• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przytoczna - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Pszczew – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.
  La Tomatina – święto obchodzone w hiszpańskiej miejscowości Buñol położonej w prowincji Walencja, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzień fiesty, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata.

  Przytocznagmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. W latach 1975–1998 położona była w województwie gorzowskim. Siedzibą gminy jest wieś Przytoczna.

  Według danych na 1 stycznia 2015 w gminie zameldowanych było 5 729 mieszkańców.

  Chełmicko (do 2010 Gliszczki) – osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna.Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.

  Ochrona przyrody[]

  Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Dąbrowa na wyspie chroniący rzadko spotykany las liściasty na wyspie jeziora Lubikowskiego.

  Święto Pomidora[]

  W sierpniu 2007 zorganizowano w Przytocznej premierową edycję Święta Pomidora. Idea stworzenia lokalnej imprezy pod tą nazwą wiąże się z dominacją tego produktu wśród wszystkich uprawianych w gminie. W ramach drugiej edycji (w 2008), po raz pierwszy odbyła się - wzorowana na słynnej, hiszpańskiej Tomatinie - "bitwa pomidorowa", która z miejsca stała się największą atrakcją święta (za każdym razem ma ona nową aranżację i unikalny scenariusz). Impreza odbywa się corocznie - w ostatni, bądź przedostatni weekend sierpnia - a z lokalnego festynu stała się wydarzeniem przyciągającym wielu turystów i ogólnopolskie media.

  Gaj (niem. Marienwalde) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna.Gmina Bledzew – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.

  Struktura powierzchni[]

  Gmina Przytoczna zajmuje obszar 184,82 km², w tym:

 • użytki rolne: 50%
 • użytki leśne: 39%
 • Gmina stanowi 13,29% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Przytoczna w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Przytoczna.png

  Sołectwa[]

  Chełmsko, Dębówko, Gaj-Poręba, Goraj, Krasne Dłusko, Krobielewo, Lubikowo, Nowa Niedrzwica, Przytoczna, Rokitno, Strychy, Stryszewo, Twierdzielewo, Wierzbno.

  Gmina Międzyrzecz – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. Siedzibą jej władz jest miasto Międzyrzecz.Poręba (dawniej Olędry Róża) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna.

  Pozostałe miejscowości[]

  Chełmicko, Dziubielewo, Lubikówko, Murowiec, Nowiny, Orłowce, Rokitno-Stacja, Żabno.

  Sąsiednie gminy[]

  Bledzew, Międzychód, Międzyrzecz, Pszczew, Skwierzyna

  Zobacz też[]

 • Powiat skwierzyński
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Gminy Przytoczna
 • Wierzbno (niem.: Wierzebaum) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna, przy drodze krajowej 24. Wierzbno było przed I wojną światową jedyną miejscowością powiatu skwierzyńskiego, w której większość mieszkańców stanowili Polacy (według ostatniego przedwojennego spisu z 1910 roku większość polską posiadał jeszcze sąsiedni Goraj)Stryszewo (niem. Striche Hauland) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Chełmsko – (niem. Gollmutz), wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna.
  Twierdzielewo (niem. Schwirle) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna.
  Lubikowo (niem. Liebuch) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna.
  Gmina Skwierzyna – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.
  Powiat skwierzyński – dawny powiat ze stolicą w Skwierzynie, istniejący w Polsce w latach 1945-1961 na terenie obecnego powiatu międzyrzeckiego (województwo lubuskie).
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.