• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Psychol

  Przeczytaj także...
  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Viggo Peter Mortensen Jr. (ur. 20 października 1958 w Nowym Jorku) – amerykański aktor teatralny i filmowy pochodzenia duńskiego, a także poeta, fotograf i malarz.
  Julianne Moore, prawdziwe nazwisko Julie Anne Smith (ur. 3 grudnia 1960 w Fayetteville, w Północnej Karolinie) – amerykańska aktorka, czterokrotnie nominowana do Oscara.

  Psychol (ang. Psycho) – film fabularny wyprodukowany w 1998 roku, remake filmu Psychoza z lat '60, wyreżyserowanego przez Alfreda Hitchcocka, z gatunku horror. Otrzymał Złotą Malinę.

  Philip Baker Hall (ur. 10 września 1931 r. w Toledo w stanie Ohio, USA) – amerykański aktor, znany z występów w filmach Paula Thomasa Andersona. Zdobywca nagrody im. Alana J. Pakuly za rolę w filmie Ukryta prawda oraz dwóch statuetek FFCC Award za występy w filmach Andersona Magnolia oraz Boogie Nights.William Hall Macy Jr. (ur. 13 marca 1950 w Miami na Florydzie) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy.

  Opis fabuły[]

  Film o młodej kobiecie, która mieszka w miasteczku Pheonix. Nazywa się Marie Craine. Z początku nic nie zapowiada tragicznego przebiegu wydarzeń - dopiero później akcja się ożywia. Marie, która pracuje w banku, pewnego dnia spotyka się z klientem, który chce zostawić pieniądze w depozycie. Marie jednak nie może powstrzymać pokusy i zabiera pieniądze. Postanawia wyjechać z Pheonix. Podczas podróży kupuje sobie nowe auto. Jedzie do motelu, w którym nie spotyka żadnych klientów. Spotyka tam młodego mężczyznę, je z nim kolację. Potem, Marie chce iść jak najszybciej do swojego pokoju. Postanawia wziąć prysznic, który jest jej ostatnim prysznicem w życiu (ponieważ została zamordowana). Wyżej wymieniony mężczyzna wchodzi do pokoju Marie i robi dość podejrzane rzeczy: najpierw chowa zwłoki do zasłony prysznicowej, potem sprząta łazienkę ze wszelkich dowodów i krwi. Potem wszystkie rzeczy z pokoju Marie pakuje do bagażnika samochodu, także same jej zwłoki i mop, którym mężczyzna wyczyścił łazienkę z krwi i odjeżdża do jeziora pod motelem, by zatopić auto wraz z dowodami zbrodni. Zagadkę zgonu młodej dziewczyny próbuje rozwiązać detektyw, który w pewnym momencie również ginie. Rozwiązanie zagadki zostaje tylko chłopakowi Marie i jej siostrze.

  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obsada[]

 • Vince Vaughn jako Norman Bates, właściciel Bates Motel
 • Julianne Moore jako Lila Crane, neurotyczna i zaniepokojona siostra Marion
 • Anne Heche jako Marion Crane, młoda kobieta, która ukradła 400 tysięcy dolarów by zacząć nowe życie ze swym chłopakiem
 • Viggo Mortensen jako Sam Loomis, chłopak Marion. Jego stosunki z Marion są narażone na stres z powodu jego wyłaniających się długów
 • William H. Macy jako Milton Arbogast, prywatny detektyw wynajęty by znaleźć Marion
 • Robert Forster jako Dr Simon Richmond, psychiatra
 • Philip Baker Hall jako Al Chambers, lokalny szeryf, który znał Normana
 • Anne Haney jako Eliza Chambers, małżonka Ala
 • Rance Howard jako George Lowery, szef Marion
 • Chad Everett jako Tom Cassidy, klient okradziony przez Marion
 • Rita Wilson jako Caroline, współpracownic Marion w firmie z nieruchomościami
 • James Remar jako patrol na autostradzie
 • James LeGros jako Charlie, dealer używanych samochodów
 • Michael Balzary jako Bob Summerfield, asystent Sama
 • Linki zewnętrzne[]

 • Psychol w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Psychol w bazie filmweb.pl
 • Psychol w bazie stopklatka.pl
 • Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anne Celeste Heche (ur. 25 maja 1969 w miejscowości Aurora w stanie Ohio, USA) – amerykańska aktorka, reżyser i scenarzystka.
  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Robert Forster, właściwie Robert Wallace Foster, Jr. (ur. 13 lipca 1941 w Rochester) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
  Raymond Lee Cramton, lepiej znany jako Chad Everett (ur. 11 czerwca 1937 w South Bend, zm. 24 lipca 2012 w Los Angeles) – amerykański aktor i reżyser filmowy i telewizyjny.
  Vincent Anthony Vaughn (ur. 28 marca 1970 w Minneapolis, w stanie Minnesota) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.
  James Remar, właściwie William James Remar (ur. 31 grudnia 1953 w Bostonie, w stanie Massachusetts) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.