Psychedelic trance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Psytrance)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Psychedelic trance (częściej psytrance) – podgatunek muzyki trance, powstały we wczesnych latach 90.

Paroksetyna łac. Paroxetinum) – lek przeciwdepresyjny (tymoleptyk) z grupy SSRI, silny wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny.Shpongle – jedna z najbardziej znaczących grup muzycznych grających psychedelic downtempo/ambient. Jest to projekt dwóch muzyków – Simona Posforda (tworzy od od lat 90. XX wieku, najbardziej znany z solowego projektu Hallucinogen oraz ze współpracy z wieloma innymi artystami) i Ronald Rothfield (znany jako Raja Ram, właściciel wytwórni TIP World). Muzykę, którą grają sami określają jako "psybient". W swoich utworach łączą cyfrowe brzmienia tworzone przez Posforda i elementy grane na fletach przez Raję Rama. Dodatkowo często wspierają się instrumentami i brzmieniami etnicznymi z różnych stron świata. Współpracują z różnymi artystami (wokale na Tales of the Inexpressible nagrywała Michele Adamson). Do tej pory wydali pięć albumów studyjnych i nagranie z remiksami ich utworów.

Historia[ | edytuj kod]

Psychedelic trance wywodzi się z muzyki elektronicznej lat osiemdziesiątych następnie rozwijanej przez wiele wpływów oraz orientalnej muzyki goa pochodzącej z prowincji położonej nad Morzem Arabskim o tej samej nazwie. W prowincji Goa organizowano masowe imprezy plażowe.

Space Tribe czyli Olli Wisdom, artysta muzyki psychedelic trance pochodzący z Australii. Przed założeniem Space Tribe, Olli (również wymawiane Ollie) był głównym wokalistą zespołu The Specimen.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

Dzięki masowemu napływowi turystów na plaże Goa, muzyka przeniosła się do innych krajów a także ewoluowała, zahaczając o wpływy etniczne (indyjskie dzwonki, bongosy, mantry itp.). Można rozróżnić wiele nurtów psychedelic trance odpowiednich do rejonów powstania. W Anglii trance jest bardziej melodyjny, a aranżacje muzyczne skomplikowane (Hallucinogen – "LSD", Man With No Name – "Teleport"). W Izraelu z kolei trance jest prostszy, ale bardziej eksperymentalny (Astral Projection – "People Can Fly", "Mahadeva", MFG – "When We Dream").

Trance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130 a 155 BPM, bazuje na rozwiniętej, czasem podniosłej, o charakterze hymnu melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą, rozwiniętą, dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także tzw. breakdown, czyli fragment w środku utworu bez beatów.GMS – znany również jako Growling Mad Scientists, jest holenderskim projektem muzycznym grającym psychedelic trance od wczesnych lat 90. po lata obecne.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Muzyka charakteryzuje się najczęściej jednostajnym bitem granym 4x4 (choć artyści nie odbiegają od wlepiania łamanych bitów – tzw. breaktrance), przeplatanym acidowymi riffami często generowanymi na automatach Rolanda (między innymi TB-303) co nadaje muzyce kwaśne, tłuste i agresywne brzmienie. Muzyka obfituje w przeplatające się dźwięki pozornie niemające ze sobą powiązań, a stanowiących jedną całość. Producenci używają mnóstwa efektów echa, przesteru oraz chorus co nadaje muzyce bardzo przestrzenny wydźwięk.

Astral Projection – izraelska grupa grająca psychedelic trance. W skład wchodzą: Avi Nissim, Lior Perlmutter oraz Yaniv Haviv. Ich pierwsza grupa nosiła nazwę Paradox. Od 1988 roku Lior Perlmuter i Avi Nissim rozpoczęli działalność pod nazwą SFX, a od 1995 roku istnieją pod nazwą Astral Projection. W Polsce wystąpili dwukrotnie, po raz pierwszy 26-04-2008 w klubie M25 oraz 16 sierpnia 2008 byli gośćmi festiwalu Creamfields Polska.Chorus – efekt gitarowy należący do grupy efektów modulacyjnych. Jest uzyskiwany poprzez nakładanie lekko zmodulowanego i opóźnionego sygnału na oryginalny sygnał. Efektem takiej modulacji jest uzyskanie charakterystycznego brzmienia chóralnego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Vibrasphere – szwedzki zespół muzyczny, założony w 1998 roku w Uppsali przez Rickarda Berglöfa i Roberta Elstera, rozwiązany w 2010 roku, grający muzykę z pogranicza ambient, psytrance i downtempo.
Overdrive – efekt gitarowy, którego działanie polega na ścinaniu wierzchołków sygnału elektrycznego z gitary, dzięki czemu w obwiedni sygnału pojawia się odcinek o stałej amplitudzie (tzn. płaski), czyli tzw. faza podtrzymania w sensie ADSR (od ang. wyrazów: attack – narastanie, decay – opadanie, sustain – podtrzymanie, release – zwolnienie).
Uderzenia na minutę – częstotliwość, miara tempa utworu muzycznego lub akcji serca, wyznaczająca liczbę regularnych uderzeń metronomu lub ćwierćnut przypadających na jedną minutę.
Neelix, właśc. Henrik Twardzik (ur. 11 września 1975 w Hamburgu, Niemcy) – niemiecki DJ i producent. Muzyką jako DJ zajmuje się od 1998 roku, a od 2000 także jako producent. W roku tym także przyjął swój pseudonim artystyczny Neelix.
The Infinity Project - brytyjski zespół muzyczny grający muzykę goa trance, w dużym stopniu odpowiedzialny za wprowadzenie gatunku trance na londyńską scenę muzyczną. W skład zespołu wchodzili: Raja Ram, Graham Wood i Anjee Sian. Z projektem współpracowali także: Simon Posford, Martin Freeland (Man With No Name) i Nick Barber (Doof). Zespół został w późniejszym czasie przekształcony w wytwórnię płytową TIP Records.
1200 Micrograms (czasami pisane również 1200 Mics lub 1300 Mics) – zespół psychedelic trance z Ibizy. Członkowie to Riktam, Bansi z GMS, Raja Ram oraz Chicago. Ich muzyka jest znana z użycia dużej ilości gitar oraz nawiązywania do narkotyków.
Koxbox jest Duńską grupą muzyczną utworzoną w 1990 roku grająca psychedelic trance. W skład niej wchodzili Peter Candy i Frank É Madsen. Ian Ion, ich producent muzyczny, również był czasami wymieniany jako członek grupy.

Reklama