• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przymuszewo - powiat chojnicki

  Przeczytaj także...
  Zimna Kawa – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Przymuszewo.Anna Łajming (ur. 24 lipca 1904 w Przymuszewie w pow. chojnickim, zm. 13 lipca 2003 w Słupsku) - polska pisarka, której utwory (wspomnienia, powieści, sztuki teatralne) poświęcone są jej małej Ojczyźnie - Kaszubom z okresu sprzed I i II wojny światowej.
  Józef Franciszek Gierszewski (ur. 5 grudnia 1900 w Prądzonie, zm. między 19 a 24 czerwca 1943 pod Kaliszem Kaszubskim) – oficer rezerwy Wojska Polskiego (porucznik), pedagog, działacz społeczny na Kaszubach, przywódca organizacji konspiracyjnej Wolność i komendant naczelny Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w okresie od lipca 1942 do 17 lutego 1943, ps. "Ryś", "Szulz", "Gozdawa", "Ordon"

  Przymuszewo – (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Przëmùszewò, Zwangsbruch, niem. Zwangshof) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na północnym obrzeżu Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Wieś jest siedzibą sołectwa Przymuszewo, w którego skład wchodzą również: Bytówko, Gapowo, Kruszyn, Lendy, Parzyn, Peplin, Windorp i Zimna Kawa.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie bydgoskim.

  We wsi swoją siedzibę ma Nadleśnictwa Przymuszewo.

  We wsi także znajduje się ponad 100-letnia szkoła, w której wisi tablica upamiętniająca tutejszą pisarkę Annę Łajming.

  Osoby związane z Przymuszewem[]

 • Anna Łajming - polska pisarka
 • Józef Gierszewski - oficer rezerwy Wojska Polskiego (porucznik), pedagog, działacz społeczny na Kaszubach, przywódca organizacji konspiracyjnej Wolność i komendant naczelny Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w okresie od lipca 1942 do 17 lutego 1943, ps. "Ryś", "Szulz", "Gozdawa", "Ordon"
 • Przypisy

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Lendy (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Lãdë, niem. Lendy) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na północnej granicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Wieś jest częścią składową sołectwa Przymuszewo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gapowo (kaszb. Gapowo) – mała osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy w pobliżu jeziora Kruszyńskiego. Wieś jest częścią składową sołectwa Przymuszewo.
  Dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne w Polsce – zgodnie z ustawą z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe, etniczne lub posługujące się językiem regionalnym, istnieje możliwość wprowadzenia nazewnictwa geograficznego w językach mniejszości.
  Powiat chojnicki (kasz. Chònicczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Chojnice.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Brusy – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Kruszyn (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Krëszëniô, niem. Kruschin, Kruszyn, dawniej Kruszyna) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego nad południowym brzegiem jeziora Kruszyńskiego. Wieś jest częścią składową sołectwa Przymuszewo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.