• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przytulanka

  Przeczytaj także...
  Trzcianne (jidysz: טרעסטיני, Trestiny) – wieś w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, siedziba gminy Trzcianne. Wieś zamieszkuje ok. 607 osób. Trzcianne leży na obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego.Wójtostwo (łac. advocatia) – uposażenie ziemskie, początkowo należące do wójta, powstałe w wyniku lokacji osady (miasta lub wsi) na prawie niemieckim.
  Ziemia bielska – jednostka terytorialna wchodząca od 1413 roku w skład w województwie trockiego i od 1513 roku włączona do nowopowstałego województwa podlaskiego. Głównym miastem był Bielsk. Szlachta tej ziemi sejmiki odbywała w Bielsku, gdzie wybierała 2 posłów na sejm. Tam odbywały się sądy grodzkie i sądy ziemskie.

  Przytulankawieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie monieckim w gminie Mońki.

  Historia[ | edytuj kod]

  Najwcześniejsze pisane wzmianki dotyczące Przytulanki pochodzą z 1494 r. i 1496 r., gdy wieś i okolice należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pierwsza ze wzmianek dotyczy nadania królewskiego z dnia 22 lutego 1494 r., kiedy to Aleksander Jagiellończyk nadał Andrzejowi Niewiarowiczowi wójtostwo boguszewskie we włości goniądzkiej, na które składały się trzy wsie: Niewiarowo, Trzcianne i właśnie Przytulanka. Druga wzmianka, to również nadanie królewskie z 2 maja 1496 r., w którym Aleksander Jagiellończyk nadaje kościołowi w Trzciannem czynsz zwany meszne, tym samym zapewniając probostwu w Trzciannem stałe dochody. Mieli go płacić zarówno katolicy (Polacy i Litwini) oraz prawosławni (Rusini) z okolicznych miejscowości. Z tego obowiązku wyłączeni jednak zostali Rusini ze wsi Przytulanka i Boguszewo.

  Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.Litwini (lit. lietuviai) – naród bałtycki zamieszkujący głównie Litwę, a również Wlk. Brytanię, USA, Irlandię, Brazylię i inne kraje, posługujący się językiem litewskim.

  W 1505 Maciej Potocki nabył od kniazia Michała Glińskiego wieś Przytulankę na Podlasiu.

  W 1795 roku Przytulanka była wsią królewską w starostwie knyszyńskim w ziemi bielskiej województwa podlaskiego.

  W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie białostockim.

  Inne[ | edytuj kod]

  Przytulanka jest największą wsią gminy Mońki. Liczy 380 mieszkańców, większość z nich utrzymuje się z rolnictwa.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Józef Maroszek; Arkadiusz Studniarek: Szkic historyczny miasta i gminy Mońki. W 40-tą rocznicę uzyskania praw miejskich 1965-2005. W: Lokalne historie [on-line]. e-monki.pl, 2006. [dostęp 2016-06-25].
  2. Halina Kowalska: Potocki Jakub h. Pilawa (zm. 1551). W: Polski Słownik Biograficzny, T. XXVIII/1, zeszyt 116. Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1983, s. 17–18.
  3. Karol de Perthées, Mappa Szczegulna Woiewodztwa Podlaskiego, 1795

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Przytulanka w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. IX: Pożajście – Ruksze. Warszawa 1888.
 • Przytulanka w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XV, cz. 2: Januszpol – Wola Justowska. Warszawa 1902.
 • Michał Gliński (ur. ok. 1470 - zm. 1534) - kniaź litewski, marszałek nadworny litewski w latach 1500-1506, stryj Heleny, będącej żoną wielkiego księcia moskiewskiego Wasyla III.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Rusini (Rusnacy, Ruśniacy lub Rusowie, dawniej też Rusacy, Rosjanie od gr. Ρωσία = Ruś/Русь) – termin odnoszący się do wschodniosłowiańskich narodów bądź grup etnicznych:
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Gmina Mońki – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie monieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.
  Powiat moniecki - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mońki.
  Wielkie Księstwo Litewskie (WKL, lit. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, żmudz. Lietovuos Dėdliuojė Konėgaikštīstė, biał. Вялікае Княства Літоўскае/Wialikaje Kniastwa Litoŭskaje, ukr. Велике Князівство Литовське/Wełyke Kniaziwstwo Łytowśke, ros. Великое Княжество Литовское/Wielikoje Kniażestwo Litowskoje, rus. Великое князство Литовское, Руское, Жомойтское и иных, łac. Magnus Ducatus Lituaniae) – państwo obejmujące ziemie (od morza do morza, od Bałtyku po Morze Czarne) dzisiejszej Litwy, Białorusi, północno-wschodniej Polski i większej części Ukrainy, zachodnich kresów Rosji od XIII w. do 1795.
  Województwo podlaskie (łac. Palatinatus Podlachiae), województwo I Rzeczypospolitej istniejące w latach 1513–1795 ze stolicą w Drohiczynie, część prowincji małopolskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.858 sek.