
 • Ruth McDevitt – pani MacGruder, pracownica sklepu zoologicznego
 • Darlene Conley – kelnerka
 • Alfred Hitchcock – mężczyzna wychodzący ze sklepu zoologicznego z dwoma psami
 • Nagrody[]

 • Oscar (nominacja) najlepsze efekty specjalne 1964
 • Tippi Hedren: Złoty Glob najbardziej obiecująca aktorka 1964
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ptaki w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Ptaki w bazie stopklatka.pl
 • Ptaki w filmweb.pl
 • Przypisy

  1. np. uznany przez American Film Institute za siódmy z najlepszych thillerów wszech czasów (źródło: American Film Institute's list of the top 100 Most Heart-Pounding American Movies [1] (ang.) (dostęp 24.10.2012))
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Veronica A. Cartwright (ur. 20 kwietnia 1949 r. w Bristolu w Wielkiej Brytanii) – brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).
  Darlene Conley (ur. 18 lipca 1934 w Chicago, zm. 14 stycznia 2007 w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka pochodzenia irlandzkiego. Była najbardziej znana z telewizyjnej roli Sally Spectry w operze mydlanej CBS Moda na sukces. Kojarzona była przez wielu ze swoją okrągłą figurą i puszystą, czerwoną trwałą fryzurą.
  Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Agapornis (z gr. αγάπη, agape – miłość i όρνις, ornis – ptak) – rodzaj niewielkich, wielobarwnie upierzonych ptaków z rodziny papugowatych (Psittacidae), w języku polskim określanych nazwą zwyczajową nierozłączki lub papużki nierozłączki. Nazwę naukową i zwyczajową zawdzięczają wykazywaniu silnej więzi pomiędzy samcem i samicą – nierozłączki tworzą trwałe związki monogamiczne, samiec i samica przebywają zawsze razem. Nierozłączki czerwonoczelne, czarnogłowe i rudogłowe są często spotykane w hodowli jako zwierzęta domowe. Wyhodowano wiele odmian barwnych.
  Amerykański Instytut Filmowy (ang. American Film Institute) – niezależna amerykańska organizacja typu non-profit, założona w 1967 r. przez prezydenta Lyndona Johnsona, mająca zajmować się promocją amerykańskiego filmu. Organizuje festiwale AFI Fest.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.