• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Psy się nie mylą

  Przeczytaj także...
  The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.
  Srebrny Płomień – jedno z 56 opowiadań o Sherlocku Holmesie autorstwa sir Arthura Conana Doyle’a, jest jednym z 12 zawartych w zbiorze Wspomnienia Sherlocka Holmesa. Doyle umieścił „Srebrnego Płomienia” na trzynastym miejscu na liście dziewiętnastu jego ulubionych opowiadań o Sherlocku. Opowiadanie było publikowane w Polsce także pod alternatywnym tytułem Srebrna Gwiazda.

  Stary dwór Shoscombe (ang. The Adventure of Shoscombe Old Place) – opowiadanie o Sherlocku Holmesie autorstwa sir Arthura Conana Doyle’a. Pierwsza publikacja w czasopiśmie „Liberty” (marzec 1927, rysunki Frederic Dorr Steele), druga w „The Strand Magazine” (kwiecień 1927, rysunki Frank Wiles), trzecia w tomie Księga przypadków Sherlocka Holmesa (czerwiec 1927 roku).

  Księga przypadków Sherlocka Holmesa (w tomie Księga przypadków Sherlocka Holmesa) lub Kroniki Sherlocka Holmesa (w tłumaczeniu Adama Brandta) lub Sprawy Sherlocka Holmesa (w tłumaczeniu Ewy Łozińskiej-Małkiewicz) (ang. The Case-Book of Sherlock Holmes) – zbiór 12 opowiadań o Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conana Doyle’a, ilustrowanych przez Sidneya Pageta. Pierwsze wydanie ukazało się w czerwcu 1927 roku, w liczbie ponad 15 tys. egzemplarzy.Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.

  Inny tytuł Psy się nie mylą. Druga obok Srebrnej Gwiazdy przygoda Holmesa, której tematyką jest jeździectwo, równocześnie ostatnia z publikowanych przygód.

  Lady Beatrycze Falder jest wdową po właścicielu majątku Shoscombe, ma prawo do jego dożywotniego użytkowania, po jej śmierci przejmie go brat jej zmarłego męża. Faktycznie majątkiem zarządza brat lady, Robert Norberton, znany z porywczości i rozrzutności. Zbliżają się wyścigi, w których startuje źrebak zwany Księciem. Sir Robert zamierza dzięki wygranej spłacić wszystkie długi.

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.Karczma (austeria, gospoda, oberża, zajazd) – budynek pełniący funkcje wyszynku, miejsca spotkań i zabaw miejscowej ludności oraz domu zajezdnego przeznaczonego dla podróżnych.

  Do Holmesa przybywa trener tamtejszej stadniny z wiadomością, że ostatnio sir Robert zwariował. Zdziwiony detektyw zauważa żartobliwie jesteśmy na Baker Street, a nie na Harley Street. Trener opowiada, że Norberton ostatnio pokłócił się z siostrą i oddał jej ulubionego spaniela karczmarzowi. Nocami spotyka się z nieznajomym osobnikiem w starej krypcie w parku, kazał też mimo letniej pory napalić w piecu, w którym skremowano jakieś ludzkie szczątki. Na dowód trener pokazuje odnaleziony w piecu zwęglony kawałek kości, w którym doktor Watson rozpoznaje fragment kości udowej.

  Harley Street - to ulica położona w City of Westminster, dzielnicy Londynu, znana z wielu prywatnych gabinetów lekarskich. Od XIX wieku liczba powstałych na niej szpitali, gabinetów i organizacji medycznych gwałtownie rośnie. Według dokumentów historycznych w 1860 było ich 20, w 1900 ok. 80, a w 1914 już prawie 200. Kiedy w 1948 roku powstał National Health Service, w okolicy było panad 1500 jednostek medycznych. Obecnie, aż trzy tysiące osób zatrudnionych jest przy Harley Street w różnego rodzaju placówkach, takich jak The London Clinic.Jeremy Brett, właśc. Peter Jeremy William Huggins (ur. 3 listopada 1933 w Berkswell Grange, zm. 12 września 1995 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

  Przyjaciele postanawiają odwiedzić posiadłość pod pozorem wędkowania w tamtejszym jeziorze.

  Zatrzymują się w zajeździe Pod Zielonym Smokiem i pożyczywszy od oberżysty owego spaniela, oczekują przy bramie na przyjazd lady Beatrycze, która, jak słyszeli, ma zwyczaj codziennie objeżdżać posiadłość powozem. Watson zatrzymuje powóz zapytując, czy sir Robert przebywa w rezydencji, Holmes spuszcza psa ze smyczy. Spaniel z radosnym szczekaniem podbiega do powozu, lecz jego powitalny nastrój zmienia się w złość. Powóz pośpiesznie odjeżdża. Tak przypuszczałem – mówi Holmes zakładając smycz z powrotem – pies myślał, że to jego pani, ale znalazł w powozie obcą osobę. Psy się nie mylą.

  Z nastaniem mroku prowadzeni przez trenera udają się do krypty, by rozwikłać tajemnicę Norbertona.

  Ekranizacje

 • 1968: 13 odcinek serialu produkcji BBC (Holmes – Peter Cushing)
 • 1991: 29 odcinek serialu produkcji Granada TV (Holmes – Jeremy Brett)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst oryginalny
 • Analiza opowiadania
 • Przekład polski
 • Przekład polski, inna wersja • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.