• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Psychoza - film  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Zwiastun – zapowiedź wydarzenia, oznaka, prognostyk, omen. Także osoba przynosząca nowiny, wieści o czymś, co ma nastąpić.
  Motel i rezydencja Normana Batesa
  Inscenizacja w muzeum Madame Tussaud

  Psychoza (ang. Psycho) – amerykański film fabularny (thriller), wyreżyserowany przez Alfreda Hitchcocka w 1960 r. na podstawie powieści Roberta Blocha. Film został wyprodukowany za osiemset tysięcy, a zarobił czterdzieści milionów dolarów.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Anthony Perkins (ur. 4 kwietnia 1932 w Nowym Jorku, zm. 12 września 1992 w Hollywood) – amerykański aktor filmowy i teatralny.

  Psychoza okrzyknięta została klasykiem wśród filmowych thrillerów, a także ugruntowała Hitchcocka jako mistrza suspensu. Doczekała się czterech kontynuacji oraz remake'u, zrealizowanego przez Gusa Van Santa w 1998 roku. Scena morderstwa pod prysznicem przeszła do historii kina i była wielokrotnie parodiowana.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Janet Leigh, właściwie Jeanette Helen Morrison (ur. 6 lipca 1927 w Merced, Kalifornia, zm. 3 października 2004 w Beverly Hills) – amerykańska aktorka filmowa.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 2 Obsada
 • 3 Nagrody
 • 4 Ciekawostki
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Opis fabuły[]

  Marion Crane (Janet Leigh) kradnie szefowi czterdzieści tysięcy dolarów, aby rozpocząć nowe życie ze swoim chłopakiem. Po dwóch dniach podróży samochodem, zatrzymuje się w hotelu sympatycznego Normana Batesa (Anthony Perkins), który mieszka z chorobliwie zazdrosną matką. Tej samej nocy Marion ginie, zamordowana pod prysznicem... Zaczyna jej poszukiwać siostra i prywatny detektyw Arbogast. Arbogast przyjeżdża do motelu Normana. Kiedy w nocy wchodzi do domu i chce przesłuchać matkę Batesa zostaje zamordowany. Widz widzi mordercę od tyłu, ma on sukienkę i włosy staruszki. W końcu do motelu przyjeżdżają siostra i chłopak Marion. Chłopak odwraca uwagę Normana, a siostra idzie do domu, by zbadać co się stało. Jednak Bates ogłusza chłopaka i biegnie za dziewczyną. Ta chowa się w piwnicy. Znajduje tam wysuszone zwłoki matki Normana. Nagle zjawia się sam Norman, w przebraniu matki i z nożem w ręce i próbuje ją zabić, lecz zostaje uratowana przez chłopaka Marion. Wtedy akcja przenosi się na komendę policji, gdzie od psychiatry dowiadujemy się, że Bates zamordował matkę 10 lat temu. Wykradł jej zwłoki i żył z nią w domu. Nastąpiła u niego psychoza, rozszczepienie umysłu. Nigdy nie był w pełni Normanem, ale czasem był w pełni matką.

  Robert Bloch (ur. 5 kwietnia 1917 w Chicago, zm. 23 września 1994 w Los Angeles) – amerykański pisarz, twórca kryminałów, horrorów i fantastyki.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Oto lista opublikowana przez American Film Institute zawierająca sto najlepszych amerykańskich filmów stulecia. Opierano się na głosach 1500 aktorów i znawców kina. Została opublikowana w 1998 roku, jako pierwsza z serii list z okazji stulecia kinematografii.
  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Muzeum Figur Woskowych (ang. Madame Tussauds) – muzeum figur woskowych znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia, założone w 1835 przez Marie Tussaud (1761-1850) w Londynie.
  John Gavin, właściwie John Anthony Golenor Pablos (ur. 8 kwietnia 1931 w Los Angeles w Kalifornii, USA) – amerykański aktor i polityk, laureat Złotego Globu w 1958 roku za występ w filmie A Time to Love and a Time to Die. W latach 1981-1986 był amerykańskim ambasadorem Meksyku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.