• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przygodzice - gmina

  Przeczytaj także...
  Przygodzice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice. Baza wypadowa na Stawy Przygodzickie - część Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy".Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.
  Powiat ostrowski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrów Wielkopolski.

  Przygodzicegmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.

  Siedziba gminy to Przygodzice. Obejmuje południową część powiatu. Przecinają ją drogi krajowe nr 11 OstrówOstrzeszów i nr 25 Ostrów – Oleśnica oraz linia kolejowa Ostrów – Ostrzeszów.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 11 249 osób.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Ostrzeszów – – to gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, położona w centrum powiatu ostrzeszowskiego.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Przygodzice ma obszar 163,48 km², w tym:

 • użytki rolne: 43%
 • użytki leśne: 45%
 • Gmina stanowi 14,09% powierzchni powiatu.

  Topola-Osiedle - wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice, przy południowej granicy Ostrowa Wielkopolskiego (szybka rozbudowa wsi - charakter osiedla podmiejskiego Ostrowa).Gmina Sośnie (do 1946 gmina Granowiec) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Przygodzice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Przygodzice.png

  Sąsiednie gminy[]

 • Mikstat, Odolanów, Ostrów Wielkopolski, Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Sieroszewice, Sośnie
 • Dawne miasta[]

  Pałac Radziwiłłów w Antoninie

  W przeszłości właściciel wsi Przygodzice otrzymał przywilej lokacji na jej terenie miasta Światłów, nie został on jednak wykorzystany.

  Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" w Antoninie – jeden z dwóch polskich (obok Dusznik-Zdroju) festiwali chopinowskich. Rangę festiwalu podkreśla obecność najwybitniejszych polskich i zagranicznych pianistów.Gmina Sieroszewice (1934-1954 gmina Sieroszewice Nowe) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.

  Zabytki i turystyka w gminie[]

  Na terenie gminy znajdują się m.in.:

 • Antonin z pałacem książąt Radziwiłłów,
 • Czarnylas z kościołami trzech wyznań,
 • Dębnica, baza wypadowa na Stawy Przygodzickie,
 • Janków Przygodzki z kościołem, repliką jednego z drezdeńskich kościołów,
 • Przygodzice z Domem Ludowym im. Piłsudskiego i neobarokowym kościołem.
 • Gospodarka[]

  Położenie największych sołectw gminy w bezpośrednim sąsiedztwie Ostrowa determinuje kierunek rozwoju gospodarki tego obszaru – dominują usługi, handel i drobna działalność wytwórcza. W sercu gminy znajduje się rozległy kompleks stawów rybnych (Stawy Przygodzickie).

  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Tarchalskie – osada leśna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice.

  Bardzo ważna w gminie jest turystyka. Najsilniejsze ośrodki turystyczne gminy to Antonin i Przygodzice – baza wypadowa w Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Wsie te stanowią też bazę wypoczynkowo-rekreacyjną dla mieszkańców Ostrowa. Pewną rolę odgrywa w gminie przemysł wydobywczy – w okolicy Jankowa Przygodzkiego znajdują się odwierty gazu ziemnego.

  Kotlina – rozległa, niezbyt mocno wydłużona, wklęsła forma terenu, ze wszystkich stron otoczona wzniesieniami. Może być w postaci zamkniętej (bezodpływowej) lub otwartej. Kotliny powstają na skutek ruchów górotwórczych (czyli orogenezy) lub w wyniku erozji.Gmina Odolanów – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.
  Wawrzynek wilczełyko – roślina chroniona w rezerwacie Wydymacz

  Przyroda[]

 • Stawy Przygodzickie,
 • Park Krajobrazowy Dolina Baryczy,
 • Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska,
 • Rezerwat przyrody Wydymacz,
 • 4 większe obszary leśne (Las Antonin, Las Świeca, Las Bażantarnia, Mały Borek),
 • park krajobrazowy pałacu Radziwiłłów.
 • Sołectwa[]

  Antonin, Bogufałów, Chynowa, Czarnylas, Dębnica, Hetmanów, Janków Przygodzki, Ludwików, Przygodzice, Przygodziczki, Smardów, Topola Wielka, Topola-Osiedle, Wysocko Małe.

  Wydymacz – krajobrazowy rezerwat przyrody położony w pobliżu wsi Antonin, w gminie Przygodzice, powiecie ostrowskim, województwie wielkopolskim, ok. 10 km na południe od Ostrowa Welkopolskiego, administracyjnie należący do Nadleśnictwa Antonin.Gmina Ostrów Wielkopolski – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim.

  Miejscowości bez statusu sołectwa: Jezioro, Katarzynów, Kocięba, Pardalin, Przygodzice (osada), Strugi, Tarchalskie, Trzcieliny

  Zobacz też[]

 • Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" w Antoninie
 • Przypisy

  Odolanów (niem. Adelnau) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Odolanów.Antonin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice, licząca około 470 mieszkańców. Wieś pełni rolę ośrodka turystycznego na skraju Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy z kąpieliskiem i domkami kempingowymi. Przy pałacu zaczyna się teren rezerwatu przyrodniczego "Wydymacz".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Topola Wielka – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice, ok. 5 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego (dojazd autobusami komunikacji miejskiej).
  Droga krajowa nr 11 – droga krajowa w zachodniej części Polski o długości 596 km. Przebiega południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie.
  Chynowa – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice, ok. 8 km na południowy wschód od Ostrowa , położona jest przy drodze powiatowej Przygodzice - Strzyżew. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.Wieś znana jest od 1395 roku.Na cmentarzu mogiła powstańca wielkopolskiego Antoniego Lepki (1898-1919).
  Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).
  Ostrzeszów – miasto w województwie wielkopolskim, w Kaliskiem, na ziemi wieluńskiej, na Wzgórzach Ostrzeszowskich, siedziba powiatu ostrzeszowskiego i gminy Ostrzeszów; muzeum (1996).
  Janków Przygodzki (rzadziej Janków Przygodzicki) – zurbanizowana wieś w gminie Przygodzice, w powiecie ostrowskim, w województwie wielkopolskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.