• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przygody Trzech Detektywów

  Przeczytaj także...
  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Przygody Trzech Detektywówamerykańska seria książek kryminalnych dla młodzieży, które mają kilku różnych autorów (Robert Arthur – twórca postaci Trzech Detektywów, William Arden, Mary V. Carey, Nick West, Marc Brandel, Megan Stine & H. William Stine, G.H. Stone, William MacCay, Peter Lerangis), jednak sygnowane są nazwiskiem Alfreda Hitchcocka.

  Aleksander Minkowski (ur. 27 lutego 1933 w Warszawie, zm. 7 marca 2016 tamże) – polski pisarz, reportażysta i scenarzysta filmowy.Krystyna Boglar (ur. 17 grudnia 1931 w Krakowie), prozaik, poetka, autorka utworów dla dzieci, scenarzystka TV. Ukończyła filologię orientalną (historię sztuki islamu) na UJ w Krakowie. Wieloletni redaktor w wydawnictwie "Nasza Księgarnia", sekretarz polskiej sekcji IBBY. Debiutowała w 1966 na łamach prasy dla dzieci i młodzieży. W latach 1964-1971 współpracowniczka PR i TV. Jej powieści Nie głaskać kota pod włos i Każdy pies ma dwa końce stanowiły adaptację do serialu i filmu Rodzina Leśniewskich.

  Kilka książek serii wydanych tylko w Polsce napisało dwóch polskich autorów (Krystyna Boglar oraz Aleksander Minkowski). Opowiadają one o śledztwach trzech młodych detektywów: Jupitera Jonesa, Pete’a Crenshawa oraz Boba Andrewsa. Każda ze spraw znajduje swoje pełne wyjaśnienie w domu samego Alfreda Hitchcocka, przyjaciela chłopców, któremu streszczają oni ostatnio rozwiązaną zagadkę. Akcja zazwyczaj rozgrywa się w okolicach ich rodzinnego miasta, Rocky Beach, w pobliżu Hollywood.

  Bohaterowie[]

 • Jupiter Jones (Pierwszy Detektyw, Jupe, Mały Tłuścioszek) – założyciel i mózg Trzech Detektywów. W wieku 3 lat zagrał w serialu „Małe Urwisy” wcielając się w rolę Małego Tłuścioszka. Jego rodzice zginęli gdy chłopiec miał 4 lata. Po ich śmierci trafił to wujostwa Matyldy i Tytusa Jones, którzy prowadzą skład złomu w Rocky Beach. Jupiter jest krępy (można rzec otyły). Odznacza się fenomenalną pamięcią, zdolnością logicznej dedukcji. Nie grzeszy skromnością. Swoim słownictwem często wprawia w zdumienie swoich rozmówców.
 • Pete Crenshaw (Drugi Detektyw) – najroślejszy i najsprawniejszy fizycznie z całej trójki. Urodzony sportowiec. Nie często popiera szalone pomysły Jupitera, ale przyjaciele zawsze mogą na niego liczyć. Zwinny i silny, bywa nieoceniony w niebezpiecznych sytuacjach. Jego ojciec jest specjalistą od efektów specjalnych.
 • Bob Andrews – odpowiada za dokumentację oraz zbieranie informacji. Jego zamiłowaniem jest nauka. Dorywczo dorabia w bibliotece w Rocky Beach. Nosi okulary. W serii „Nowe Przygody Trzech Detektywów” zamienił okulary na szkła kontaktowe, stał się bardziej śmiały przez co często otoczony był dziewczynami. Jego ojciec pracuje jako reporter, a jego dziadek był kowalem.
 • Alfred Hitchcock – czasami jego przyjaciele mają nadzwyczajne problemy. Wtedy on prosi o pomoc trójkę detektywów. Jest w stosunku do nich uprzejmy i traktuje ich jak dorosłych. Zawsze docenia ich pracę – jest pełen podziwu.
 • Wuj Tytus – chłopcy pomagają mu przy składowisku złomu. Znajdują się tam najrozmaitsze graty.
 • Ciotka Matylda – dba o to, aby chłopcy w swojej kwaterze głównej (przyczepie kempingowej) zawsze mieli coś do picia i jedzenia. Trzech detektywów traktuje jak przybranych synów z uwagi na częste pobyty Pete’a i Boba na składowisku Jonesów.
 • Spis tytułów[]

  Do serii książek o Trzech Detektywach należą:

  1. Tajemnica Zamku Grozy
  2. Tajemnica jąkającej się papugi
  3. Tajemnica szepczącej mumii
  4. Tajemnica srebrnego pająka
  5. Tajemnica krzyczącego zegara
  6. Tajemnica jęczącej jaskini
  7. Tajemnica nerwowego lwa
  8. Tajemnica śpiewającego węża
  9. Tajemnica kurczącego się domu
  10. Tajemnica potwora z Sierra Nevada
  11. Tajemnica bezgłowego konia
  12. Tajemnica wędrującego jaskiniowca
  13. Tajemnica zaginionej syreny
  14. Tajemnica gadającej czaszki
  15. Tajemnica „Śmiertelnej Pułapki”
  16. Tajemnica kaszlącego smoka
  17. Tajemnica nawiedzonego zwierciadła
  18. Tajemnica niewidzialnego psa
  19. Tajemnica śmiejącego się cienia
  20. Tajemnica magicznego kręgu
  21. Tajemnica zabójczego sobowtóra
  22. Tajemnica płonącego urwiska
  23. Tajemnica szlaku grozy
  24. Tajemnica porwanego wieloryba
  25. Tajemnica wypchanego kota
  26. Tajemnica Szalonego Demona
  27. Tajemnica Purpurowego Pirata
  28. Tajemnica Rafy Rekina
  29. Tajemnica człowieka z blizną
  30. Tajemnica Wyspy Szkieletów
  31. Tajemnica futrzanego misia
  32. Tajemnica nieznośnego kolekcjonera
  33. Tajemnica Płomiennego Oka
  34. Tajemnica gołębia o dwóch pazurach
  35. Tajemnica Spotkania Małych Urwisów
  36. Tajemnica Jeziora Duchów
  37. Tajemnica złowieszczego stracha na wróble
  38. Tajemnica złotego orła
  39. Tajemnica zielonego ducha
  40. Tajemnica pana Pottera
  41. Tajemnica Skały Rozbitków
  42. Tajemnica tańczącej beczki
  Nowe Przygody Trzech Detektywów

  Ukazała się również seria „Nowe Przygody Trzech Detektywów” na którą składają się:

  1. Trefne kółka
  2. Śmierć na wynos
  3. Dolina śmierci
  4. Jak w komiksie
  5. Powrót z piekła
  6. Nieczysta gra
  7. Szaleńcza afera
  8. Pechowy dreszczowiec
  9. Perły Patrycji McGrove
  10. Duch Malcolma Fostera
  11. Brudny interes
  12. Zabójcza ekstaza
  13. Noc Ognistych Demonów
  14. Złoty strzał perkusisty
  15. Pułapka za 100 milionów
  16. Mroczne sekrety
  17. Ucho Szatana
  18. Gadający grobowiec
  Trzej detektywi

  Ukazała się również seria „Trzej detektywi – ???” na którą składają się:

  1. Zaginiony pergamin
  2. Tajemnica wężowego amuletu
  3. Zatopiona wieś

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.