• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przypadek szalonego profesora

  Przeczytaj także...
  The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.
  Księga przypadków Sherlocka Holmesa (w tomie Księga przypadków Sherlocka Holmesa) lub Kroniki Sherlocka Holmesa (w tłumaczeniu Adama Brandta) lub Sprawy Sherlocka Holmesa (w tłumaczeniu Ewy Łozińskiej-Małkiewicz) (ang. The Case-Book of Sherlock Holmes) – zbiór 12 opowiadań o Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conana Doyle’a, ilustrowanych przez Sidneya Pageta. Pierwsze wydanie ukazało się w czerwcu 1927 roku, w liczbie ponad 15 tys. egzemplarzy.

  Przypadek szalonego profesora (ang. The Adventure of the Creeping Man) – jedno z 56 opowiadań o detektywie Sherlocku Holmesie napisanych przez sir Arthura Conana Doyle’a. Opublikowane po raz pierwszy w marcu 1923 w czasopismach The Strand Magazine i Hearst’s International Magazine, następnie w zbiorze Księga przypadków Sherlocka Holmesa w 1927.

  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.Oxbridge – słowo powstałe w wyniku kontaminacji dwóch nazw: "Oxford" i "Cambridge". "Oxbridge" oznacza wspólnie dwa uniwersytety w Wielkiej Brytanii: University of Oxford oraz University of Cambridge. W języku angielskim występuje zarówno jako rzeczownik, jak i przymiotnik.

  Inne tytuły to Ofiara miłości i Człowiek na czworakach.

  Owdowiały profesor Presbury z Camford oświadcza się córce jednego ze swych kolegów i zostaje odrzucony jako zbyt wiekowy.

  Córka profesora Edyta i jej narzeczony Trevor, będący jego sekretarzem, powiadamiają Holmesa, że ostatnio Presbury zachowuje się dziwnie, chodzi na czworakach, wspina się po ścianach, zaś pies wpada w szał na jego widok.

  Okazuje się, że Presbury poszukiwał recepty na eliksir odmładzający, co utrzymywał w tajemnicy przed najbliższymi. Eksperymentując na sobie zlekceważył efekty uboczne.

  Jeremy Brett, właśc. Peter Jeremy William Huggins (ur. 3 listopada 1933 w Berkswell Grange, zm. 12 września 1995 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

  Ekranizacja

 • 1991 - 32 odcinek serialu produkcji Granada TV. W roli Holmesa Jeremy Brett.
 • 1992 - film produkcji czeskiej. W roli Holmesa Viktor Preiss.
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst oryginalny z ilustracjami
 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Przekład polski • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.